ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene

جهت ایجاد انیمیشن از عوارض سه بعدی موجود باید از ابزار Animation کمک گرفت. جهت فعال نمودن ابزار مذکور از مسیر Customize/Toolbars گزینه Animation را تیک گذاری نمایید تا ابزار مورد نظر به محیط اضافه شود.

10

11

با کلیک بر روی آیکون clip_image002[1] (Open Animation Control) پنجره ای به شکل زیر باز میشود که کاربران میتوانند با استفاده از آن از پرواز بر روی پروژه سه بعدی خود انیمیشن تهیه نموده و به فرمت AVI خروجی گرفت.

12

در پنجره Animation Controls دکمه clip_image004[2] جهت ضبط، دکمه clip_image006[1] نیز به منظور پایان دادن به عملیات ضبط، دکمه clip_image008[1] جهت ایجاد وقفه در عملیات ضبط و دکمه clip_image010[1] نیز جهت پخش انمیشن ضبط شده بکار میرود. به منظور استفاده عملی از ابزار فوق الذکر آیکون clip_image004[3] را کلیک نموده و بعد از آن توسط آیکون clip_image012[1] بین عوارض سه بعدی عملیات شبیه سازی پرواز را انجام دهید تا پرواز انجام شده توسط ابزار انیمیشن ضبط شود. جهت خروجی گرفتن از انمیشن ایجاد شده نیز کافیست بر روی منوی کشویی پایین روندهی موجود در Animation کلیک نمایید و از بین گزینه های موجود گزینه Export Animation… را انتخاب نمایید و در پنجره باز شده مسیر و نام دلخواه را داده و فایل را به فرمت AVI ذخیره نمایید. همچنین با کلیک بر روی گزینه Save Animation File… میتوان انیمیشن ایجاد شده را به فرمت ASA ذخیره نمود و در مراحل بعدی با استفاده از گزینه Load Animation File… به محیط نرم افزار فراخوانی کرده و پخش نمود.

13

 

 

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری نرم افزار ArcScene پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *