طبقه بندی و نمایش اطلاعات در GIS – بخش اول

طبقه بندی و دسته بندی اطلاعات در GIS یکی از روشهایی است که امکان نمایش اطلاعات عوارض را بر اساس صفات و خصوصیات مختلف امکانپذیر می سازد. به عنوان مثال در لایه اطلاعاتی کاربری اراضی امکان نمایش عوارض بر اساس خصوصیت کاربری با نمادهای مختلف وجود دارد و یا در لایه اطلاعاتی شیب امکان طبقه بندی عوارض بر اساس خصوصیت شیب در طبقات مورد نظر وجود دارد .

جهت طبقه بندی اطلاعات در نرم افزار ARCGIS روشهای مختلفی وجود دارد که به شرح آنها پرداخته می شود.

ابتدا با کلیک راست بر روی لایه مورد نظر PROPERTIES را انتخاب کنید و در پنجره LAYER PROPERTIES ، SYMBOLOGY TAB را انتخاب کنید.

دربالا و سمت چپ پنجره در قسمت SHOW روشهای مختلف طبقه بندی شامل FEATURES,CATEGORIES,QUANTITIES,CHARTS,MULTIPLE ATTRIBUTE وجود دارد که در زیر به شرح آنها پرداخته می شود.

03

04

FEATURES

در این گروه یک روش نمایش اطلاعات با نام SINGLE SYMBOL وجود دارد که با کلیک بر روی FEATURES مشخص می شود. در این روش کلیه عوارض یک لایه اطلاعاتی با یک سیمبول نمایش داده می شود و فقط امکان تغییر خصوصیات سیمبول وجود دارد.

در لایه های پلیگونی در قسمت ADVANCED گزینه TRANSPARENCY برای واضح سازی یا شفافیت عوارض با استفاده از فیلد عددی مورد نظر بر حسب درصد می باشد.

در لایه های از نوع POINT ، ROTATION وجود دارد که امکان چرخش نماد با توجه به فیلد عددی امکانپذیر می باشد.

CATEGORIES

در این روش زیر مجموعه های زیر وجود دارد:

1- UNIQUE VALUE

در این روش عوارض موجود در یک لایه اطلاعاتی بر اساس یک خصوصیت (یک فیلد اطلاعاتی) نمایش داده می شود بنابراین نمایش عوارض به این روش کاملا وابسته به جدول اطلاعات توصیفی است. خصوصیت مورد نظر می تواند عددی و یا رشته ای باشد. شاید بتوان گفت که یکی از پر کاربردترین روشهای نمایش اطلاعات می باشد. نمایش لایه اطلاعاتی کاربری اراضی بر اساس فیلد اطلاعاتی کاربری را می توان نمونه ای از کاربرد این روش نام برد.

برای استفاده از این روش در قسمت CATEGORIES روش UNIQUE VALUE را انتخاب کنید

در قسمت VALUE FIELD فیلد مورد نظر(مثلا کاربری) را انتخاب و ADD ALL VALUE را کلیک کنید. تا همه مقادیر موجود در ستون کاربری به پنجره اضافه گردد.

در قسمت COLOR RAMP می توانید طیف رنگی را به دلخواه تغییر دهید.

  • UNIQUE VALUE MANY FIELDS

این روش شبیه روش قبل است با این تفاوت که می توانید تا حداکثر سه فیلد یا سه خصوصیت را به عنوان VALUE معرفی نمایید. این ارزشها می تواند عددی و یا رشته ای باشد.

  • MATCH TO SYMBOLS IN STYLES

در این روش امکان استفاده از سیمبولهایی را که از پیش ساخته و به عنوان STYLE ذخیره کرده اید وجود دارد.

نویسنده: حمیدرضا ضیایی (موسسه علمی آموزشی سامانه گستر کاوشگران)

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *