نرم افزار ArcGIS- ساخت نقشه های اقلیمی – ۷

طراحی نقشه:

فرایند تهیه نقشه به پایان رسید. حال برای آنکه از نقشه پلات تهیه کنید و به صورت نقشه علمی درآورید، لازم است این مرحله پایانی را هم طی کنید.

از منوی View گزینه layout view را انتخاب کنید.

همانطورکه می بینید نقشه در یک چارچوبی قرار گرفت. حال در این قسمت باید نقشه را طراحی کنید. در این قسمت می توانید سیستم طول و عرض، مقیاس، راهنمای نقشه، عنوان نقشه و شاخص و …. را به نقشه اضافه کنید.

ابتدا سیستم طول و عرض جغرافیایی را به نقشه اضافه می کنیم. بر روی آیکون دیتافریم layers دو بار کلیک می کنیم. حال سربرگ Grids را انتخاب کرده و گزینه new grid را کلیک میکنیم.

49

گزینه اولی را انتخاب می کنیم و در پنجره باز شده میزان فاصله بین طول و عرض ها را تعیین می کنیم و بقیه گزینه ها را فعلا در حالت پیش فرض قرار می دهیم. سیستم مختصات به نقشه اضافه می شود.

50

سپس راهنمای نقشه را اضافه می کنیم. از منوی insert گزینه legend را انتخاب کنید.

51

از قسمت map layer هر لایه ای که می خواهید راهنمای نقشه انرا نمایش دهید انتخاب کنید. ما در اینجا تنها اهنمای نقشه لایه ساخته شده را اضافه کردیم. اگر به دنبال تنطیمات نیستید، گزینه preview را کلیک کنید تا راهنمای نفشه اضافه گردد.

52

از منوی insert گزینه scale bar را کلیک کنید و از پنجره باز شده شکل مقیاس خطی مورد علاقه را انتخاب کنید. این بخش تنطیمات زیادی دارد که می توانید آنرا دنبال کنید. همچنین با انتخاب گزینه scale text می توانید مقیاس متنی انتخاب کنید.

53

در منوی insert، از طریق گزینه Title یک عنوان برای نقشه بنویسید و از طریق گزینه text نیز هر نوع نوشته ای که مورد نیاز است به نقشه اضافه کنید. همچنین با انتخاب گزینه North arrow یک شاخص جهت نشان دادن شمال نقشه انتخاب کنید.

حالا شما یک نقشه علمی اقلیمی با تمام شاخصهای مورد نظر دارید.

جهت ذخیره این نقشه برای پلات و پرینت و سایر استفاده ها:

از منوی File گزینه Export map را انتخاب کنید. در قسمت resolution مقدار 200 تا 400 را برای با کیفیت بودن نقشه می توانید وارد کنید.

54

تبریک می گوییم. نقشه شما آماده استفاده است.

55

منبع: وبلاگ «بانک اطلاعات جغرافیا»

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *