۱۰ ارتقاء مهم نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

به عنوان مبنایی برای سیستم های GIS در سازمان ها و برروی وب، ArcGIS for Desktop همچنان به ایفای نقش کلیدی خود در سیستم های GIS ادامه می دهد. به وسیله ArcGIS for Desktop، متخصصین GIS می توانند به ساخت نقشه های جغرافیایی با کیفیت بالا، مدیریت داده ها، و انجام تجزیه و تحلیل های مربوطه اقدام کنند. در ادامه، 10 ارتقاء مهم نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1  را با هم می بینیم.

 

شماره 10: تعیین سیستم تصویر در نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

با استفاده از قابلیت جستجو، می توانید به سرعت هر یک از 4634 سیستم تصویر موجود در نرم افزار  ArcGIS for Desktop را بیابید. پیشرفت های صورت گرفته در جستجو شامل جستجو برای یک مرجع فضایی (spatial reference) با استفاده از نام،ID ، و محدوده فضایی (spatial extent) است. به عنوان مثال، برای پیدا کردن یک سیستم  مختصات برای ساکرامنتو، کالیفرنیا، تایپ عبارت”NAD 1983 California”  سیستم تصویرهای مطابق با این معیارها را به شما بر می گرداند.

شماره 9: ردیابی ویرایش عوارض در نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

در یک محیط ویرایش geodatabase که چندین کاربر عمل ویرایش را انجام می دهند، مهم است که بدانید که چه کسی یک عارضه را ایجاد کرده و یا تغییر داده است و با این که یک عارضه چه زمانی تغییر یافته است. این به ویژه زمانی صادق است که کاربران از طریق سرویس عارضه (feature service) اقدام به ویرایش اطلاعات می کنند. ردیابی ویرایش را می توان از طریق منوی زمینه یک جدول و یا یک کلاس عارضه (feature class) یا با استفاده از ابزار ژئوپروسسینگ Editor Tracking فعال کرد. اطلاعات ویرایش توسط نرم افزار نگهداری می شود. پس از انتشار عوارض، دسترسی به عوارض را می توان از طریق سرویس عارضه (feature service) با امکان کنترل دسترسی مبتنی بر مالکیت در سرویس عارضه محدود ساخت.

شماره 8: برچسب گذاری مکانی عکس ها در نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

در نرم افزار ArcGIS 10.1، موقعیت عکس ها که با استفاده از قابلیت GPS در دوربین های دیجیتال، دستگاه های تلفن همراه، و یا گوشی های هوشمند ثبت شده است را می توان به عنوان عوارض نقطه ای به ArcGIS وارد کرده و سپس آن ها را با استفاده از ابزارهای موجود مدیریت کرده، تغییر داده، و یا تجزیه و تحلیل کرد.. ابزار Geotagged Photos to Point نمایش عکس های دارای برچسب مکانی را بر روی نقشه ممکن می سازد. این ابزار مختصات X، Y، و Z را از عکس های JPEG و TIFF که دارای Exif (exchangeable image file format) معتبر در ابرداده (metadata) باشند را می خواند و مختصات و اطلاعات توصیفی را در یک کلاس عارضه  نقطه ای می نویسد.

شماره 7: بارگذاری اطلاعات GPS در نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

در ورژن 10.1، ابزار GPX To Features دریافت داده های GPS و بارگذاری آن را به طور مستقیم در نرم افزار ArcGIS آسان تر ساخته است. این مطلب از طریق تبدیل اطلاعات نقطه ای موجود در داخل فایل GPX به عوارضی جهت نمایش بر روی نقشه انجام می شود. GPX استانداردی غیررسمی برای ذخیره نقاط و مسیرهای GPS است.

شماره 6: تبدیل فایل های KML در نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

نرم افزارArcGIS 10.1 for Desktop  ابزارهایی را برای تبدیل فرمت KML (Keyhole Markup Language) به فرمت داده های ArcGIS و سپس مشاهده، ویرایش، و تجزیه و تحلیل آن ها ارائه کرده است. در ورژن 10.1، ابزار  KML To Layers از وجود سمبل ها، برچسب ها، و پنجره های popup  در فایل KML نیز پشتیبانی می کند.

شماره 5: ساخت نقشه های چند مقیاسه (Multiscale) در نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

  ابزارهای geoprocessing اضافه شده و قابلیت های افزوده شده برای کار با مجموعه داده های بزرگ، کمک زیادی به ایجاد نقشه های بزرگ در مقیاس های مختلف کرده است. دو ابزار تعمیم (generalization) جدید در جعبه ابزار کارتوگرافی، به Collapse Road Detail and Delineate Built-up Area، سطح مناسبی از جزئیات برای جاده ها و ساختمان ها را در هنگام تغییر در مقیاس نقشه فراهم آورده است.

شماره 4: مدیریت ساده تر Geodatabase در نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

در رابط کاربری جدید ارائه شده برای مدیریتgeodatabase ، اتصالات و قفل ها نیز نشان داده می شوند. پنجره ساده شده Database Connections  نیاز به ورود اطلاعات کمتری برای ایجاد یک ارتباط دارد و از اتصال به هر گونه پایگاه داده ای پشتیبانی پشتیبانی می کند. ابزارCreate Database Connection  در مجموعه ابزار Workspaces از جعبه ابزار  Database Administration نیز همان ورودی هایی را می گیرد که پنجره Database Connections  دریافت می کند و علاوه بر آن اجازه می دهد تا در زمان اتصال به  geodatabaseنسخه مورد استفاده نیز تعیین شود.

شماره 3: بهبود برچسب گذاری در نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

قابلیت های برچسب زدن پیشرفته Maplex در حال حاضر در تمام سطوح مجوز نرم افزار ArcGIS for Desktop گنجانده شده است. Maplex از شماره گذاری براساس کلید، که لیست شماره داری از برچسب ها در مناطق پرازدحام نقشه ایجاد می کند، پشتیبانی می کند. عوارض نزدیک به اتصالات(junctions) عوارض و مرزهای دیتافریم نیز می توانند برچسب گذاری شوند. در این ورژن می توان از پایتون هم برای مشخص کردن عبارات برچسب ها استفاده کرد.

شماره 2: استفاده از لژاند پویا در نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

در نرم افزار ArcGIS 10.1 for Desktop لژاند نیز پویا شده است. فقط آیتم های موجود در محدوده نقشه فعلی و زومی که در آن قرار داریم در لژاند نشان داده می شوند. این مطلب  در هنگام کار با مجموعه داده های بزرگ که حاوی کلاس های زیادی هستند بسیار مفید واقع می شود. استراتژی های جدید در لژاند عبارتند از: عدم شکست کلمه (word wrap)، column wrapping و تعیین پویای اندازه متن. تعداد عوارض برای آیتم های لژاند نیز می تواند نمایش داده شود.

شماره 1: به اشتراک گذاری ساده به وسیله منوی Share As در نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

تولید نقشه ها، داده ها و ابزارهای تحت وب از طریق منویShare As  به یک فرآیند سرراست و بی دردسر تبدیل شده است. در نرم افزار ArcGIS 10.1 for Desktop، File > Share As > Service را انتخاب کنید تا پنجره ای که نقشه را از محیط دسکتاپ گرفته و در محیط ArcGIS for Server منتشر می سازد نمایان شود. همین جریان کار برای به اشتراک گذاری نقشه ها، لایه ها، یا مدل های geoprocessing نیز وجود دارد.

 

6 نظر

 1. محمد

  گرچه کمی ویرایش کردید، ولی خیلی بهتر بود اگر کپی رایت رو رعایت میکردید و نام وبسایت منبع رو هم مینوشتید.شما این مطلب رو از کی از سایت های زیر کپی کردید،البته با کمی تغییرات و افزودن توضیحات!
  http://forum.geomapia.net/showpost.php?p=21106&postcount=4
  یا
  http://lameigeomatic.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=123:-10-arcgis-for-desktot-101&catid=28:geomatics-software-learning&Itemid=76

  پاسخ
  1. ادمین

   با تشکر از دقت شما
   اصل مطلب فوق را که ترجمه شده است پیدا کردم: سایت ESRI
   که باز هم به نظر می رسد متن ارائه شده توسط یکی از سخنرانان در کنفرانس ESRI باشد.
   به هر حال نویسنده مطالب در سایت های فوق الذکر همین مطلب را به طور خلاصه به فارسی ترجمه کرده است، در حالی که نویسنده این مطلب در این سایت نیز همین کار را به طور کامل انجام داده است. (عکس های ارائه شده در مطلب خود گواهی بر این است که این مطلب از هیچ کدام از سایت های فوق کپی نشده است.) کاملا هم بدیهی است برای کسی که به دنبال مطلبی جامع در مورد تغییرات صورت گرفته در ArcGIS 10.1 است به مطلب انگلیسی فوق که جزو اولین یافته های گوگل است برسد.
   به هرحال، جزو سیاست های مدیریتی مورد تاکید سایت تخصصی جی.آی.اس عدم کپی برداری از سایت های فارسی- به هر نحوی از انحا- می باشد و این مطلب به طور صریح در صفحه “مشارکت در سایت” ذکر شده است. در صورتی که کپی برداری نویسنده از سایت های فارسی برای تیم مدیریتی سایت محرز شود، مطمئنا مطالب وی پاک شده و عضویت او نیز ملغی خواهد شد.

   نظر شما تنها بدان دلیل تایید شد تا پاسخی باشد بر این که تمام مطالب ارائه شده در سایت تخصصی جی.آی.اس برای اولین بار انتشار می یابد.
   موفق باشید.

   پاسخ
 2. محمد رضا

  با سلام دوستان گرامی بجای ایراد گرفتم و در اوردن آمار و اطلاعات این سایت که از کجا گرفته شده و غیره از مطالب مفید این سایت بهره ببرید و به علم خود بی افزایید با تشکر دنبال حرفای خاله زنکی نباشید . با تشکر از مدیر سایت .

  پاسخ
 3. Payam_Inception

  سلام
  یکی دیگه از ارتقا های مهم نرم افزار در Editor,Splitting هست که در ان گزینه جدیدی به اسم Into Equal parts اضافه شده، این گزینه جدید خیلی کمک میکنه به انالیزهای هیدروژیکی ، مثلا محاسبه Stream Channel With and Stream Slope برای هرtributaries که می بایست به طور دستی tributaries رو تقسیم کرد حالا خیلی اسون شده، مخصوصا این تفاوت رو وقتی میبنیم که بخوایم یک Time Series Analysis داشته باشیم اونموقع سرعت تمام شدن انالیزیز واقعا جند برابر میشه.

  پاسخ
 4. جواد

  با سلام
  به نظر می رسد آوردن منبع مطالب ارایه شده چندانکار دشواری نباشد و بجاست که همانطور که مدیریت سایت هم اشاره کرده اند مطالب دست اول را ارسال کنیم . میخواهم درخواست کنم که مدیریت سایت چنانچه مطلبی را دریافت کردند و انتشار دادند و بعدا معلوم شد که تکراری است ار ارسال کننده بخواهند که در کار خود دقت داشته باشند

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *