ساخت نقشه های اقلیمی با نرم افزار ARC GIS -بخش دوم

تهیه یک فایل Excel حاوی اطلاعات استخراج شده

پس از استخراج داده ها از آمار هواشناسی، لازم است تا این آمار و اطلاعات در قالب یک فایل Excel تهیه شده تا قابلیت تهیه نقشه در نرم افزار ARC GIS را داشته باشد. این جدول اطلاعاتی شامل سه ستون الزامی و ستونهای اختیاری است. ستون اول شامل نام ایستگاه های هواشناسی می باشد. ستونهای دوم و سوم به ترتیب طول جغرافیایی (X) و عرض جغرافیایی (Y) می باشد. طول و عرض جغرافیایی هر ایستگاه به همراه ارتفاع آن در ابتدای هر آمار ایستگاه نوشته شده است. این طول و عرض به شکل درجه- دقیقه می باشد. برای اینکه این فرمت برای Excel و ARC GIS قابل شناخت باشد، باید طول و عرض به شکل درصدی نوشته شود. یعنی دقیقه را درصدی از صد در نظر گرفته شود. روش تبدیل به صورت زیر است:

دقیقه ضرب در 100 تقسیم بر 60

مثلا اگر طول یک ایستگاه 55 درجه و 45 دقیقه بود: 60 / 100 * 45 که می شود: 75 حال می نویسیم: 75/55.

ستون بعدی، ستون ارتفاع هر ایستگاه باشد. ستونهای بعدی به ترتیب شاخصهای اقلیمی است که می خواهیم برایش نقشه درست کنیم. مثلا یک ستون برای میانگین دما. میانگین های محاسبه شده دما برای هر ایستگاه را در این قسمت وارد می کنیم. یک ستون برای فشار و یک ستون برای رطوبت و بارش.

08

حال نام ایستگاه ها و ارتفاع و طول و عرض های جغرافیایی را به روش بالا محاسبه و در محل مربوطه وارد می کنیم. سپس در ستون humidity میانگین رطوبت محاسبه شده را برای هر ایستگاه وارد می کنیم و برای سایر فاکتورها نیز همین کار را تکرار می کنیم.

09

البته توجه کنید که این فرمت جدول برای تهیه نقشه های سالیانه دما طراحی شده است که برای هر شاخص یک میانگین سالانه تعیین شده است. اما چنانچه شما ماهیانه کار می کنید یعنی می خواهید برای هر ماه از ایستگاهتان یک نقشه بسازید، دراین صورت کار شما پیجیده تر می شود چرا که باید 12 ستون (برای 12 ماه)، برای هرشاخص اقلیمی بسازید و میانگین هر ماه را بنویسید و این مورد برای سایر شاخصها نیز تکرار کنید. در این صورت به جای تهیه یک نقشه برای هر شاخص، باید 12 نقشه (برای 12 ماه سال)، تهیه کنید. در این حالت جدول شما به این صورت می شود:

10

در هر صورت، پس از وارد کردن داده ها در Excel به شکل بالا، این فایل را با فرمت Excel 97-2003 Workbook ذخیره کنید.

 

منبع: وبلاگ «بانک اطلاعات جغرافیا»

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *