ایجاد Bookmark در محیط Arc Map

برای نشانه گذاری عوارض خاص جهت سهولت دسترسی در مراحل بعدی کار با نقشه، باید از Bookmark استفاده نمایید. برای شروع، لایه موردنظر را به محیط Arc Map اضافه نمایید. شما میتوانید قبل از ایجاد Bookmark نقشه را به یکی از روشهای فوق کلاسه بندی کنید.

)جهت کلاسه بندی نقشه از فیلد String که بیانگر کاربریهای موجود در سطح شهر اردبیل است، استفاده شود.( با کمک Select by Attributes دستور )عنوان = دریاچه توریستی، تفریحی شورابیل( را وارد کرد و بعد از Apply کردن پنجره، با ابزار Zoom To Selected عارضه انتخاب شده را بزرگنمایی کنید.

46 thumb ایجاد Bookmark در محیط Arc Map

حال از سربرگ Bookmark گزینه Create Bookmark را انتخاب کنید و متن )دریاچه توریستی، تفریحی شورابیل( را درون آن تایپ نموده و پنجره را Ok نمایید.

47 thumb ایجاد Bookmark در محیط Arc Map

48 thumb ایجاد Bookmark در محیط Arc Map

در این صورت اگر نقشه را با استفاده از (Full Extend) به حالت بزرگنمایی کامل در بیاورید، با کلیک بر روی Bookmark تهیه شده از سربرگ Bookmark میتوان بر روی دریاچهی شورابیل رفت. جهت حذف و یا دسترسی به سایر موارد از جمله بزرگنمایی و فراخوانی Bookmark های قبلی باید از منوی مذکور، گزینه Manage Bookmarks را انتخاب نمایید و در پنجره باز شده موارد فوق را اعمال کنید.

49 thumb ایجاد Bookmark در محیط Arc Map

 

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش پاسخ پزشکی مرکز مشاوره اروميه