ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene

جهت ایجاد انیمیشن از عوارض سه بعدی موجود باید از ابزار Animation کمک گرفت. جهت فعال نمودن ابزار مذکور از مسیر Customize/Toolbars گزینه Animation را تیک گذاری نمایید تا ابزار مورد نظر به محیط اضافه شود.

10 thumb1 ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene

11 thumb ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene

با کلیک بر روی آیکون clip image0021 thumb1 ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene (Open Animation Control) پنجره ای به شکل زیر باز میشود که کاربران میتوانند با استفاده از آن از پرواز بر روی پروژه سه بعدی خود انیمیشن تهیه نموده و به فرمت AVI خروجی گرفت.

12 thumb ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene

در پنجره Animation Controls دکمه clip image0042 thumb ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene جهت ضبط، دکمه clip image0061 thumb ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene نیز به منظور پایان دادن به عملیات ضبط، دکمه clip image0081 thumb ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene جهت ایجاد وقفه در عملیات ضبط و دکمه clip image0101 thumb ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene نیز جهت پخش انمیشن ضبط شده بکار میرود. به منظور استفاده عملی از ابزار فوق الذکر آیکون clip image0043 thumb ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene را کلیک نموده و بعد از آن توسط آیکون clip image0121 thumb ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene بین عوارض سه بعدی عملیات شبیه سازی پرواز را انجام دهید تا پرواز انجام شده توسط ابزار انیمیشن ضبط شود. جهت خروجی گرفتن از انمیشن ایجاد شده نیز کافیست بر روی منوی کشویی پایین روندهی موجود در Animation کلیک نمایید و از بین گزینه های موجود گزینه Export Animation… را انتخاب نمایید و در پنجره باز شده مسیر و نام دلخواه را داده و فایل را به فرمت AVI ذخیره نمایید. همچنین با کلیک بر روی گزینه Save Animation File… میتوان انیمیشن ایجاد شده را به فرمت ASA ذخیره نمود و در مراحل بعدی با استفاده از گزینه Load Animation File… به محیط نرم افزار فراخوانی کرده و پخش نمود.

13 thumb ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی در ArcScene

 

 

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری نرم افزار ArcScene پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش پاسخ پزشکی مرکز مشاوره اروميه