چرا ModelBuilder ?

مدل سازی با ModelBuilder

هنگامی که شما با ابزارهای ژئوپروسسینگ geoprocessing کار می کنید، اغلب می خواهید خروجی یک ابزار به عنوان ورودی به یکی دیگر از ابزارها به کار ببرید. به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید همه شیرهای آتش نشانی در محدوده 200 متری از یک ساختمان را پیداکنید. در ابتدا ساختمان را بافر زده، سپس با استفاده از خروجی بافر به عنوان یک محدودیت مکانی، شیرهای آتش نشانی را انتخاب می کنید. در اینجا، خروجی ابزارBuffer به عنوان یک ورودی برای ابزار Select by Location استفاده می شود.

به مجموعه ای از ابزارهایی که با هم به صورت زنجیری تلفیق شده اند مدل گفته می شود. مدل می تواند ساده باشد، -متشکل از تنها چند ابزار- و یا پیچیده باشد، -متشکل از بسیاری از ابزارها و پارامترهای مختلف و گاهی اوقات دارای منطق تکرار شونده-. چه مدل بزرگ باشد و چه کوچک، فایده مدل این است که مسائل مکانی منحصر به فردی را که توسط یکی از ابزار به تنهایی حل نمی شود را می تواند حل کند.

در نرم افزار ArcGIS، مدل سازی می تواند یا از طریق رابط کاربر گرافیکی (GUI) که برای ModelBuilder وجود دارد انجام شود و یا می تواند از طریق کد و استفاده از پایتون انجام شود. در حالت کلی، ما به هر چیزی در ModelBuilder ساخته می شود “مدل” می گوییم و چیزی را که از طریق پایتون ساخته شده است “اسکریپت” می نامیم. با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که هر دوی آنها یک چیز انجام می دهند: مدل سازی.

چرا ModelBuilder را یاد بگیریم؟

ModelBuilder رابط گرافیکی ESRI برای ساخت مدل ها است. شما می توانید با کشیدن و رها کردن ابزار از پنجره کاتالوگ را به مدل و “اتصال” آنها به یکدیگر، و سپس تعیین نظم و ترتیبی که طبق آن باید اجرا شوند یک مدل بسازید.

دو دلیل مهم برای استفاده از ModelBuilder وجود دارد:

  1. ModelBuilder محیطی خوب برای بررسی ابزارهای نرم افزار ArcGISاست، که با آن یاد می گیرید چگونه از ورودی ها و خروجی های ابزار ها استفاده کنید، و همچنین درک بصری از چگونگی مدل سازی فرآیندهای GIS پیدا می کنید. هنگامی که شما شروع به استفاده از پایتون می کنید، دیگر دیدی بصری از چگونگی کار ابزارها و نحوه اتصال ان ها به یکدیگر نخواهید داشت.
  2. ModelBuilder اغلب می تواند مقدار برنامه نویسی پایتون شما باید انجام دهید را کاهش دهد. اگر مسئله GIS شما دارای منطق شرطی و تکرار شونده پیچیده ای نیست، ممکن است بتوانید کار خود را در ModelBuilder بدون نوشتن حتی یک اسکریپت انجام دهید. همچنین ModelBuilder اجازه می دهد شما از هر مدل به برنامه پایتون خروجی بگیرید بنابراین اگر شما در اجرای برخی از ابزارها در هنگام برنامه نویسی اسکریپت گیر کردید ، ممکن است ساخت یک مدل کاری ساده در ModelBuilder، سپس خروجی گرفتن از آن به پایتون مفید فایده باشد؛ تا ببینید که چگونه نرم افزار ArcGIS کد مربوط به این مدل را می سازد. (خروجی گرفتن از مدل های پیچیده با توجه به حجم طولانی از کدی که ModelBuilder تولید می کند به کاربران مبتدی توصیه نمی شود.)
ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری Model Builder پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *