ساخت نقشه های اقلیمی با نرم افزار ARC GIS – بخش اول

استخراج داده ها

جهت ساخت نقشه های اقلیمی با نرم افزار ARC GIS ، ابتدا باید آمار و داده های مربوط به عناصر اقلیمی که قرار است برایش نقشه ساخته شود، گردآوری شود. برای این کار می توانید از وب سایت سازمان هواشناسی کشور یا سالنامه های هواشناسی استفاده کرده و یا اینکه به خود سازمان هواشناسی کشور و سایر نهادهای مربوطه مراجعه کرده و داده ها را از آنجا استخراج کنید. البته طبیعی است که داده های گرفته شده از هر مسیری یکسان بوده و تفاوت چندانی ندارد.

سالنامه های هواشناسی، آمار هواشناسی را به تفکیک ایستگاه سینوپتیک و کلیماتولوژی و به تفکیک عناصر اقلیمی دسته بندی کرده و خود سازمان هم عموما در هنگام مراجعه حضوری همین اطلاعات سالنامه ها را در اختیارتان قرار می دهد.

با این وجود، بهترین راه استخراج داده های ماهانه و سالانه هواشناسی، مراجعه به وب سایت هواشناسی کشور است.

وارد وب سایت Weather.ir شوید. از منوی «آمار و اطلاعات»، گزینه «آمار تخصصی» را کلیک کنید. در بخش آمار و اطلاعات، می توانید از دو بخش وارد آمار هواشناسی شوید:

1- گزینه «آمار و اطلاعات اقلیمی ایستگاه های همدیدی و هواشناسی» را کلیک کنید. حال بر روی هر استانی که می خواهید اطلاعات مربوط به آن را دریافت کنید، کلیک کنید. در یک نقشه فهرست و موقعیت ایستگاه های سینوپتیک و کلیماتولوژی نوشته شده است. با کلیک کردن بر روی نام هر ایستگاه در قسمت فهرست، به بخش داده های هواشناسی ایستگاه وارد می شوید. حال می توانید پارامتر و عنصر اقلیمی مورد نظر را پیدا کرده و با کلیک بر روی آن وارد بخش دریافت آمار شوید. حال می توانید نوع شکل دریافت آمار را بر حسب یک سال، یا چند سال یا یک دوره آماری خاص تعیین کرده و آمار برای شما ظاهر می شود.

2- اما راه بهتر که پیشنهاد می شود:

مجددا به بخش آمار و اطلاعات سایت که قبلا وارد شده بودید، برگردید. این بار گزینه «شناسنامه اقلیمی ایستگاه های همدیدی کشور (از بدو تاسیس تا 2005)» را انتخاب کنید. حال ایستگاه مورد نظر را انتخاب و با کلیک بر روی «مشاهده آمار»، فایلی با فرمت text باز می شود که تقریبا شامل کلیه داده ها و عناصر اقلیمی با شکل های مختلف می باشد. توجه داشته باشید این فایل بسیار وسیع تقریبا شامل 700 صفحه می باشد. پس حتما صبر کنید تا فایل به طور کامل دانلود شود. نیمه اول داده های این فایل بر اساس تفکیک عناصر در یک سال می باشد که شاید فعلا برای ما کاربرد نداشته باشد. از نیمه دوم این فایل، کار استخراج داده ها شروع می شود. بنابراین جهت مشاهده داده ها، به صفخات میانی این فایل بروید جایی که داده ها و آمارها بر اساس سال و دوره آماری تفکیک شده اند.

حال نوبت آن رسده که بعد از دریافت داده ها، داده ها جهت تهیه نقشه استخراج شوند. باید این داده های استخراج شده در قالب فایل Excel تهیه شود تا قابل استفاده برای ARC GIS باشد. ابتدا باید داده های عناصر اقلیمی مورد نظر از فایل استخراج شود. مثلا فرض کنید قرار است عناصر دما، رطوبت، بارش و فشار را استخراج کنید. باید مشخص کنید که داده های شما باید ماهانه باشد سالانه. قبل از هر چیز شما باید دوره آماری خودتان را مشخص کنید. اما یادتان باشد که دوره آماری همه ایستگاه ها باید تقریبا ثابت باشد و متفاوت بودن دوره آماری، علمی بودن کار را زیر سوال می برد. دوره های آماری ایستگاه ها متفاوت از هم می باشد. بنابراین شما باید یک دوره آماری مشابه برای همه ایستگاه ها بگیرید.

01

روش استخراج داده ها در یک فایل اکسل به این ترتیب است که شما باید میانگین سالانه یا ماهانه شاخص اقلیمی مورد نظر را از سایت گرفته و در یک جدولی اکسلی وارد کنید. فرض کنید اگر دوره آماری شما 20 ساله است و می خواهید نقشه ماهیانه دما بسازید، باید میانگین دمای هر ماه (یا هر ماهی که مد نظرتان می باشد) را محاسبه کرده و عدد به دست آمده را وارد اکسل کنید. یعنی میانگین دمای 20 ساله مثلا ماه ژانویه. جهت محاسبه میانگین همه ماهها می توانید از نرم افزار اکسل استفاده کنید. به این ترتیب عمل کنید: داده های 20 ساله دما (یا هر شاخص دیگر) در فایلی که گرفتید را در یک فایل Notepad کپی کنید و ذخیره نمایید.

02

حال نرم افزار Excel را باز کنید و فایل متنی را که ذخیره کردید وارد برنامه کنید (برای این کار در قسمت انتخاب فرمت فایل ها، فرمت text را انتخاب کنید). پنجره ای باز شده و شما می توانید ستونها و ردیف ها را مرتب کنید. می توانید finish را بزنید.

03

حال داده ها وارد برنامه می شوند و می توانید میانگین یا هر عمل دیگری را که مدنظر دارید بر روی داده ها پیاده کنید. برای محاسبه میانگین ماهانه شاخصها، ابتدا در قسمت انتهایی یکی از ماهها (ستون ماه) کلیک کنید. سپس از سربرگ formulas و در بخش Auto sum، گزینه Average را انتخاب کنید.

04

حالا باید داده های ماهی که مد نظر دارید را انتخاب کرده (جهت این کار بر روی داده و یا بر روی مجموعه ستون درگ کنید) و کلید Enter را فشار دهید. میانگین ماهانه محاسبه شده است. برای محاسبه سایر ماهها دیگر نیاز نیست این فرایند تکرار کنید، بلکه کافی بر خانه میانگین به دست آمده کلیک کرده و بر روی مربع کوچک سمت راست کلیک کرده و سپس برای همه ماهها درگ کنید. نرم افزار به صورت خودکار، میانگین سایر ماهها را محاسبه می کند.

05

06

محاسبه میانگین سالانه عناصر نیز تقریبا به همین شکل می باشد، با این تفاوت برای محاسبه شاخص سالیانه، باید از قسمت Annual هر آمار استفاده کنید. هر آماری علاوه تفکیک ماه، یک بخش Annual هم دارد که شاخص سالیانه را نشان می دهد. برای محاسبه شاخص سالیانه عناصر اقلیمی، باید با روش بالا یا دستی میانگین سالانه از همین ستون محاسبه کرد.

07

داخل پرانتز :

داده های عناصر اقلیمی در سایت با این عناوین مشخص شده اند:

میانگین دما: AVERAGE OF MEAN DAILY TEMPERATURE IN C

میانگین رطوبت نسبی: AVERAGE OF RELATIVE HUMIDITY IN PERCENT

میانگین بارش: MONTHLY TOTAL OF PRECIPITATION IN MM

میانگین فشار: AVERAGE OF QFE PRESSURE IN HPA

منبع: وبلاگ «بانک اطلاعات جغرافیا»

2 نظر

 1. مهدیه

  با سلام و خسته نباشید
  ممنون از مطالب بسیار آموزندتون
  یه سوال؟
  اگه بخوام نقشه باد تهیه کنم و فقط در حوزه کاریم یک ایستگاه سینوپتیک داشته باشم احتمالا این امر امکان پذیر نباشه و مجبور بشم از ایستگاههای همجوار استفاده کنم. میخوام بدونم حداکثر فاصله ایستگاههای همجوار از ایستگاه سینوپتیک اصلیم باید چقدر باشه؟؟
  سپاس

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *