نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی – ۶

نقشه های خطی:

حال می خواهیم نقشه های اقلیمی خطی با خطوط میزان بسازیم. نقشه خطی به این معنی است که می خواهیم ارزش ها و مقادیر عناصر اقلیمی را به جای اینکه در یک سطح و پهنه نشان دهیم، در قالب خطوط هم ارزش بیان کنیم که در آن، هر خط بیانگر یک مقدار مشخص است. ما در اینجا برای نمونه نقشه خطی رطوبت نسبی را مرور می کنیم.

ابتدا لایه سطحی رطوبت را بر طبق موارد بالا می سازیم و به برنامه اضافه می کنیم. حالا:

ابزار spatial analyst را باز کنید.

از زیر ابزار Surface analysis، گزینه Contour را انتخاب کنید.

40

در پنجره contour و در کادر input surface لایه سطحی که در مرحله تهیه نقشه های سطحی ساختید را انتخاب کنید.

درکادر contour interval فاصله بین خطوط میزان را مشخص کنید. همانطورکه گفته شد هر خط نشان از یک ارزش ثابت است. فاصله بین دو خط هم ارزش بسیار مهم است. این فاصله بسته به نوع و دامنه کار ماست. در اینجا که نقشه رطوبت است، ما فاصله 5 درصد را در نظر می گیریم. یعنی رطوبت هرخط 5 درصد با رطوبت بعدی فاصله دارد و طبقه بندی بر این اساس است. بقیه گزینه ها را فعلا در حالت پیش فرض رها کنید. در کادر پایانی مسیر خروجی برای نقشه تعیین کنید.

41

نقشه بدین صورت ساخته می شود:

42

بر خلاف نقشه سطحی، این بار نرم افزار هیچ طبقه بندی پیش فرضی برای نقشه ندارد. ما می توانیم نقشه را طبقه بندی کنیم. وارد بخش properties لایه شوید. سربرگ symbology را انتخاب و در سمت چپ، از قسمت categories گزینه Unique value را انتخاب می کنیم. سپس در کادر کشویی Value field فیلد contour را انتخاب می کنیم و سپس گزینه Add all value در قسمت پایین را کلیک می کنیم تا تمام مقادیر نشان داده شود.

43

مقادیر نشان داده شد بر اساس تقسیم بندی بود که در بخش فاصله خطوط میزان مقدار 5 درصد را انتخاب کرده بودیم و حال برنامه خطوط را به فاصله 5 درصد طبقه بندی کرده و هر طبقه نیز یک رنگ مشخص دارد. اگر چنانچه تمایل دارید تعداد طبقات یا فاصله طبقات را تغییر دهید می توانید با گرفتن کلید Shift چند طبقه را کلیک و گرفته و روی آن راست کلیک کرده و گزینه group values را انتخاب کنید. با این کار چند طبقه به صورت یک طبقه درآمده و رنگ و مقدار واحد و یکسان می گیرند. از بخش color ramp هم می توانید برای تعیین رنگ خطوط میزان استفاده می شود یا اینکه بر روی هر خط کلیک و رنگ دلخواه را تعیین کنید. در بخش label هم می توانید مقدار دلخواه برای هر طبقه را بنویسید یا هر نماد و یا شاخصی را می خواهید ثبت کنید.

44

نقشه طبقه بندی شده رطوبت به شکل زیر می باشد:

45

در اینجا هم اگر مرز نداشته باشید و گزینه none را انتخاب کرده باشید نقشه به شکل زیر می باشد:

46

در این صورت باید لایه مرز را اضافه کنید و در قالب این لایه، نقشه خطی را برش بزنید اما چون بر خلاف نقشه سطحی، نقشه خطی یک نقشه برداری (feature) محسوب می شود، این بار باید از ابزار Clip استفاده کنید. جعبه ابزار را باز کنید و از جعبه analysis tools و Extract ابزار clip را کلیک کنید.

47

در کادر input features نقشه خطی ساخته شده و در کادر clip feature لایه مرز محدوده را وارد کنید. OK را بزنید. نقشه برش داده می شود.

48

تبریک می گوییم. شما اکنون نقشه های اقلیمی با استانداردهای علمی ساختید. حال جهت تکمیل کارتان مرحله نهایی را دنبال کنید.

 

منبع: وبلاگ «بانک اطلاعات جغرافیا»

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *