تعریف سیستم تصویر برای لایه اطلاعاتی در نرم افزار ArcGIS – بخش دوم

3- همانطور که در شکل مشخص است، سه دکمه Select- Import و New در شرایط مختلف و با عملکردهای متفاوت به شرح ذیل امکان تعریف ویژگیهای سیستم تصویر موردنظر را فراهم می سازد:

  • در نرم افزار ArcGIS برخی از سیستم های تصویر مانند UTM با دیتوم WGS84 و … تعریف شده است و چنانچه سیستم تصویر مورد نظر جزء این لیست باشد، از طریق استفاده از دکمه Select قابل انتخاب می باشد. پس از ، انتخاب این گزینه، سیستم های مختصات قابل انتخاب در دو گروه Geographic Coordinate Systems و Projected Coordinate Systems نمایش داده می شوند. به عنوان مثال، چنانچه لایه اطلاعاتی مورد نظر دارای سیستم مختصات جغرافیایی با دیتوم European 1950 باشد، لازم است در فولدر Geographic Coordinate Systems و سپس فولدر Europe گزینه European 1950 انتخاب گردد یا مثال دیگر، اگر لایه اطلاعاتی مورد نظر دارای سیستم مختصات UTM در زون 39 با دیتوم WGS84 باشد، لازم است در فولدر Projected Coordinate Systems و سپس فولدر UTM و پس از آن فولدر WGS 1984 گزینه WGS 1984 UTM Zone 39N.prj انتخاب گردد.
  • دکمه Import برای انتخاب سیستم مختصات برای لایه مورد نظر شبیه به سیستم مختصات یک لایه اطلاعاتی دیگر که قبلا دارای تعریف Projection می باشد، بکار می رود. در واقع، از طریق این دکمه، اطلاعات Projection مورد نظر از یک لایه دیگر Import می شود.
  • دکمه New برای ایجاد و انتخاب پارامترهای یک سیستم تصویر بکار می رود. به عنوان مثال، چنانچه هدف، تعریف سیستم Lambert Conformal Conic مناسب کشور ایران، برای یک لایه اطلاعاتی باشد، با توجه به اینکه این سیستم مختصات، از پیش تعریف نشده است، (در گزینه هایی که از طریق دکمه Select قابل انتخاب است، وجود ندارد)، لذا از این دکمه استفاده می شود و مطابق شکل ذیل، تنظیمات مربوطه انجام می گردد. برای مثال فوق، انتخاب دکمه New و گزینه Projected منجر به نمایش پنجره New Projected Coordinate system می گردد.

27

4- پس از انتخاب و تنظیم پارامترها و انتخاب دکمه Ok عملیات تعریف Projection برای لایه مورد نظر، انجام می شود. پس از تعریف Projection برای یک لایه اطلاعاتی، هنگام استفاده از آن لایه در نرم افزار ArcGIS ویژگیهای سیستم مختصات آن توسط نرم افزار شناخته می شود و همچنین، برای Project کردن یا تغییر سیستم تصویر یک لایه، لازم است ابتدا از طریق مراحل بالا Project Define صورت پذیرد.

نحوه تغییر و تبدیل سیستم تصویر (Project) در نرم افزار ArcGIS

همانطور که در بالا اشاره شد، در نرم افزار ArcGIS برای اجرای عملیات Project یعنی تبدیل و تغییر سیستم تصویر لازم است که ویژگیهای سیستم مختصات لایه مورد نظر یعنی لایه ورودی، از پیش برای لایه تعریف شده باشد که نحوه اجرای این کار، در بند قبلی تشریح گردید. برای اجرای Project یک لایه وکتور با فرمت Shapefile یا GeoDataBase در پنجره ArcToolBox در گروه ابزارهای مدیریت داده (Data Management Tools) و در بخش Projection and Transforms و زیر بخش Features گزینه Project انتخاب گردیده و همانطور که در شکل ذیل نشان داده شده است، اجرا می گردد.

28

 

نویسندگان: مهدی امینی پور، امیرحسین فدائی، عباس گلی، نوشین محب علی

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Data Management پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *