نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی – ۴

ساخته نقشه ها:

20

حال باید این نقاط را به یک لایه shapfile تبدیل کنیم تا قابلیت تهیه نقشه داشته باشد. برای این کار روی لایه نقاط در بخش layers کلیک راست کرده و گزینه data و زیرگزنیه export data را انتخاب کنید.

21

اسم و مکان لایه را تعیین و ok و yes را بزنید تا لایه به صفحه اضافه گردد. روی لایه کلیک راست کرده و label feature را انتخاب کنید تا اسامی ایستگاه روی صفحه ظاهر شود. می توانید لایه نقاط قبلی را حذف کنید.

با کلیک راست بر روی لایه و انتخاب گزینه open attribute table وارد بخش مهم و اساسی جدول توصیفی لایه می شوید. این جدول، همان فایل اکسلی هست که قبلا ساخته بودید. این جدول شامل اسامی ایستگاه ها، طول و عرض و ارتفاع و از همه مهمتر دارای شاخص های اقلیمی دما، رطوبت، بارش و فشار می باشد. نقشه های اقلیمی هم بناست که از این اطلاعات توصیفی ساخته شود. به این ترتیب که هر شاخص به تفکیک ایستگاه یک ارزش معینی دارد (منظور همان میانگین محاسبه شده) و ما باید این ارزش را برای هر ایستگاه، با یک نماد یا رنگ مشخصی و در ارتباط با دیگر ارزش ها بر روی صفحه نمایش دهیم که این فرایند اصطلاحا پهنه بندی یا واسطه یابی و …. می گویند.

22

برای ساخت نقشه های اقلیمی و پهنه بندی، از ابزار مهم Spatial analyst استفاده می کنند. این ابزار اگر در صفحه وجود ندارد و قبلا استفاده نکردید، ابتدا از طریق منوی Tools و گزینه Extensions باید ابزار فعال شود. برای این کار در پنجره باز شده فقط گزینه Spatial analyst را تیک بزنید.

23

حال باید این ابزار را به صفحه اضافه کنید. بر روی نوار منوی نرم افزار و در جای خالی آن راست کلیک کرده و از فهرست کشویی باز شده، ابزار Spatial analyst را انتخاب کنید.

حال می توانیم کار را شروع کنیم.

نکته مهمی که باید قبل از ساخته نقشه مورد توجه قرار دهیم، مرز و محدوده نقشه های ما است. برای هر نقشه ای که می سازیم طبیعتا نقشه و لایه آن منطقه نیز مورد نیاز است. اگربناست که نقشه ها برای کل ایران تهیه شود، باید لایه Shapefile ایران ساخته و به صفحه اضافه شود. اگر نقشه برای یک استان یا شهرستان یا در یک منطقه و محدوده ای ساخته می شود، نیاز است لایه آن منطقه به صفحه اضافه شود. در اینجا چون ما نقشه ها را برای کل ایران می سازیم، لایه shapefile ایران را به نرم افزار وارد می کنیم. علت اینکه لایه مرز منطقه باید وجود داشته باشد به این خاطر است که پهنه های ایجاد شده در GIS در کل صفحه پخش یا در محدوده نقاط پخش می شود، در حالیکه در صورت اضافه کردن مرز، نرم افزار پهنه ها را فقط برای آن محدوده تهیه می کند. البته اضافه کردن فعلا اجباری نیست و شما می توانید نقشه را در صفحه بسازید ولی بعدا باید لایه را اضافه کنید و با عملیات Mask نقشه محدوده را جدا کنید. در اینجا ما لایه shapefile ایران را به نقشه اضافه می کنیم.

24

حال کار ساخت نقشه رسما آغاز می شود:

ابتدا روی ابزار Spatial analyst کلیک کرده و گزینه Option را انتخاب کنید.

در اینجا تنظیمات قبل تهیه نقشه را می توانید انجام دهید.

25

در سربرگ General و بخش Working directory مسیر ذخیره فایل های جانبی پهنه ها را مشخص کنید. بهتر است قبلا یک Workspace بسازید و مسیر آنجا را انتخاب کنید یا اینکه می توانید این قسمت را در حالت پیش فرض رها کنید.

بخش Analysis Mask قسمت مهمی در تهیه نقشه است. در این قسمت شما تعیین می کنید که نقشه ساخته شده در چه محدوده ای قرار گیرد. گزینه None یعنی اینکه هیچ محدوده و مرزی برای نقشه نبوده و نقشه در خود محیط GIS و در صفحه ساخته شود. اما اگر چنانچه می خواهید نقشه در قالب مرز و محدوده منطقه ساخته شود، باید لایه های این محدوده را به برنامه اضافه کنید. در این صورت نام این لایه یا لایه ها در این لیست کشویی قرار می گیرد که می توانید انرا انتخاب کنید. ما در اینجا لایه مرز ایران را انتخاب می کنیم تا نقشه تنها در داخل این لایه ساخته شود. در این قسمت گزینه دیگری هم است و آن هم لایه پراکندگی ایستگاه های شماست. اگر این گزینه را انتخاب کنید نقشه در محدوده ای که ایستگاه ها پراکنده شدند، ساخته می شود.

26

در سربرگ Extend می توانید محدوده نمایش نقشه در محیط GIS را مشخص کنید. در قسمت Extent analysis با انتخاب گزینه same as display (گزینه پیشنهادی) نقشه در محدوده ای که در برنامه قابل مشاهده است، ساخته می شود. با انتخاب گزینه intersection of inputs نقشه در محدوده تقاطع داده ها و در بخش union of inputs در اجتماع داده ها و با گزینه as specified bellow در محدوده پیش فرض ساخته می شود. همچنین شما می توانید با انتخاب لایه مرز یا ایستگاه ها، نمایش داده ها را به این لایه ها محدود کنید. در سربرگ Cell size هم اندازه سلول ها برای تهیه نقشه را تنظیم کنید که البته در حالت maximum of inputs یا حالت پیش فرض نرم افزار، رها کنید.

27

پس از تنطیمات می توانیم نقشه نهایی را بسازیم.

نقشه های اقلیمی که ساخته می شود به دو شکل پهنه ای (سطحی) یا خطی (خطوط میزان) می باشد. عموما همه این شاخص های اقلیمی که در این فایل داریم هم به شکل سطحی ساخته می شود و هم خطی. ولی عموما دما به شکل سطحی ساخته می شود.

فقط به یاد داشته باشید برای ساخت نقشه های خطی، باید ابتدا نقشه سطحی بسازید و بعد از طریق این نقشه سطحی، نقشه خطی مورد نظر تهیه کنید.

 

منبع:وبلاگ «بانک اطلاعات جغرافیا»

5 نظر

 1. نجمه

  با سلام
  خواهش میکنم در مورد ساخت نقشه جهت شیب نیز مطلب بگذارید البته من طریقه ساخت آن را بلدم بیشتر میخواهم بدانم چطور باید مناطق دشتی را از آن حذف کرد و چگونه میتوانیم هنگام reclassify آن را به ۵ جهت تقسیم کنیم
  خواهش میکنم جواب دهید

  پاسخ
 2. علی دهقان از اردبیل

  با سلام :
  اگه به زبان انگلیسی آشنایی مختصری داشته باشین از Help نرم افزار هم میتونین برای چگونگی ساخت شیب و … بهره ببرید

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *