عملیات Labeling یا برچسب گذاری در نرم افزار ArcGIS – بخش دوم

روش سوم:

در روش سوم باید پنجره Properties لایه مورد نظر را باز کرده و در سربرگ Label تنظیمات مربوط به برچسب گذاری را انجام دهید. برای شروع کار بر روی نام لایه مورد نظر دوبل کلیک نمایید تا پنجره مذکور باز شود. در پنجره مربوطه با فعال کردن گزینه Label features in this layer و Ok نمودن پنجره، شاهد برچسب گذاری عوارض خواهید بود. ولی تنظیمات پیشرفته ای نیز در این پنجره وجود دارد که ذیلاً به شرح آنها خواهیم پرداخت.

22

در بخش Method با کلیک بر روی منوی کشویی پایین رونده دو روش قابل دسترسی است که روش اول (Label all the features the same way.) همه عوارض را به طور یکسان برچسبگذاری میکند. ولی با انتخاب روش دوم یعنی (Define classes of features and label each class differently.) میتوانید برای هر عارضه ای، شرایط خاصی جهت برچسبگذاری اعمال کرده و عملیات Labeling را انجام دهید. تنظیمات کلی برای برچسبگذاری در پنجره Properties به قرار زیر است:

در کادر Text String و از منوی کشویی مقابل گزینهی Label field میتوان فیلد دلخواه را جهت برچسبگذاری انتخاب نمود. در همین کادر آیکون Expression این اجازه را به شما میدهد تا در یک زمان از چندین فیلد برای برچسبگذاری استفاده نمایید. برای شروع بر روی آیکون Expression کلیک نمایید تاپنجره زیر باز شود در پنجره Label Expression در کادر Fields میتوانید فیلد مورد نظر را انتخاب کرده و برای اضافه شدن به لیست برچسبها بر روی آیکون Append کلیک نمایید، همچنین برای سنجش صحت دستور وارد شده نیز میتوانید بر روی آیکون Verify کلیک کنید که در صورت صحیح بودن دستور صادر شده پنجره سمت راست تصویر زیر باز خواهد شد. به منظور انجام عملیات برچسبگذاری بعد از اعمال تنظیمات فوق همه پنجره ها را Ok نمایید.

23

در کادر Text Symbol نیز میتوان نوع، اندازه و رنگ نوشتار را انتخاب نمود. همچنین با کلیک بر روی آیکون Symbol انواع نمادهای نوشتاری جهت برچسبگذاری در دسترس قرار میگیرد، که شما میتوانید یکی از آنها را انتخاب نمایید. و همچنین با کلیک بر روی Edit Symbol پنجره ویرایش برچسبها باز میشود.

24

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

1 نظر

  1. بسطام

    سلام مهندس.خسته نباشید.
    اگه میشه قسمت EXPRESSION را هم توضیح بدین.
    میخوام در این قسمت بنویسم که اگه پارسل را انتخاب کردم مثلا فیلد فلان را برچسب بزنه.اگه کدشو برام بفرستی ممنون میشم

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *