ابزار اسلاید زمانی Time Slider در نرم افزار ArcGIS

این ابزار برای ایجاد اسلاید زمانی برای نقشه هایی که عامل زمان در آنها اهمیت دارد بکار میرود. مثلاً نقشه های هواشناسی که زمان در آنها اهمیت دارد یکی از این نقشه هاست، حتی نقشه های کیفیت مراتع، فرسایش و سطح آبهای زیرزمینی نیز میتواند در بین نقشه هایی که عامل زمان در آنها اهمیت دارد، قرار گیرد.

این ابزار معمولاً غیر فعال است و برای فعال کردن آن باید به پنجره Properties رفته (با دوبل کلیک بر روی نام لایه و یا راست کلیک بر روی آن و انتخاب Properties میتوان پنجره مورد نظر را باز کرد) و از سربرگ Time ، گزینه Enable Time on This Layer را فعال کرده و تنظیمات مورد نظر را انجام دهید تا بتوانید اسلایدی از تغییراتانجام شده در بازه زمانی ای که شما تعیین میکنید را داشته باشید.

09

10

برای شروع کار:

  1. تیک گزینه Enable Time on this Layer را بگذارید تا Time Slider فعال شود
  2. فیلد مورد نظر را در این بخش انتخاب کنید تا تغییرات اعمال شده بر روی این فیلد در بازه زمانی مورد نظر، ثبت شود
  3. بازه زمانی موردنظر خودتان را انتخاب کنید
  4. منطقه زمانی مورد نظر که برای ایران (UTC +03:30) Tehran میباشد را انتخاب کرده و در نهایت Ok را کلیک کنید تا آیکون Time Slider فعال شود تا بتوانید با کلیک بر آن به پنجره آن دسترسی پیدا کنید.

11

در پنجره باز شده میتوان با کلیک بر روی دکمه Play تغییرات را ثبت کرد و برای سایر تنظیمات نیز میتوان از منوی Option استفاده کرد و همچنین در آخر کار میتوانید از پروسه مورد نظر بصورت فیلم خروجی بگیرید.

12

 

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *