اضافه کردن داده جدید به محیط آرک مپ (ArcMap)

نرم افزار آرک مپ (ArcMap) قابلیت خواندن فرمت های متنوعی از جمله؛ فرمت برداری یا وکتوری، رستری، فرمت جداول یا dbf ، Coverage و سایر فرمتها را داراست. در این بخش داده های فرمت وکتوری را که اصطلاحاً Shape file نامیده میشوند به محیط Arc Map اضافه کرده و با آنها آشنا خواهیم شد. داده های برداری یا وکتوری در سه نوع نقطهای (Point) ، خطی (Polyline) و سطحی یا (Polygon) برای نمایش عوارض سطح زمین بکار میرود. برای اضافه کردن داده به محیط Arc Map بر روی آیکون کلیک کنید تا پنجره Add Data باز شود.

05

برای دسترسی به داده های موجود در هارددیسک کامپیوترتان باید مسیر دادهها، به نرم افزار معرفی شود. برای تعریف مسیر بر روی آیکون (Connect to folder) که در تصویر بالا مشخص شده است، کلیک کنید تا پنجرهای به شکل زیر باز شود. در این پنجره میتوانید درایو و یا پوشهی مورد نظر را انتخاب و جهت تعریف مسیر Ok کنید06

شما نیز جهت استفاده از داده های موجود در DVD و آشنایی با Connect To Folder ، محتویات پوشه Book Layers را به یکی از درایوهای کامپیوتر خود کپی کرده و مسیر پوشهی مورد نظر را به نرمافزار تعریف کنید. برای شروع اضافه کردن داده با کلیک بر روی آیکون به علاوه (+) ، به مسیر :/Book Layers\Ardabil State\ Data بروید و از بین نقشه های موجود، نقشه Shahrestan ، Ardabil Road و Ardabil State Cities را انتخاب کرده و با فشردن دکمه Add آنها را به Data View اضافه کنید. ضمناً برای اینکه بتوانید هر سه داده را همزمان به محیط Arc Map اضافه کنید باید کلید Ctrl را پایین نگه داشته و دادهها را انتخاب نمایید و در آخر کار طبق تصویر زیر عمل کنید07

اگر به ترتیب چیدمان دادهها در Table of Contents توجه کنید در مییابید که لایهی سطحی یا چندضلعی در پایینترین سطح و لایه خطی و نقطهای به ترتیب بالاتر از آن قرار گرفته اند، دلیل این نوع چیدمان این است که اگر لایه های سطحی بالاتر از سایر دادهها قرار گیرند به جهت پوشش سطحی که دارند باعث غیر قابل رویت شدن عوارض خطی و نقطه ای میشوند. این مسئله را میتوانید با Drag کردن لایه Shahrestan به بالاتر از سایر لایه ها امتحان کنید.

 

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

9 نظر

 1. الهام

  سلام
  من می خواستم بدانم برای کار با arc map از کجا می توانم داده های ورودی برای برنامه تهیه کنم.
  این برنامه را تازه نصب کردم ولی برای کار با آن ورودی ندارم.
  با سپاس

  پاسخ
  1. ادمین

   در همین سایت در بخش دانلود داده ها و نقشه ها، تعدادی از این منابع برای دانلود معرفی شده است. منابع دیگری نیز در انجمن قرار داده شده است.

   پاسخ
 2. سیاوش

  سلام
  داده هایی که در دی وی دی اعلام شده هست را از کجا تهیه کنیم؟ توی آموزشی که قرار دادی آدرس دی وی دی اومده ولی داده ها را جایی نذاشتید.
  مرسی

  پاسخ
 3. مرادی

  سلام ممنون از راهنمایی شما من نمی تونم با arcgis10.2.2به اینترنت وصل شوم
  بعد نقشه اردبیل را از کجا اضافه کردید ؟
  من میخواهم روی نقشه اردبیل کار کنم چطور اضافه کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *