کتاب فارسی آموزش ArcGIS

اغلب هنگام جستجو در اینترنت برای منابع فارسی آموزشی برای یک نرم افزار موارد متعددی را می توان یافت که توسط کاربران اینترنتی برای استفاده دیگران عرضه شده است. این آموزش ها هرچند اغلب در حد یک کتاب کامل نیستند اما معمولا با توجه به اندازه و  وسعت مطالب ارائه شده در ان ها تاحدی نیازهای کاربران را برای آشنایی با نرم افزار مزبور برطرف می سازند.

در این میان اما، برخلاف خیلی از نرم افزارها، در فضای اینترنت موارد محدودی به صورت کتاب و در قالب Pdf برای آموزش ArcGIS وجود دارد. من جمله این آموزش ها کتابی است که توسط محمود سلطانیان تهیه شده و در حدود ۱۷۰ صفحه به آموزش ArcGIS پرداخته است.

ArcGIS چیست؟

ArcGIS نرم افزاری است که اجازه ساخت یک سیستم کامل اطلاعات جغرافیایی را فراهم می کند.این نرم افزار شامل ابزارهایی برای برنامه سازی ، ایجاد نقشه ها و مدیریت آنها ، سرور برای پشتیبانی در سطح سازمان و پشتیبانی از سیستمهای موبایل و بیسیم است .
سیستم های اطلاعاتی مکانی سیستم هایی برای مدیریت ، تحلیل و نمایش اطلاعات جغرافیایی توسط یکسری از مجموعه های جغرافیایی شامل نقشه ها ، مجموعه داده های جغرافیایی ،مدل های پردازشی ،مدل داده و متا دیتا می باشند. ArcGIS نرم افزاری است بسیار قدرتمند و آسان برای کاربردهای GIS، که به کاربران این امکان را می دهد که به سادگی اطلاعات مکانی و داده های توصیفی برای ایجاد نقشه ها، جداول و نمودارهابه کارگیرند. این نرم افزار ابزارهای لازم برای جستجو تحلیل داده ها و نمایش نتایج را با کیفیت مناسب در اختیار کاربران قرار می دهد.

قابلیت های عمده نرم افزار ArcGIS عبارتند از:

  • ایجاد یک پایگاه داده های اطلاعاتی
  • داشتن مجموعه ای کامل از ابزارها، محیط کاری و گرافیکی آسان
  • داشتن نمونه هایی از داده های آماری قابل استفاده
  • قابلیت نمایش نمودارهای اطلاعاتی
  • Arccatalog: هسته اصلی Arcgis از طریق Arcccatalog به Data Base وصل می شود.
  • ArcMap: اطلاعات مکانی را به صورت دو بعدی نمایش می دهد و محیط اصلی ArcGIS به شمار می آید که بیشتر تحلیلهای GIS در این محیط انجام می گیرد.
  • Arcscene: برای نمایش سه بعدی به کار می رود.
  • Arctoolbox: برای اطلاعات و کاربردهای بیشتر است

و اما کتاب آموزش ArcGIS؟

نویسنده کتاب آموزش ArcGIS ابتدا مقدمه ای در باب آرک مپ (ArcMap)  ذکر کرده و سپس به آموزش برخی موارد اصوی و اساسی این نرم افزار و در پایان نیز بحثی را درباره آرک کاتالوگ (ArcCatalog) به میان آورده است. نوار ابزار استاندارد، tools، drawing، جدول اطالاعات توصیفی و تنظیمات آن، خاموش و روشن کردن لایه ها و کار با فهرست لایه ها، ساخت نمودار و تهیه گزارش، سیستم های مختصات، و نوار ابزارهای موجود در ArcCatalog همه از مواردی هستند که در این کتاب از آن ها بحث شده است. هرچند که مباحث کتاب بر اساس ArcGIS 9.2 تنظیم شده اند و ممکن است اندکی قدیمی به نظر برسند، اما همچنان در ArcGIS 10 نیز کاربرد دارند. نویسنده کتاب اما هرچند عنوان آموزش جامع را برآن نهاده است اما نمی توان آن را یک آموزش جامع (و یا حتی در حد متوسط) از نرم افزار آرک جی.آی.اس (ArcGIS) دانست.

امید است که این اثر برای کاربران آرک جی.آی.اس (ArcGIS) مفید واقع شود.

 

نام کتاب: آموزش جامع (!) ArcGIS

نویسنده: محمود سلطانیان

تعداد صفحات: ۱۷۲

زبان: فارسی

حجم: ۸٫۴۲ مگابایت

رمز: gistech.ir

 ArcGIS_Soltanian

کتاب دوم آموزش Arc GIS

دومین کتابی که در این بخش معرفی می شود کتابی است که توسط مهندس ناهید نعمتی به عنوان برگردانی آزاد از کتاب Getting Started with ArcGIS منتشر شده توسط ESRI، در اینترنت انتشار یافته است. مطالب کتاب براساس ورژن ۹٫۳ نرم افزار Arc GIS هستند اما همچنان برای ورژن های جدیدتر نیز مفیدند.

فایل داده های به کار رفته در کتاب در کنار کتاب در یک فایل فشرده قرار داده شده است.

 

نام کتاب: آموزش ۹٫۳  ArcGIS (ترجمه Getting Started with ArcGIS)

نویسنده: ناهید نعمتی

تعداد صفحات: ۱۲۸

زبان: فارسی

حجم: ۷٫۲۷ مگابایت

رمز: gistech.ir

 Getting Started With ArcGIS_Nemati

داده ها و پروژه های همراه کتاب

حجم: ۱٫۳۵ مگابایت

 ArcGIS_Nemati_Data.rar

 

کتاب سوم ArcGIS

سومین کتاب ArcGIS نیز نوشته مهندس ناهید نعمتی است که در دو فایل pdf جداگانه به تشریح ArcCatalog 9.3 و ArcMap 9.3  می پردازد. این مجموعه نیز اثری ارزشمند و درخور توجه است که از تلاش نویسنده کتاب برای رشد و توسعه دانش Arc GIS حکایت دارد.

هر دو فایل آموزشی ArcMap 9.3 و ArcCatalog 9.3 درون یک فایل فشرده قرار داده شده اند.

 

نام کتاب: آموزش ArcMap 9.3 و ArcCatalog 9.3

نویسنده: ناهید نعمتی

تعداد صفحات: ۴۵+۱۳

زبان: فارسی

حجم: ۳٫۹۸ مگابایت

رمز: gistech.ir

 ArcGIS 9.3_ Nemati

Даже крупнейшие компании мира не могут быть на ۱۰۰ % уверены в непоколебимости своих позиций на рынке, Студия Topodin, Он активируется кнопкой Enter

- سوالات و نظرات خود را در صورت تناسب با مطلب در قسمت دیدگاه و در غیراین صورت در انجمن مطرح کنید.
- اگر این مطلب را پسندیده اید با امتیاز به آن می توانید آن را در گوگل محبوب کنید.
- برای اطلاع از آخرین مطالب می توانید از صفحه سایت تخصصی جی.آی.اس در فیسبوک استفاده کنید.
تستتستتستتست