عملیات Labeling یا برچسب گذاری در نرم افزار ArcGIS – بخش سوم

با کلیک بر آیکون Placement Properties در کادر Other Options پنجره ای به همین اسم باز میشود که درون آن میتوانید تنظیمات مربوط به محل و چگونگی قرارگیری برچسب ها در محیط نقشه ها را انجام داد.

25

کاربرد گزینه های موجود در پنجره Placement Properties به قرار زیر است:

گزینه Always horizontal برچسبها را همیشه بصورت افقی نمایش میدهد. بر اساس گزینه Always straight برچسبها را همیشه بصورت موازی )موازی با عوارض نقشه ها( نمایش میدهد. ولی با فعال کردن گزینه Try horizontal first. Then stright نرم افزار چینش افقی برچسبها را در اولویت قرار میدهد و نمایش موازی اولویت بعدی خواهد بود. با فعال کردن گزینه Only place label inside polygon برچسبها فقط درون پلیگونها نمایش مییابد.

26

و اما کاربرد گزینه های موجود در کادر Duplicate labels در جهت تنظیمات مربوط به نمایش یا عدم نمایش برچسبهای تکراری است.

آیکون Select Range نیز برای تعیین رنج مشخص به منظور نمایش یا عدم نمایش برچسبها استفاده میشود. با فعال کردن گزینه اول در پنجرهی Scale Range برچسبها در هر مقیاسی نمایش خواهد یافت ولی در صورتی که بخواهید برچسبهای نقشه شما در مقیاس خاصی نمایش نیابد باید گزینه دوم (Don’t show…) را فعال کرده و به ترتیب کمترین و بیشترین مقیاس را در کادرهای Out beyond و In beyond وارد نموده هردو پنجره را Ok نمایید. )هر چقدر مقیاس بزرگتر باشد عدد کسر کوچکتر خواهد شد(.

27

با کلیک بر روی آیکون Label Styles در کادر Pre-defined Label Style نیز میتوانید شیوه یا سبکی برای نمایش برچسبهای نقشه خود تعیین کنید.

28

در آخر برای خاموش کردن برچسبها باید تیک گزینه Label feature in this layer را برداشته و پنجره را Ok کنید و یا اینکه تیک گزینه Label feature را با راست بر روی نام لایه مورد نظر و کلیک گزینه مذکور بردارید تا برچسب عوارض نمایش نیابد.

 

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

2 نظر

 1. مهدیه زنگی ابادی

  با سلام و احترام
  ممنون مطالب ارزنده. یک سوالی داشتم
  چگونه می توان از دو تا فیلد همزمان لیبل کذاری کرد. مثلا برای قطعه از خیابان همزمان اسم معبر و عرض معبر لیبل گذاری شود.
  پیشاپیش سپاسگذارم

  پاسخ
 2. فرزین قلیزادگان

  با سلام این مشکل بنده هم بود چندین لیبل برای یک عارضه !!!
  ۱- به propertise لایه بروید.
  ۲-به پنچره labels بروید..
  ۳- به Experssion بروید.
  ۴- در این بخش فیلد های لایه شما نشان داده می شود . هر کدام از فیلد ها را که می خواید به عنوان لبل لایه شما باشند به ترتیب انتخاب سپس گزینه Append را بزنید سپس Ok
  ۵- کار تمام .

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *