آموزش جعبه ابزار Analysis Tools – بخش اول

دومین جعبه ابزار از صندوقچه قرمز رنگ Arc Toolbox جعبه ابزار Analysis Tools است.برخی از تجزیه و تحلیل های کاربردی که بیشترین استفاده را دارند در این جعبه ابزار قرار گرفته اند.عملیات هایی مانند : برش عوارض ، اشتراک گرفتن از لایه ها ، ایجاد حریم و………….. که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت از جمله مباحثی خواهد بود که در این جا با آنها آشنا خواهیم شد.

17

1 – Clip

از این ابزار جهت برش و بیرون کشیدن اطلاعات بخشی از منطقه مورد نظر استفاده می شود.به این صورت که لایه مربوط به کل محدوده برای این ابزار تعریف می شود و سپس منطقه ای که قرار است اطلاعات بر اساس آن برش داده شود معرفی می شود ( این لایه حتماً باید Polygon باشد ) سپس خروجی با مرز محدوده جدید و اطلاعات لایه قبل ساخته می شود.

18

برای انجام مثال این تمرین ؛ لایه stream و basin را از مسیر : Clip Arc GIS/ Analyst tools/ به محیط Arc Map معرفی کنید. ابزار Clip را باز کنید، در قسمتInput Feature لایه stream را وارد کرده در قسمت Clip Feature لایه basin که قرار است stream بر اساس مرز آن برش زده شود ؛ را از همان مسیر قبلی Add کنید. در گام بعد نام و محل ذخیره را تعیین کرده و در پایان OK می کنیم. لایه جدید ساخته شده و به محیط Arc Map اضافه می شود.

2 – ابزار Select

در این ابزار؛ بعد از معرفی لایه داخل ابزار Select ، و تعیین نام و محل ذخیره ، در مرحله بعدی با استفاده از اطلاعات جدولی لایه ، عوارضی که نیاز داریم را مشخص می کنیم، تا به صورت عارضه ای مستقل از لایه قبلی ساخته شود . این عمل همانند ابزار Clip جهت برش بخشی از لایه مورد نظر عمل می کند با این تفاوت که در اینجا با انجام عمل Query ( پرسش و پاسخ بین داده ها ) از جدول اطلاعاتی این برش صورت می گیرد. لایه landuse را از مسیر :

Select Arc GIS/ Analyst tools/ در محیط Arc Map وارد کنید و سپس ابزار Select را باز کرده و در قسمت Input لایه landuse را معرفی کنید.در پنجره بعدی نام و محل ذخیره را تنظیم کنید. با فشردن دکمه روبروی گزینه Expression منوی Query Builder باز می شود.در این تمرین می خواهیم زمین هایی که مساحتی کمتر از 291 هکتار دارند را مشخص کرده و به صورت لایه ای جداگانه ذخیره کنیم. همه این کارها با استفاده از جدول اطلاتی صورت می پذیرد. از پنجره اول بر روی فیلد “HECTARES” دابل کلیک کنید تا در Box پایین عبارت روئیت شود. از بین علایم ریاضی علامت > را انتخاب کنید با زدن گزینه Get Unique Values اعداد مربوط به هکتار زمین ها به ترتیب از کوچک به بزرگ Sort می شود.عدد 291.46 را انتخاب کنید. دقت کنید که در انتها در پنجره پایینی عبارت : > 291.45 ” HECTARES” تایپ شده باشد . سپس OK کنید تا لایه ساخته شود.

19

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Analysis Tools پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *