نمادگذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS – بخش اول

عملیات نمادگذاری به منظور طبقه بندی و تفکیک عوارض موجود در نقشه ها کاربرد دارد. برای آشنایی با این عملیات و نحوه کار، لایه مورد نظر را به محیط Arc Map اضافه کرده و برای دسترسی به Symbology بر روی اسم لایه دوبل کلیک و یا روی آن راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. در پنجره Properties با کلیک بر روی سربرگ Symbology پنجره مذکور باز میشود که درون آن گزینه هایی برای طبقه بندی عوارض وجود دارد که به تشریح هر کدام از آنها پرداخته خواهد شد.

29

Features : با این گزینه همه عوارض موجود در نقشه با نمادی یکسان نمایش می یابند. با کلیک بر روی آیکون مشخص شده در کادر Symbol میتوانید نماد موجود در نقشه خود را تغییر داده و همچنین تنظیمات مربوط به رنگ نمادها از قسمت Fill Color ، پهنای خطوط حاشیه عوارض از قسمت Outline Width ، رنگ خطوط حاشیه های عوارض از قسمت Outline Color انجام میپذیرد. جهت ویرایش و ساخت نماد نیز میتوانید بر روی آیکون Edit Symbol کلیک نمایید تا پنجره مربوطه باز شود.

30

درون پنجره Symbol Property Editor و از بخش Layers میتوانید هر کدام از لایه های نماد را انتخاب کرده و در کادر Line Fill نیز به ترتیب برای انتخاب رنگ لایه را از بخش Color ، ویرایش خطوط لایه از بخش Line ، تنظیم زاویه خطوط از بخش Angle ، ویرایش خطوط حاشیه عوارض از بخش Outline ، جا بجایی خطوط از بخش Offset و در آخر امر برای تنظیم ضریب تفکیک خطوط ) فاصله بین خطوط( میتوان از بخش Separation استفاده نمود. به منظور اضافه کردن لایه جدید جهت نماد سازی، حذف لایه ها، جا بجایی آنها و سایر موارد میتوان از آیکونهای مشخص شده در زیر کادر Layer کمک گرفت. و همچنین برای تعیین نوع نماد نیز میتوان از گزینه های موجود در منوی کشویی Type استفاده کنید.

31

در کادر Symbol آیکونی به نام Advanced نیز موجود است که دو گزینه به نام های Transparency و Symbol levels وجود دارد که با انتخاب گزینه اول میتوانید فیلدی را درون پنجره باز شده معرفی نمایید تا بعد از Ok کردن نرم افزار بر اساس فیلد معرفی شده به تنظیم شفافیت رنگ عوارض بپردازد. با معرفی فیلد تراکم جمعیت سال 9385 و Ok نمودن پنجره ها میتوانید مشاهده کنید که نرم افزار شهرستانهای دارای تراکم جمعیتی پایین را با شفافیت رنگی کمتر و شهرستانهای دارای تراکم جمعیت بالا را با شفافیت رنگی بیشتر به نمایش میگذارد.

32

همچنین در کادر Legend نیز به ترتیب میتوانید عنوانی برای راهنمای نقشه وارد کرده و با کلیک بر روی آیکون Description در پنجره مربوطه میتوانید توضیح مختصری در مورد نقشه مربوطه بنویسید. تنظیمات عوارض نقطه ای و خطی تا حدودی متفاوتتر از این تنظیمات است ولی در کل مراحل مشابه دارند.

 

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *