آنالیزهای Geostatistical در نرم افزار ArcGIS – بخش اول

آنالیزهای زمین آماری (Geostatistical ) احتمال وقوع تغییرات خاص در منطق ای مشخص را بررسی می کند. به عنوان نمونه در کالیفرنیا ، ایستگاههای کنترل کیفیت هوا در منطقه ای ایجاد شده که اندازه گیریهای ذرات خاص هوا و مضرات آن را در یک محوطه محصور بررسی می کند. آنالیزهای زمین آماری می توانند مقدار تقریبی این ذرات در منطقه مشخصی را تعیین و همچنین با استفاده از انترپوله نمودن سطح میزان جابجایی این ذرات را بدست آورند.

آنالیزهای زمین آماری ،کمیتی از روشهای انترپولاسیون با ابزارهای پیشرفته آنالیزی به منظور انترپوله نمودن بهینه سطح از اندازه گیری یک سطح گسسته و نمونه برداری شده را تولید می کند.

بطور کلی این آنالیزها ، سطح پیوسته ای را از اندازه گیریهای نمونه برداری شده تولید می کند که این سطح توانایی پیش بینی و نمایش آماری و قوع پدیده ها در مکانهای خاص را داراست. چهار سطح انترپولاسیون در آنالیزهای زمین آماری موجود است :

 • Prediction Map : که از مقادیر انترپوله شده برای نمایش اتفاقی تغییرات در مکانی که داده ها جمع آوری نشده است ، استفاده می کند.
 • Error of prediction Map : از خطاهای استاندارد مقادیر انترپوله شده یا خظاهای استاندارد مقادیر انترپوله شده نمونه برای نمایش پیش بینی نایقینی ها استفاده می شود.
 • Quantile Map : زمانی که پیش بینی ها از مقادیر احتمالی مشخص تجاوز نمایند.
 • Probability map : زمانی که پیش بینی ها از حد آستانه مشخصی تجاوز نماید .

Prediction Error of prediction Quantile Probability

01

شکل (1) نمایش توابع مختلف انترپولاسیون ، به ترتیب Prediction ،Error of prediction ،Quantile ،Probability

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری آنالیز زمین آماری (GeoStatistical Analysis) پیشنهاد می کند:

1 نظر

 1. سپنتا

  با سلام و تشکر
  اگر امکان داره راهنمایی بفرمایید. برای تهیه نقشه صحیحتر کدوم روش هست، Prediction Map یا Error of prediction Map

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *