استفاده از داده های CAD در ArcGIS

در بسیاری از مواقع قبل از اینکه کار خود را با نرم‌افزار ArcGIS شروع کنیم با نرم‌افزارهای CAD مثل AutoCAD ویا MicroStation کار کرده و حجم زیادی از اطلاعات خود را درون فایل‌های CAD ذخیره کرده‌ایم. در این حالت یکی از مشکلات ما نحوه انتقال فایلهای CAD به محیط نرم‌افزار ArcGIS می‌باشد.

برای این کار دو روش عمده وجود دارد:

  1. استفاده از داده‌های CAD بصورت همزمان در نرم‌افزار CAD و نرم‌افزار ArcGIS
  2. تبدیل فایلها به فرمت‌های قابل استفاده در ArcGIS

در هر دوحالت، قبل از اینکه بتوان بصورت صحیح از داده‌های CAD استفاده کرد باید مراحل چهارگانه زیر را طی نمود:

01

مرحله اول : تعیین مختصات مکانی

برای تعیین مختصات مکانی صحیح برای داده‌های CAD در پنجره Catalog روی فایل CAD کلیک راست کرده و گزینه properties را انتخاب می‌کنیم. اگر قبلاً سیستم مختصات برای این فایل تعریف شده باشد در پنجره‌ی ظاهر شده نمایش داده می‌شود در غیراینصورت با زدن دکمه‌ی Edit… آنرا از فهرست سیستم‌های مختصات انتخاب می‌کنیم.

مرحله دوم: اضافه کردن داده‌های CAD به نقشه ArcGIS

برای این کار می‌توانید به سادگی فایل CAD را بصورت کامل درون محیط نقشه بکشید(dragکنید) ویااینکه عوارض تفکیکی آن را مثل Point, Polyline, Polygon درون نقشه بکشید.

مرحله سوم: زمین‌مرجع کردن نقشه

درصورتیکه فایل CAD شما از قبل دارای مختصات صحیح مکانی باشد نیازی به این کار نخواهد بود ولی اگر مختصات فایل CAD غلط باشند کافیست مختصات صحیح دو نقطه از نقشه را داشته باشید. در این حالت با کمک خط ابزار georeferencing می‌توانید با استفاده از مختصات صحیح دو نقطه موجود، دو لینک تعریف کنید. با این کار بدون اینکه تغییری در فایل‌های CAD شما ایجاد شود به راحتی می‌توانید از آنها در محیط ArcGIS و در مختصات صحیح استفاده نمایید.

مرحله چهارم: تعیین مشخصات نمایشی

در این مرحله مثل داده‌های CAD مثل سایر لایه‌های موجود در ArcGIS نمایش داده می‌شوند و می‌توانید مشخصات نمایشی آنها را از قبیل سمبل‌ها و برچسب و… را برای آنها تعیین نمایید.

نویسنده: محمدرضا حکام‌زاده

2 نظر

  1. gisy

    سلام ازسایت خوبتون ممنونم من هم دراستفتده از فایل کد تو جی ای اس مشکل دارم چجوری کاربریهای کد را جداکنم؟

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *