ساخت نقشه اقلیمی با نرم افزار ARC GIS -بخش سوم

ورود داده ها به نرم افزار ARC GIS

حال وارد مرحله اصلی کار می شویم. مرحله ساخت نقشه در نرم افزار ARCGIS .

نرم افزار ARCGIS را باز کنید.

حال باید فایل اکسلی را که تهیه کردید وارد نرم افزار کنید تا با این فایل، فرایند تهیه نقشه صورت گیرد. به این ترتیب عمل کنید:

از منوی Tools گزینه Add XY data را انتخاب کنید.

11

در پنجره Add XY data، باید فایل اکسلی که ساختید را اضافه کنید. از آیکون پوشه کنار کادر استفاده کنید.

12

سپس فایل اکسلی رانتخاب کنید و سپس شما باید آن sheet را که در اکسل ذخیره کردید انتخاب کنید. در صورت این کار، فایل اکسل به پنجره اضافه می شود و نشانه این مورد اینه که قسمت کادرهای X field و Y field پر می شود. قسمت X field جایی است که شما باید آن ستونی را که در اکسل برای نوشتن طول جغرافیایی استفاده کردید را انتخاب کنید (لیست کشویی را باز کرده و نام ستون مربوط به طول جغرفیایی را انتخاب کنید). قسمت Y field هم برای ستون عرض جغرافیایی است. نرم افزار به صورت خودکار نام ستونهای دوم و سوم فایل اکسل را به عنوان طول و عرض جغرافیایی در نظر می گیرد. چنانچه شما نام X و Y برای ستونها انتخاب کردید، نرم افزار یه صورت خودکار تشخص می دهد. اما طبیعتا به هر دلیلی ممکن است ستونهای شما مرتب نباشد و نام خاصی برایش انتخاب کرده باشید. پس بهتر است پس از اضافه کردن فایل، در قسمت X field ، لیست کشویی را باز کرده و نام ستونی که در اکسل برای نوشتن طول جغرافیایی تعیین کردید را انتخاب کنید. این کار را در قسمت Y field برای عرض جغرافیایی هم تکرار کنید.

13

توجه: اگر پس از اضافه کردن لیست کشویی خالی بود به احتمال فایل اکسیلی را به درستی نساخته یا با فرمت مناسب ذخیره نکردید.

حال باید سیستم تصویر لایه و نقاط را تعیین کنیم. سیستم تصویر می تواند جغرافیایی یا UTM باشد. جهت تعیین سیستم تصویر جغرافیایی در همان پنجره Add XY data گزینه edit را کلیک کنید. وارد پنجره spatial references properties می شوید. روی گزینه select کلیک کنید.

14

در پنجره جدید، گزینه Geographic coordinate systems را انتخاب کنید. سپس در پنجره جدید، پوشه world و سپس دست آخر گزینه WGS 1984.prj را انتخاب کنید

15

16

17

برای تعیین سیستم تصویر UTM به پنجره قبلی بازگشته و گزینه projected coordinate systems را انتخاب کنید. سپس در پنجره جدید، UTM را انتخاب کرده و سپس گزینه WGS 1984. و سرانجام دست آخر زون منطقه و ایستگاه مورد نظر انتخاب کنید. زون ایران بین 38 تا 41 شمالی می باشد.

18

19

اگر چنانچه کار شما برای کل ایران یا یک منطقه وسیع می باشد، سیستم تصویر جغرافیایی را انتخاب کنید.

حالا نوبت آن شده که نقاط و ایستگاه ها روی نرم افزار نمایش دهید. سرانجام OK را بزنید. اگر مراحل را به خوبی پیش رفته باشید، نقاط شما روی صفحه ARC GIS پراکنده می شوند. این نقاط همان ایستگاه های شما هستند که بر اساس طول و عرضی که شما در فایل اکسل دادید، در صفحه پراکنده شده اند.

منبع: وبلاگ «بانک اطلاعات جغرافیا»

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *