نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی – ۵

ساخت نقشه سطحی:

حال به فرایند تهیه نقشه ابتدا به شکل پهنه ای یا سطحی می پردازیم و نحوه ساخت نقشه دما را مرور می کنیم:

ابزار Spatial analyst را باز کرده و گزینه Interpolate to raster و زیرگزینه Inverse distance weighted (IDW) را انتخاب کنید.

28

پنجره Inverse distance weighted باز می شود. در کادر Input point لایه مربوط نقاط و ایستگاه ها که پراکنده شده اند را انتخاب کنید.

کادرfield Z value قسمت بسیار مهمی در GIS برای تهیه نقشه است چرا که در همین قسمت است که شما تعیین می کنید که چه نوع نقشه ای بسازید. در این قسمت تمام فیلدهایی که در فایل اکسل یا همان لایه ایستگاه ها وجود دارد، نمایش داده می شود. از هر فیلد می توانید یک نقشه بسازید. 4 عنصر اقلیمی هرکدام در فیلد جداگانه دارند. ما فعلا می خواهیم نقشه دما بسازیم، پس از داخل کادر، گزینه Temperature را انتخاب می کنیم.

کادر Power میزان تفکیک پذیری و کیفیت نقشه را نشان می دهد که هر چه بیشتر باشد بهتر است ولی شما بهتر است از 2 تا 10 تنظیم کنید. بقیه گزینه ها را در حالت پیش فرض رها کنید. البته در کادر Output raster می توانید یک مسیر برای خروجی فایل تعیین کنید و اگر می خواهید فایل را بعدا ذخیره کنید، این کادر را در حالت Temporary رها کنید. Ok را کلیک کنید.

29

نقشه دمای شما ساخته شد. همانطورکه می بینید نقشه سطحی دما با رنگهای مشخص در صفحه ظاهر شده و چون ما لایه مرز ایران انتخاب کرده بودیم، نقشه در داخل مرز ایران ساخته شد.

30

در قسمت سمت چپ، در بخش layers راهنمای نفشه وجود دارد که بر اساس رنگها، هر نوع دما را از هم جدا کرده است. این دامنه بندی بر اساس میانگین هایی بود که شما قبلا به دست آورید و برنامه آنرا به شکل نقشه درآورده است. همانطورکه می بینید رنگ سبز نشان از دمای کم داشته و به طرف رنگ نارنجی و صورتی دما بیشتر می شود که می توانید تغییرات آنرا در خود نقشه ملاحظه کنید.

این دسته بندی و رنگ بندی، تنظیم پیش فرض نرم افزار است، اما شما می توانید به دلخواه، تعداد دسته ها یا نوع رنگها را تغییر دهید. مثلا فرض کنید شما می خواهید نقشه دمای خودتان را در 5 طبقه و5 درجه به 5 درجه دسته بندی کنید و به ترتیب از دمای پایین به بالا رنگهای آبی زرد و قرمز را انتخاب کنید:

روی لایه دما کلیک راست کرده و گزینه properties را انتخاب کنید. در پنجره باز شده سربرگ symbology را کلیک و در سمت چپ آن گزینه Classified را کلیک کنید. حال می توانید تعداد طبقه، دامنه بین طبقات و نوع رنگها را تعیین کنید. بر روی گزینه Classify کلیک کنید.

31

از قسمت Method روش manual را انتخاب کنید. در کادر Classes تعداد طبقاتی را می می خواهید، تعیین کنید. ما در اینجا می خواهیم نقشه در چهار طبقه با دامنه 6 درجه مشخص کنیم. پس عدد 4 را انتخاب می کنیم. پس از تعیین تعداد طبقات، نرم افزار به صورت خودکار دامنه طبقات را در قسمت Break value مشخص می کند. ولی شما می توانید با کلیک بر روی هر عددی، دامنه دلخواه خود را وارد کتید. مثلا اگر طبقه بندی دلخواه به این شکل باشد:

8 تا 13 درجه — 13 تا 19 درجه—19 تا 25 درجه و …..

شما باید در قسمتBreak value بخش حداکثری دامنه یعنی 13 را وارد کنید. درطبقه بعدی 23 و به همین ترتیب تا آخر.

32

حال به پنجره اولی برگردید. طبقات و دامنه ها تغییر پیدا کردند. اکنون می توانید از طریق منوی کشویی color ramp درجات رنگی دلخواه برای کل طبقات را تعیین کنید یا اینکه بر روی هر طبقه کلیک کرده و رنگ دلخواه برای هر طبقه را انتخاب کنید.

33

نکته: اگر چنانچه می خواهید به جای اعداد و مقدار دما، شاخص تعیین کنید یعنی مثلا به گرم، خیلی گرم، یا سرد، دمای پایین و … می توانید در همان پنجره و در قسمت طبقات، در بخش label روی رقم هر طبقه کلیک کرده تا آبی شود و حال عبارت یا شاخص مورد نظر را بنویسید تا در راهنمای نقشه آن عبارت به جای اعداد ذکر شود.

34

نقشه با تغییرات دلخواه به شکل زیر می باشد:

35

همانطورکه گفتیم نرم افزار به شما اجازه می دهد ابتدا نقشه را بسازید و بعد اگر پسندیدید، بعدا ذخیره کنید. اگر چنانچه برای نقشه مسیر خروجی تعیین نکردید، بر روی نقشه ساخته شده راست کلیک کرده و گزینه data و زیرگزینه Export data را انتخاب کنید و نقشه را ذخیره کنید و یا اینکه بر روی لایه راست کلیک کرده و گزینه Save as layer را انتخاب و نقشه را ذخیره کنید.

*****

اگر چنانچه شما لایه منطقه یا کشور نداشتید یا اینکه در تنظیمات ابزار spatial analyst گزینه None را انتخاب کردید، نقشه شما به این شکل می باشد:

36

در این حالت لازم است جهت تکمیل نقشه، لایه مرز منطقه اضافه شود:

37

حال باید با ابزار extract by mask به اندازه لایه، نقشه را برش دهید. آیکون قرمز رنگ زیرنرم افزار Arc toolbox را باز کنید و در قسمت search و کارد بالا واژه mask را بنویسید و سپس گزینه extract by mask را کلیک کنید تا جعبه ابزار آن باز شود.

38

در کادر input raster لایه سطحی ساخته شده و در کادر input raster or feature mask مرز محدوده را اضافه کنید و OK را بزنید. حال نقشه به اندازه مرز ماسک می شود و به شکل نقشه هایی که قبلا نمایش دادیم درمی آید.

39

نقشه سطحی دما، به پایان رسید. شما می توانید به دلخواه تغییرات مختلف را در آن اعمال کنید.

نقشه های سطحی سایر عناصر (بارش، رطوبت، فشار و …) هم همانند بالا ساخته می شود و فقط کافی است در کادرfield Z value شاخص اقلیمی مورد نظر را انتخاب کنید . بقیه مراحل را همانند موارد بالا طی کنید.

هنگامی که نقشه های سطحی عناصر را ساخته شد حال می توانید با استفاده از این نقشه های سطحی، نقشه های خطی مورد نظر را تهیه کنید.

منبع: وبلاگ «بانک اطلاعات جغرافیا»

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *