اضافه کردن داده ی زمانمند (Temporal) در آرک مپ (ArcMap)

اضافه کردن داده زمانمند ساده در ArcMap

اگر داده ی fixed-time داشته باشیم، می توانیم در Tracking Analyst از جادوگر Add Temporal Data برای رویداد ساده استفاده کرد و feature class یا shapefile را به عنوان یک لایه جدید در ArcMap اضافه کنیم. مراحل اضافه کردن داده ی زمانمند در ArcMap عبارتند از:

  1. درجعبه ابزار Tracking Analyst یا Temporal Cadastre روی جادوگر Add Temporal Data کلیک می کنیم.
  2. گزینه ی اول را انتخاب کرده تا یک کلاس عارضه یا shapefile که شامل داده ی زمانمند است به عنوان یک لایه ی زمانمند به نقشه اضافه شود ( برای داده ی پیچیده ی ایستا و پویا باید یک کلاس عارضه و یک جدول ورودی را معرفی کرد.).
  3. shapefile یا کلاس عارضه ی موردنظر با با کلیک روی دکمه Browse انتخاب می کنیم. مقادیر پیش فرض در جعبه ی متنی تاریخ و زمان و ID ظاهر می شود. فیلد مناسبی را به عنوان تاریخ/زمان انتخاب می کنیم. فیلد ID مناسبی را از میان لیست track ID انتخاب می کنیم.0اگر رویدادهایی را اضافه می کنیم از حالت None استفاده می کنیم. با انتخاب فیلد ID می توان ردیابی کرد، لیبل گذاری کرد و اخیرترین تنظیمات را انجام داد.
  4. روی دکمه Finish کلیک می کنیم تا لایه ی موردنظر به ArcMap اضافه شود.

می توانیم به جای اینکه هر بار از جادوگر Temporal Data برای اضافه کردن داده ی زمانمند استفاده کنیم لایه ی مورد نظر را به صورت فایل .lyr ذخیره کنیم و سپس با استفاده از جعبه ی گفتگوی Add Data داده را به نقشه ها اضافه کنیم یا از drag کردن آن ، آن را از ArcCatalog به ArcGIS ببریم. همه ی action هایی که در لایه اعمال می شوند در فایل .lyr به صورت فقط خواندنی هستند. می توان با کلیک راست روی لایه ی زمانمند موردنظر و کلیک روی Open Attribute Table جدول لایه مورد نظر را دید ولی نمی توان در اینجا داده را ویرایش کرد.

اضافه کردن داده زمانمند (Temporal) با تبدیل تاریخ

ممکن است داده ها از نقاط مختلف کره ی زمین باشد. جادوگر Add Temporal برای سازگار کردن فرمت های مختلف تاریخ و زمان و تبدیل آنها به فرمت مناسب امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهد.

در این حالت فیلد تاریخ نداریم ( اگر یک فیلد تاریخ وجود داشته باشد نمی توانیم data conversion panel را ببینیم.). در این صورت دیگر دکمه یFinish را نخواهیم داشت. لذا دکمه ی Next را می زنیم و فرمت مناسبی را برای تاریخ و زمان (و در صورت لزوم نمادهای AM و PM ) را انتخاب می کنیم و سپس دکمه ی Finish را می زنیم تا داده به نقشه اضافه شود.

اضافه کردن داده ی زمانمند پیچیده در آرک مپ (ArcMap)

هنگامی که یک رویداد زمانمند پیچیده را به عنوان یک لایه جدید در ArcMap اضافه می کنیم، دو جز داده (شی زمانمند و مشاهده ی زمانمند) را با یکدیگر merge یا join می کنیم. در مورد داده ها آنی مدیریت mergeاین دو جز توسط ArcIMS Tracking Server صورت می گیرد. برای اضافه کردن داده ی زمانمند پیچیده مراحل زیر انجام می شود:

– ابتدا feature class و جدول مربوطه را در یک geodatabase می سازیم.

– در نوار ابزار Tracking Analyst روی دکمه ی Add Temporal Data clip_image002کلیک می کنیم.

– روی گزینه ی دوم یعنی یک feature class و یک جدول جدا (که شامل داده زمانمند است و جادوگر آن را به دکمه کلاس عارضه join می کند) کلیک می کنیم.

– روی دکمه Browse کلیک کرده و به geodatabase موردنظر می رویم و Add را کلیک می کنیم.

– جز عوارض ورودی را highlight می کنیم و Add را کلیک می کنیم.( در اینجا ابتدا shapefile مربوطه را به کلاس عارضه تبدیل می کنیم و سپس از کلاس عارضه ی حاصل استفاده می کنیم.).

– روی دکمه Browse کلیک کرده و جدول ورودی را انتخاب می کنیم. اطمینان حاصل می کنیم که این جدول و کلاس عارضه ی مربوطه در یک geodatabase باشند.

– جدول موردنظر را highlight کرده و اضافه می کنیم.

مسیر و نام فایل آن در جادوگر ظاهر می شود و دکمه های Date/Time Format و لیست پایین رونده با مقادیر پیش فرض فراهم می شوند.

– دکمه ای را که در کنار فایل ورودی مناسب است و شامل اطلاعات تاریخ و زمان است (یا کلاس عارضه و جدول ورودی) را کلیک می کنیم.

– روی پیکان پایین رونده فرمت تاریخ/زمان کلیک کرده و فیلد تاریخ و زمان مناسب را (درصورتی که به صورت اتوماتیک ظاهر نشده باشد) انتخاب می کنیم.

– Next می کنیم.05

– فیلدهای مناسب را برای join در قسمت های Join Field in Input Feature Class و Join Field in Input Table انتخاب می کنیم.

– روی دکمه Finish کلیک می کنیم.

 06

پیغامی مبتنی بر انجام موفقیت آمیز join ظاهر می شود. بدین ترتیب یک کلاس عارضه ترکیبی به عنوان لایه جدید در ArcMap با یک نام لایه ی پیش فرض و یک لیبل از All Time ظاهر می شود.

اگر با اشیایی کار کنیم که در طول زمان موقعیت آنها تغییر می کند، اطلاعات زمانمند در کلاس عارضه ورودی قرار می گیرد. اگر اشیا ایستا باشند تاریخ و زمان در جدول ورودی قرار می گیرند.

فیلدهایی از کلاس عارضه و جدول که به منظورjoin انتخاب می شوند لزوما همنام نیستند ولی باید شامل اطلاعات شناسایی مشابهی باشند تا عملیات join فایل ها به صورت موفقیت آمیزی انجام شود.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری اکستنشن Tracking Analyst پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *