تعریف سیستم تصویر برای لایه اطلاعاتی در نرم افزار ArcGIS – بخش اول

هر لایه اطلاعاتی دارای یک سیستم مختصات با ویژگیهای منحصر به خود می باشد و در بهره گیری و استفاده از لایه اطلاعاتی، آگاهی از نوع و ویژگیهای سیستم مختصات آن، ضروری است. از اینرو، در بسیاری از نرم افزارهای GIS از جمله ArcGIS امکان تعریف ویژگیهای سیستم مختصات و پارامترهای سیستم تصویر برای لایه های اطلاعاتی (Project Define) وجود دارد و این تعریف جزئی از ساختار لایه می گردد. تعریف Projection هر لایه، علاوه بر اینکه نرم افزار را قادر می سازد تا در هنگام کار با لایه اطلاعاتی از ویژگیهای سیستم مختصات آن مطلع باشد، این امکان را فراهم می سازد تا در هنگام تغییر سیستم تصویر (اجرای عملیات (Project لزومی به ورود پارامترهای سیستم مختصات لایه ورودی نباشد.

تعریف ویژگیهای سیستم مختصات برای یک لایه اطلاعاتی وکتور یا یک لایه رستر در نرم افزار ArcInfo Workstation از طریق فرمان Projectdefine امکانپذیر است. در نرم افزار ArcGIS نیز در برنامه ArcMap طبق مراحل ذیل امکان تعریف Projection برای هر نوع لایه اطلاعاتی وجود دارد:

1- در گروه ابزارهای مدیریت داده (Data Management Tools) و در بخش Projection and Transforms گزینه Define Projection را انتخاب کرده و مطابق شکل ذیل، پنجره برنامه ظاهر می گردد.

25

2- برای تعریف پارامترهای سیستم تصویر، همانطور که در شکل مشخص است، با فشردن دکمه مربوطه، پنجره تعریف ویژگیهای رفرنس مکانی Spatial Reference Properties نمایش داده می شود. این پنجره در فرامین دیگری مثل اجرای Project که لازم است ویژگیهای سیستم مختصات لایه خروجی، تعریف شود نیز بکار گرفته میشود.

26

نویسندگان: مهدی امینی پور، امیرحسین فدائی، عباس گلی، نوشین محب علی

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Data Management پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *