عملیات Labeling یا برچسب گذاری در نرم افزار ArcGIS – بخش اول

گاهاً برای شناسایی عوارض و قابل شناسایی کردن آنها عملیات برچسب گذاری انجام میگیرد. این عملیات با استفاده از اطلاعات توصیفی موجود در جداول توصیفی لایه ها انجام میگیرد. برای برچسب گذاری کردن عوارض چندین روش وجود دارد که به اختصار به شرح هر کدام از آنها پرداخته خواهد شد.

روش اول:

در این روش شما میتوانید از بین عوارض موجود آن دسته از عوارض را که تمایل دارید بصورت انتخابی برچسب گذاری نمایید. برای شروع کار لایه موردنظر را به محیط Arc Map اضافه کنید و بعد از آن از مسیر Customize/Toolbars ابزار Draw را به محیط کاری نرم افزار اضافه نمایید همچنین این ابزار را با راست کلیک بر روی نوار منوها در بالای پنجره Data View نیز میتوانید به محیط کاری نرم افزار اضافه نمایید، و همچنین سایر ابزارها را نیز میتوان به این دو طریق فعال کرد.

18

بعد از اضافه شدن ابزار Draw به محیط کاری نرم افزار، با کلیک بر روی منوی کشویی Text ابزار Label را از زیر منوهای آن انتخاب نمایید.

19

با انتخاب گزینه مذکور شکل ماوس شما به حالت ویژه ای در خواهد آمد که با کلیک بر روی هر عارضه ای، عمل برچسب گذاری را بر روی آن انجام میدهد. در پنجره Label Tool Option با فعال کردن گزینه اول در کادر Placement نرمافزار محل برچسبگذاری را بصورت خودکار انتخاب میکند ولی با انتخاب گزینه دوم عمل برچسب گذاری در محلی که شما کلیک میکنید انجام میگیرد. همچنین با انتخاب گزینه اول از کادر Label Style عمل برچسبگذاری با استفاده از جدول ویژگیهای لایه مورد نظر انجام میگیرد ولی با فعال کردن گزینه دوم میتوانید استایل مورد نظر را برای برچسبگذاری انتخاب کنید و همچنین با دوبل کلیک بر روی استایل انتخاب شده میتوان آنرا ویرایش کرد.

20

روش دوم:

در روش دوم نیز میتوانید بر روی لایه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Label Features را فعال کنید تا همه عوارض موجود در لایه برچسبگذاری شود.

21

 

 

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *