آموزش زمین مرجع GeoReference در ArcGIS – بخش اول

اولین و مهمترین گام در یک پروژه GISی تهیه و ورود لایه های اطلاعاتی (Data Entry ) مربوط به آن پروژه است. در بسیاری از مناطق این اطلاعات بصورت رقومی توسط سازمانها و ارگانهای مربوطه تهیه شده است، ولی به دلیل وسعت کشور ایران بخش اعظم اطلاعات به صورت رقومی آماده نشده است. در صورتی که این اطلاعات هم موجود باشد به دلیل حجم کار زیاد نیاز به اصلاحات دارد. تهیه و ساخت و ویرایش کردن این لایه های اطلاعاتی در محیط برنامه ArcMap با ابزار ( Toolbar) ویرایشگر ( Editor ) صورت می گیرد. اگر اطلاعات یک منطقه به صورت فایل رقومی موجود نباشد GIS کار باید بتواند این اطلاعات را برای برنامه قابل خواندن کند. فرآیند رقومی کردن ( Digitizing)برای تحقق این مهم امری الزامی است. بدین صورت که نقشه مورد نظر را پس از اسکن کردن وارد برنامه ArcMap کرده و با ابزار های مورد نظر اطلاعات مورد نیاز به پروزه را به طور جدا جدا از آن استخراج می کنند. بطور مثال اگر مطالعات حوزه آبخیز دارد صورت می گیرد و شما نیاز به استخراج خطوط منحنی تراز ( Contour Line) و آبراهه ها هستید، الزاما نقشه ای اسکن شود که این اطلاعات روی آن نقشه نمایش داده شده باشد. قبل از شروع به فرآیند رقومی کردن شما می بایستد منطقه مورد نظر را با موقعیت جغرافیایی توجیح کنید. بدین منظور که برای برنامه مشخص کنید این پروژه در کجای این کره خاکی قرار دارد. با این فرآیند زمین مرجع کردن ( GeoReferencing)گویند. بنابراین اگر در منطقه ای کار می کنید که اطلاعت رقومی آن موجود نیست، در مرحله اول نقشه های مورد نیاز را تهیه کرده بر حسب نیاز پروزه، نقشه یا نقشه های مورد نظر را انتخاب کرده سپس آن را اسکن کرده، وارد برنامه کرده پس از زمین مرجع کردن شروع به رقومی کردن می نمایید.

نقشه ای که در این جا انتخاب شده است، اسکن بخشی از نقشه (Sheet) منطقه مرزن آباد اولین شهر استان مازندران در محور کرج- چالوس می باشد. این نقشه در DVD در پوشه ScanMap قرار دارد. این پوشه را در یکی از درایوهای کامپیوتر کپی کنید. برای شروع کار مسیر زیر را اجرا کنید.

زمین مرجع کردن ( GeoReference)

برنامه ArcMap را از مسیر ذیل اجرا کنید.

Start>All Programs>ArcGIS>ArcMap

از مسیر File>Add Data… فایل تصویری -نقشه اسکن شده – را وارد برنامه کنید.

پنجره Add Data باز می شود. از مسیر Look in فایل تصویری – نقشه اسکن شده – مورد نظر را فراخوان کنید.

01

02

03

04

  1. Add Data.. به منظور اضافه کردن نقشه اسکن شده انتخاب کنید
  2. مسیر ذخیره شده نقشه اسکن شده را از Look in انتخاب کنید
  3. پس از وارد شدن به پوشه ای که نقشه اسکن شده در آن ذخیره شده نقشه موردنظر را انتخاب کنید.
  4. گزینه Add را کلیک کنید.
  5. پیغام مورد نظر را OK کنید. این پیغام زمانی داده می شود که لایه یا نقشه مورد نظر دارای سیستم مختصاتی نباشد یا اگر داشته باشد برای برنامه نامشخص باشد.
  6. از آنجایی که تصاویر رنگی از ترکیب 3 رنگ اصلی قرمز-سبز- آبی ساخته می شود، به منظور ساخت این سه لایه گزینه Yes را انتخاب کنید. ( این ترکیب رنگی با ترکیب رنگی داده های ماهواره ای متفاوت است.

05

  1. کلیک راست روی قسمت منوی اصلی نرم افزار
  2. انتخاب ابزار Georeferencing
  3. امکانات مربوط به عملیات ژئورفرنس کردن در قالب ابزار Georeferencing به سایر ابزار های برنامه اضافه می شود.

شما می توانید مسیر فوق را از منوی اصلی برنامه نیز اجرا کنید

View>Toolbars>Georeferencing

نویسنده: مهدی امینی پوری، امیرحسین فدایی تهرانی، عباس گلی جیرنده، نوشین محب علی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *