ابزارهای کار با شبکه (Network Tools) در آرک هیدرو- بخش اول

در صورتی که برای dataset قبلا با لایه های Hydro Junctions و Hydro Edges یک geometric network ایجاد شده باشد ، می توان از توابع موجود در این منو صرفنظر کرده و مستقیماً از توابع موجود در منوی بعدی یعنی Attribute Tools استفاده نمود. اما اگر لایه ها بر اساس رستر تهیه شده باشد ( همانند لایه های تولید شده در موارد قبلی که از یک DEM تهیه شد ) می بایست از منوی Network Tools برای تولید geometric network استفاده نمود.

85

1- Hydro Network Generation

این تابع خطوط آبراهه کلاس عارضه DrainageLine را که سابقاً ایجاد شد را به یک network features تبدیل کرده و geometric network مشترک ایجاد می کند. همچنین یک relationship class با نام ( HydroJunctionHasCatchment) بین کلاس عارضه جدید HydroJunction و کلاس عارضه Catchment ایجاد می کند که متعاقباً از آن استفاده خواهد شد.

Select Network Tools | Hydro Network Generation

86

لایه های ورودی را مانند شکل زیر تکمیل کنید. لایه های خروجی این تابع یک کلاس عارضه نقطه ای با نام HydroJunction و یک کلاس عارضه خطی با نام HydroEdge خواهد بود.

87

پس از تکمیل پنجره فوق OK را کلیک کنید. به محض اتمام عملیات پنجره زیر ظاهر می شود.ا ین پنجره نام پیش فرض network و مقدار تلرانس برای انجام عملیات Snapping ر انشان می دهد مقدار پیش فرض در گزینه Snap tolerance حداقل مقدار تلرانس برای ایجاد network می باشد.

اگر مقداری کمتر از مقدار پیش فرض را وارد کنید پیغام هشدار زیر را دریافت خواهید کرد.

88

حداقل تلرانس را وارد کرده و کلید ok را کلیک کنید.

89

Network ایجاد شده همانند شکل زیر با نام Arc Hydro به لیست Utility Network Analyst اضافه خواهد شد.

توجه کنید که در صورتی که Utility Network Analyst را در لیست نوار ابزارها ندارید باید آنرا بارگذاری کنید. برای اینکار می توانید بر روی یکی از نوار ابزارها راست کلیک کنید و از لیست نمایان شده نوار ابزار فوق را انتخاب کنید. راه دگیر استفاده از منوی view و انتخاب این ابزار از لیست toolbars می باشد.

90

بعضی مواقع ممکن است حتی پس از اجرای کامل عملیات لایه های HydroJunction و HydroEdge به لیست نقشه های موجود و network به Utility Network Analyst اضافه نشوند. در چنین مواقعی باید این لایه ها را به صورت دستی به صورت زیر اضافه کنید.

آیکن add data را کلیک کنید و مسیر داده ها ذخیره شده را مشخص کنید. سپس دو لایه HydroJunction و HydroEdge )یا فقط ( network را انتخاب و کلید add را کلیک کنید تا این دو لایه به نقشه های موجود در ArcMap اضافه شوند.

 

نویسنده: عباس بیگی

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری آرک هیدرو (ArcHydro) پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *