آغاز برنامه نویسی پایتون در آرک جی ای اس (Arc GIS)

در آموزش زیر، برخی از اصول اولیه برای استفاده از کتابخانه Arcpy به همراه پایتون را در آرک جی ای اس (ArcGIS) بررسی خواهیم کرد.

1- هر اسکریپتی که از توابع ArcGIS استفاده می کند باید با واردکردن کتابخانه arcpy آغاز شود.

 

2- ورودی های کاربر را با ‘GetParameterAsText’ دریافت کنید.

 

کد فوق اولین پارامتر واردشده توسط کاربر را به عنوان یک متن دریافت می کند. اگر شما هیچ پارامتری را مشخص نکرده باشید است (مرحله 3 را ببینید) اسکریپت با موفقیت اجرا نخواهد شد.

3- استفاده از ابزار در Arc GIS

در جعبه ابزار راست کلیک کنید (اگر قبلا یک ابزار ایجاد نکرده اید، ابتدا یک ابزار در “My Toolboxes” یا در داخل یک فولدر در مجموعه ArcToolbox ایجاد کنید)، Add و سپس ‘Script…’ را انتخاب کنید، نام و برچسبی به آن بدهید و فایل اسکریپت را انتخاب کرده و سپس پارامترها را اضافه کنید. در این مثال ما یک کلاس عارضه (Feature Class) را استفاده خواهیم کرد ، پس آن را InputFeatureClass (یا هر چیز معنی دار دیگری) نامیده و نوع داده نیز کلاس عارضه (Feature Class) تعیین می کنیم. روی Finish کلیک کنید. با دوبار کلیک بر روی ابزار جدید می توانید آن را استفاده کنید. در حال حاضر این ابزار هیچ کاری نمی کند، اما اگر شما یک کلاس عارضه (Feature Class) به آن بدهید و روی OK کلیک کنید، باید به درستی اجرا شود.

از حالا به بعد ما فقط اسکریپت را ویرایش خواهیم کرد و نیازی به دوباره واردکردن آن نیست.
توجه داشته باشید که مسیر دسترسی به کلاس های عارضه رشته های متنی هستند، به عنوان مثال ‘C:\\GISData\\NYC\\2007\\Networks.gdb\\BusRoutes’

4- نمایش پیام توسط ‘AddMessage’

 

اسکریپت را ذخیره کرده و دوباره آن را اجرا کنید، فعلا فقط مسیر کلاس عارضه به نمایش درخواهد آمد.

5- انجام عملیات geoprocessing

در اینجا درپی آن هستیم که عوارض ورودی را بافر زده، و همچنین از کاربر اندازه بافر را برای عملیات دریافت کنیم. برای این منظور برروی ابزار موردنظر راست کلیک کرده، Properties را انتخاب کرده، و در برگه پارامترها پارامتر BufferSize_m را به عنوان Long (عدد صحیح) اضافه کنید.
عملیات بافر همچنین نیاز به یک کلاس عارضه خروجی دارد، بنابراین باید آن را نیز به پارامترها اضافه کنید و عنوان نوع داده آن باید از نوع کلاس عارضه (Feature Class) باشد، اما Direction باید (تحت Parameter Properties) به Output تنظیم شود.
اسکریپت نهایی به شکل زیر در می آید ( البته با تغییر در پیام که آن را بیشتر معنی دار ساخته است):

 

با طی روند فوق احتمالا با فرآیند برنامه نویسی پایتون در آرک جی.آی.اس آشنا شده اید… و اما چند نکته دیگر برای ادامه راه برنامه نویسی پایتون:

  1. برخی از آموزشهای Pyhton را خود انجام دهید، و
  2. همیشه به مستندات ArcGIS مراجعه کنید.

3 نظر

  1. محمود غریبی

    پایتون زبان برنامه نویسی بسیار قدرتمندیه اونقدر قدرتمنده که شرکت Esri تونست از خیر VBA بگذره ولی از این یکی نه ! ، از مزایاش هم اینه که خیلی آسونه :)))). اگه طرح ریخته بشه که مستندات ArcGis رو بتونیم ترجمه کنیم و مرحله به مرحله روی سایت بزاریم خیلی خوب میشد !

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *