روش تهیه DEM (مدل ارتفاعی رقومی) در آرک جی ای اس – بخش دوم

ب) تهیه DEM از منحنی تراز و قله ها

برای تهیه لایه رستری DEM می توان از لایه های وکتوری منحنی تراز و قله ها استفاده نمود. بکارگیری TIN برای ایجاد لایه DEM در صورتی نتایج مشابه و صحیحی به همراه خواهد داشت که در ایجاد آن از لایه های وکتوری منحنی تراز و قله ها بطور همزمان استقاده گردد.

03 صدور فرمان به منظور ایجاد لایه DEM با بکارگیری لایه های وکتوری منحنی تراز و قله ها.

بدین منظور ArcToolbox را فعال کنید.

 1. گزینه 3D Analyst Tools را انتخاب نمایید.
 2. فرمان Raster Interpolation را صادر کنید.
 3. گزینه Topo to Raster را انتخاب نمایید. کادر محاوره ای Topo to Raster باز می شود در این کادر به صورت زیر عمل نمایید:
 4. از کادر کرکره ای دو لایه وکتوری pick و topo موجود در View برنامه ArcMap را به این کادر محاوره ای فراخوان کنید.
 5. با مشاهده این دو لایه در لیست Feature Layer را خواهیم داشت.
 6. ستون رقوم ارتفاعی Elevation را به معنی ماهیت ارتفاعی انتخاب کنید.
 7. انتخاب PointElevation برای لایه نقطه ای قله ها صورت پذیرد.
 8. انتخاب ماهیت Contour برای لایه خطی topo
 9. یک نام و یک مسیر مناسب برای ذخیره لایه مورد نظر انتخاب می گردد.
 10. انتخاب ابعاد 5*5 برای داده رستری DEM (با توجه به مقیاس) انجام پذیرد.
 11. گزینه OK را کلیک کنید.

در برخی از مطالعات برای محاسبه برخی پارامترها نیاز به کلاسه بندی مدل ارتفاعی رقومی می باشد. به این نقشه کلاسه بندی شده هیپسومتری گویند که توزیع طبقات مختلف ارتفاعی را در واحد سطح به نمایش گذاشته و مشخص می نماید.

04 منحنی های میزان و طبقات ارتفاعی 50 متر.

در گذشته برای محاسبه میانگین وزنی ارتفاعی به روش دستی کارشناسان مجبور به تهیه نقشه هیپسومتری بودند. ولی با بکارگیری قابلیت های سیستم اطلاعات جغرافیایی، تهیه نقشه هیپسومتری از منطقه صرفا به منظور محاسبه میانگین وزنی ارتفاع کار معقولی نیست. در روش دستی روش بدین گونه عمل می نمایند: میانگین ارتفاع دو خط تراز محاسبه می شود، بطور مثال میانگین دو ارتفاع 1550 و 1600 که ربار با 1575 می باشد. این عدد نماینده دو ارتفاع مذکور است. سپس با بکارگیری دستگاه پلانیمترمساحت بین این دو منحنی تراز را محاسبه می کنند و به همین صورت برای طقات ارتفاعی دیگر پس از محاسبه میانگین ارتفاع هر طبقه ومساحت آن، میانگین ارتفاع با روش میانگین وزنی محاسبه خواهد شد. در روش دستی فرض بر این اساس است که ارتفاع نماینده در وسط دو خط تراز واقع است، به همین منظور از میانگین ریاضی برای محاسبه ارتفاعی نماینده هر طبقه استفاده می شود. در طبیعت شاید ارتفاع نماینده در جایی غیر از وسط دو ارتفاع مورد نظر باشد .در این صورت میانگین ریاضی نمی تواند روش دقیقی برای رسیدن به این مهم باشد. به شکل زیر توجه نمایید.

05 نمایش یک طبقه ارتفاعی و ارتفاع میانگین

فلسفه وجودی برنامه ها های سیستم اطلاعات جغرافیایی علاوه بر سرعت عمل بالا در محاسبات، کاهش خطا های محاسباتی و فردی نسبت به روش دستی است. برای محاسبه میانگین وزنی ارتفاع این بار از امکانات سیستم اطلاعات جغرافیایی استفاده می کنیم. در این روش پس از محاسبه لایه DEM می توانیم میانگین وزنی ارتفاع را بر اساس پیکسل های لایه DEM محاسبه نمود. از آنجایی که هر سلول ابعادی مشخص دارد، می توان مساحت هر سلول را محاسبه نمود و به اسانی میانگین وزنی ارتفاع را برآورد نمود. در این روش برای محاسبه میانگین وزنی ارتفاع تمامی پیکسل های ارتفاعی منطقه در محاسبه سهیم هستند. بدین منظور می توانید با بکارگیری الحاقیه Spatial Analyst Tools و با صدور فرمان Cell Statistics از منوی Local الحاقیه مذکور اقدام نمایید. ورودی مورد نیاز این فرمان یک لایه رستری می باشد.

4 نظر

 1. حسین

  با سلام دوباره.من یه سری داده اکسل دارم که سه ستون ایکس ایگ و زد داره.میخوام منحنی میزان اونو بکشم.داده های جو بالا هستن.ارتفاع ۵۰۰ هکتوپاسکال.بعد کشیدن منحنی میزان باید محور ریج و تراف مشخص شه با یک خط.مثل قله و دره در منحنی میزان مدل رقومی سطح زمین.فک میکنم اول باید نقشه دم اون رو کشید .که طبق راهنمایی شما در این صفحه باید لایه پیک و … داشته باشم که وقتی میخوام دو بکشم این لایه پیک رو ندارم.یه مشکل دیگه اینکه واسه کشیدن دم باید لایه فیوچر کلاس داشته باشم که اونم نمیتونم بکشم.اگه میشه راهنمایی کنید چطور داده ها رو به نقشه دم تبدیل کنم و چطور میشه محور منحنی میزان رو کشید یا همون ریج منحنی میزان.قبلا یه سوال تو همین مورد پرسیدم جواب رو دایورد کردین به سایت ساپورت اسری .که اونجا به جواب نرسیدم.اگه میتونید راهنمایی کنید .ممنون میشم.یه سوال دیگه اینکه اینجور پروژه ها رو انجام میدین؟ یا قسمتی به نام انجام پروژه و پایان نامه دارین؟

  با تشکر

  پاسخ
  1. ادمین

   از آخر جواب میدم.
   برای مشاوره پروژه یا پایان نامه صفحه تدریس و مشاوره رو ببینید.
   برای تشکیل لایه برداری نقطه ای از روی داده تون، از ابزار Make XY event layer استفاده کنید. بعد از سیوکردن لایه
   تولیدشده می تونید از روی اون TIN یا Terrain بسازید و نتیجه رو به رستر=دم تبدیل کنید. البته برای کشیدن منحنی میزان نیازی به تولید دم ندارید و مستقیم از روی TIN هم می تونید این کار رو انجام بدید.
   کشیدن خط القعر یا خط الراس اون چیزی هست که به طور مستقیم در آرک جی.ای.اس وجود نداره و باید به روشی اون رو حل کرد.

   پاسخ
 2. محمد

  با سلام
  از مطالب ارزشمند سایتتون سپاسگزارم.
  اگر برایتون مقدور هست روش تهیه terrain را توی نرم افزار Arcgis توضیح بدین.
  پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگزارم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *