نماد گذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS – بخش دوم

گزینه Categories

این گزینه سه زیر مجموعه به نامهای Unique Values ، Unique Values many fields و Match to symbol in a style دارد که به شرح کدام پرداخته خواهد شد.

Unique Values : کاربرد این گزینه بدین صورت است که امکانی فراهم میکند تا کاربران نقشه خود را بر اساس ارزشهای منحصر به فرد طبقه بندی -کلاسه بندی- نمایند. برای شروع کار گزینه Unique Values را از زیرمجموعه های Categories انتخاب کنید و در قسمت Value Field ، فیلد دلخواه خود را (Populati_2) جهت طبقه بندی نقشه انتخاب نمایید. بعد از انتخاب فیلد مربوطه بر روی آیکونclip image002 thumb نماد گذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS  بخش دوم کلیک کنید تا ارزشهای موجود در فیلد، طبقه بندی شوند. از قسمت Color Ramp نیز میتوانید طیف رنگی دلخواه خود را انتخاب نمایید. همچنین با انتخاب هر کدام از طبقات میتوان آنها را با کمک آیکون clip image004 thumb نماد گذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS  بخش دوم حذف کرد و برای حذف همه کلاسه ها نیز میتوان از آیکون clip image006 thumb نماد گذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS  بخش دوم کمک گرفت. به منظور برگرداندن کلاسه و کلاسه های حذف شده نیز به ترتیب میتوانید از آیکونهای clip image008 thumb نماد گذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS  بخش دوم و clip image0021 thumb نماد گذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS  بخش دوم استفاده نمایید.

همچنین با برداشتن تیک گزینه all other values نیز میتوانید به افزایش زیبایی راهنمای نقشه خودتان کمک نمایید. با کلیک بر روی رنگ هر کدام از طبقات نیز میتوان رنگ آنرا بصورت دلخواه تغییر داد.

33 thumb نماد گذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS  بخش دوم

Unique Values many fields : در این روش برای کلاس بندی عوارض موجود در نقشه میتوان به جای یک فیلد از چندین فیلد استفاده نمود و طبقه بندی را بر اساس فیلدهای ارزش وارد شده انجام داد. چنانکه در نقشه زیر مشاهده میفرمایید، کلاس بندی عوارض به ترتیب بر اساس فیلدهای جمعیت کل، تعداد جمعیت زنان و مردان در سال 1385 انجام شده است و ارزشهای موجود در فیلدهای مذکور به ترتیب در راهنمای نقشه نمایان است.

34 thumb نماد گذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS  بخش دوم

Match to symbol in a style : در این روش، طبقه بندی و کلاس بندی عوارض را میتوان با استایلهای که قبلاً تهیه کرده و در کامپیوتر خود ذخیره نموده اید، انجام دهید. برای کلاس بندی نقشه ها با نمادهای موجود باید به ترتیب شماره گذاری موجود در تصویر زیر:

35 thumb نماد گذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS  بخش دوم

 1. بعد انتخاب زیر منوی Match to symbol in a style از بخش Categories بر روی Browse کلیک کرده و
 2. از پنجره باز شده به مسیر ذخیره استایلها رفته و یکی را به دلخواه انتخاب نموده و Openکنید.
 3. بعد از فراخوانی استایل مورد نظر بر روی Match Symbols کلیک نمایید و
 4. با کلیک بر روی Add Values به پنجره مربوطه رفته و کلیه ارزشهای موجود در کادر مشخص شده را انتخاب کرده و Ok نمایید. پنجره بعدی را نیز Ok کنید تا نقشه شما کلاس بندی شود.

36 thumb نماد گذاری (Symbology) در نرم افزار ArcGIS  بخش دوم

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش پاسخ پزشکی مرکز مشاوره اروميه