ذخیره نمودن قسمتی از نقشه به عنوان لایه جدید وکتوری در ArcMap

در مواقع خاصی پیش میآید که کاربران نیاز دارند قسمت خاصی از نقشه را به عنوان لایه ای مستقل ذخیره نمایند. فرضاً محققی به منظور مکان یابی فضای سبز در سطح شهر، به لایه های مستقل فضای سبز نیاز دارد. جهت ذخیره نمودن عوارض مربوط به فضای سبز بصورت جداگانه، لایه کاربری های اردبیل را به محیط Arc Map اضافه نمایید. با کمک گرفتن از ابزار Select By Attributes از زیر منوی سربرگ Selection و وارد نمودن دستور موجود در تصویر زیر و Ok کردن پنجره، کل فضای سبز موجود در سطح شهر اردبیل به حالت انتخاب شده درآورید.

50

بعد از انتخاب شدن فضاهای سبز، از بین سایر کاربریها، باید بر روی لایه کاربری ها راست کلیک کرده و از مقابل گزینه Data ، بر روی Export Data کلیک کنید.

51

در پنجره باز شده و از مقابل عبارت Export گزینه Selected features را انتخاب نمایید و با کمک دکمه نشان داده شده مسیر ذخیره و اسم لایه را وارد کرده، پنجره را Ok کنید.

52

53

در پنجره Saving Data نوع فایل ذخیره را بر روی Shapefile تنظیم نمایید. بعد از مراحل فوق پنجرهای جهت اضافه کردن لایه جدید، به محیط کاری نرم افزار ظاهر میشود که میتوانید بر روی Yes کلیک نموده و لایه را به Arc Map اضافه نمایید.

54

روش دومی هم برای ایجاد لایه جدید وجود دارد که در این روش بعد از انتخاب لایه مورد نظر باید بر روی لایه اصلی راست کلیک نموده و از زیر منوی Selection گزینه Create Layer From Selected Features را کلیک نمایید. تفاوت این روش با روش قبلی در موقتی بودن لایه هاست. یعنی لایه ایجاد شده در این روش به طور دائمی ذخیره نشده و صرفاً جهت نمایش در Data View ایجاد میشود.

55

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

2 نظر

  1. REZAEI

    دوست عزیز از اینکه مطالب مفید را در اختیار سایرین گذاشته اید بسیار سپاس
    گذارم این خلق نیکویی است که باید تقدیر شود . از مطالب شما بهره فراوان بردم

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *