پارامترهای مدل در ModelBuilder

اکثر ابزارهای، مدل، مدل ها و اسکریپت ها که شما با نرم افزار ArcGIS ایجاد کرده اید داری پارامترهایی هستند. پارامترهای ورودی مقادیری هستند که با آن ابزار (یا مدل یا اسکریپت) کار خود را شروع می کند، و پارامترهای خروجی نشان دهنده آنچه که ابزار پس از پایان کار خود به شما می دهد

یک ابزار، مدل، و یا اسکریپت که پارامتر ندارد تنها برای یک سناریو خوب است. مدلی که اخیرا ساخته اید و از بافر، تقاطع، و ابزار کلیپ استفاده می کند را در نظر بگیرید. این مدل تنظیم شده بود تا از شیپ فایل های us_cities، us_roads و us_boundaries و یک شیپ فایل به نام suitable_land خروجی دهد. به عبارت دیگر، اگر شما می خواهید مدل را با مجموعه داده دیگری نیز اجرا کنید، می توانید ModelBuilder را باز کرده، روی هر عنصر (US Cities, US Roads, US Boundaries, and Suitable land) دوبار کلیک کنید و مسیری که به طور مستقیم در مدل نوشته شده است را تغییر دهید. شما می توانید فرآیند مشابهی را دنبال کنید اگر می خواهید فاصله بافر را تغییر دهید، چرا که مقدار پیش فرض آن 10 مایل است.

بیایید مدل را برای استفاده از برخی پارامترها تغییر دهیم، به طوری که شما به راحتی بتوانید آن را با داده های مختلف و فواصل بافر گوناگون اجرا کنید.

1. نقشه ModelPractice.mxd را در ArcMap باز کنید.

2. در پنجره کاتالوگ، مدلی را که در درس قبلی ایجاد کردید پیدا کنید: Toolboxes > My Toolboxes > Lesson 1 > Find Suitable Land

3. برروی مدل Find Suitable Land کلیک راست کنید و Copy را کلیک کنید. اکنون بر روی جعبه ابزار Lesson 1 راست کلیک کرده و Paste را کلیک کنید. این کار باعث ایجاد یک نسخه جدید از مدل شما می شود که می توانید برای ایجاد پارامترهای مدل با آن کار کنید. استفاده از یک کپی از مدل، به شما اجازه می دهد تا در صورت اشتباه به راحتی از دوباره شروع کنید.

4. نام کپی از مدل خود را به Find Suitable Land With Parameters تغییر دهید.

5. در جعبه ابزار Lesson 1، Find Suitable Land With Parameters را راست کلیک کرده و Edit را کلیک کنید. خواهید دید که این مدل در ModelBuilder ظاهر می شود.

6. عنصرUS Cities (باید یک بیضی آبی رنگ است) را راست کلیک کرده و Model Parameter را کلیک کنید. این بدان معنی است که هر کسی که مدل را اجرا می کند باید داده شهرها را قبل از استفاده از این مدل مشخص کند.

7. در حال حاضر شما نیاز به یک نام کلی تر برای این پارامتر دارید، عنصر US Cities را راست کلیک کرده و Rename را کلیک کنید. به Cities تغییر نام دهید.

8. با وجود این که شما عنصر شهر را پارامتری کرده اید، مدل شما هنوز هم به طور پیش فرض از مجموعه داده C: \ WCGIS \ Geog485 \ Lesson1 \ us_cities.shp استفاده می کند. این قضیه اگر شما مدل و یا جعبه ابزار خود را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید چندان معنی نخواهد داشت، زیرا ممکن است شیپ فایل us_ نداشته باشند، و حتی اگر آن را داشته باشند، احتمالا در همان مسیر در کامپیوتر آن ها قرار نداشته باشد.

برای حذف مجموعه داده پیش فرض، عنصر Cities را دوبار کلیک کنید و مسیر را حذف کرده، سپس OK کنید. برخی از عناصر در مدل شما ممکن است تبدیل به سفید شوند. این بدان معنی است که قبل از این که مدل بتواند با موفقیت اجرا شود یک مقدار باید فراهم شود.

9. در حال حاضر شما نیاز به ایجاد یک پارامتر برای فاصله از بافر دارید. برروی عنصر به نام “Buffer the cities” راست کلیک کنید و Make Variable > From Parameter > Distance [value or field] را کلیک کنید

10. در مرحله قبل یک عنصر جدید Distance [value or field] ایجاد شد. این عنصر را به to “Cities buffer distance” تغییر نام داده و آن را به یک پارامتر مدل تبدیل کنید. (اگر هنوز مطمئن نیستید چگونه یک عنصر را تغییر نام دهید یا آن را به یک پارامتر مدل تبدیل کنید مراحل قبلی را بررسی کنید.) برای این عنصر، شما می توانید مقدارپیش فرض 10 مایل را حفظ کنید. مدل شما باید چیزی شبیه به این باشد:

06

شکل 1.7 مدل “Find Suitable Land With Parameters” پس از مرحله 10، و نشان دادن دو پارامتر.

11. آنچه که در بالا یاد گرفته اید را مجدد انجام دهید، عنصر US Roads را به ” Roads” تغییر نام دهید، آن را به یک پارامتر مدل تیدلی کنید، و مقدار پیش فرض آن را حذف کنید.

12. آنچه که در بالا یاد گرفته اید را مجدد انجام دهید، یک پارامتر برای فاصله بافر جاده ها ایجاد کنید. مقدار پیش فرض 10 مایل را حفظ کنید.

13. آنچه که در بالا یاد گرفته اید را مجدد انجام دهید، نام عنصر US Boundaries را به Boundaries تغییر دهید، آن را به یک پارامتر مدل تبدیل کنید، و مقدار پیش فرض آن را حذف کنید. مدل شما باید شبیه به این باشد (به پنج پارامتر نشان داده شده با “P” توجه کنید):

07

شکل 1.8 مدل “Find Suitable Land With Parameters” پس از مرحله 13، و نشان دادن پنج پارامتر.

14. مدل خود را ذخیره کرده و ModelBuilder را ببندید.

15. برروی model Lesson 1 > Find Suitable Land With Parameters دوبار کلیک کنید و پنجره ابزار ظاهر شده را ببینید. باید چیزی شبیه به این باشد:

08

شکل 1.9 رابط مدل، و یا پنجره ابزار ، برای مدل “Find Suitable Land With Parameters.”

افرادی که این مدل را اجرا خواهند کرد قادر خواهند بود هر شهر، جاده ، و مرزی را انتخاب کنند و قادر خواهد بود تا مقدار بافر را نیز کنترل کنند. نقطه های سبز پارامترهایی را نشان می دهد که باید با مقادیر معتبر قبل از اجرای مدل پر شوند.

16. مدل خود را با داده های us_cities، us_roads و us_boundaries برای پارامترهای مدل تست کنید. اگر دوست دارید، می توانید تغییر فاصله بافر را هم امتحان کنید.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات نتیجه کار به صفحه نمایش اضافه نمی شود. شما می توانید با استفاده از دکمه Add Data و رفتن به محل suitable_land.shp آن را اضافه کنید.

تمرین بالا نشان داد چگونه شما می توانید مقادیری با استفاده از ModelBuilder به عنوان پارامتر قرار دهید. شما باید تصمیم بگیرید کدام مقادیر را می خواهید کاربر قادر به تغییر آن باشد و آن ها را به عنوان پارامتر تعیین کنید. هنگامی که اسکریپت های پایتون می نویسید، نیز باید این پارامترها را به روش مشابه شناسایی و تعیین کنید.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری Model Builder پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *