آموزش ابزارهای Data Management در Arc GIS – بخش ۱۶

33 – Create File GDB

از این ابزار جهت ساخت یکی از مدلهای ذخیره ، لایه های اطلاعاتی در محیط GIS ، با فرمت Geodatabase.gdb استفاده میشود.این مدل نسبت به مدل مشابه خودش با فرمت Personal Geodatabase. mdb این مزیت و برتری را دارد که قادر به ذخیره سازی اطلاعات با حجم بی نهایت میباشد .در حالی که مدل mdb. فقط قادر به ذخیره سازی تا 2GB است.در واقع با کمک گرفتن از این ابزار در زمان نیاز ، بدون استفاده و رجوع به Arc Catalog میتوان این مدل ذخیره سازی لایه ها را نیز تولید کرد.

جعبه ابزار Create File GDB را از مسیر :

Arc Toolbox / Data Management Tools / Workspace باز کنید.در پنجره اول مسیر محل ذخیره فایل را مشخص کنید ( انتخاب یک فولدر ) و در پنجره دوم نام Geodatabase را تعیین کنید و در آخر OK کنید.

همانطور که میدانید لایه های اطلاعاتی در این مدل به صورت سلسله مراتبی قرار میگیرند بههمین خاطر به آن مدل پایگاه داده اطلاعات مکانی،توصیفی نیز می گویند.

41

34 – GDB Personal Create

از این ابزار جهت ساخت یک پایگاه داده با فرمت Personal Geodatabase.mdb ایجاد میشود.برتری این مدل ذخیره داده، نسبت به مدل قبلی همخوانی فرمت این مدل با فرمت نرم افزار Access است.( Access نرم افزاری جهت ، ذخیره اطلاعات توصیفی در قالب جداول اطلاعاتی است .)

جعبه ابزار GDB Personal Create را از مسیر :

Arc Toolbox / Data Management Tools / Workspace باز کنید.در پنجره Location Output محل ذخیره را در سیستم تعیین کنید.و در پنجره بعدی نام آنرا تعیین کنید و سپس OK کنید.

42

35 – Feature Dataset Create

از این ابزار جهت ساخت یک Feature class خالی ( خام ) در داخل یک ژئودیتابیس استفاده میشود.لازمه تولید این لایه خام وجود یک پایگاه داده است.نقش آنها تفکیک و طبقه بندی عوارض موجود در Geodatabase ها است.این جعبه ابزار را از مسیر :

Arc Toolbox / Data Management Tools / Workspace باز کنید. در پنجره Output Location به مسیر : Arc GIS / Data Management Tools / Workspace رفته و Iran.gdb را انتخاب کنید آنرا Add کنید.در پنجره دوم نام Dataset را انتخاب کنید.در پنجره سوم میتوانید سیستم مختصاتی را برای لایه تعریف کنید.در آخر OK کنید.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Data Management پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *