Action ها در داده های زمان مند در نرم افزار ArcGIS

Action ها را می توان در هر یک از سطوح لایه، سرویس یا سرور اعمال کرد. action های لایه روی لایه های داده ArcMap اعمال می شوند ( مانند highlight یا suppression یا نمایش)، action های سرویس در ArcCatalog اعمال می شوند (مانند تبدیل مختصات، فیلتر یا عمل تعریف شده توسط کاربر) و برای action های سرور از IMS Tracking Server استفاده می شود.

با اعمال action لایه به لایه ی زمانمند در ArcMap خود داده اصلاح نمی شود. این action ها عبارتند از فیلتر، highlight و suppression و از طریق تب Actions جعبه ی گفتگوی Layer Properties به صورت جداگانه تعریف می شوند. Action ها به ترتیب حضور در لیست به لایه داده اعمال می شوند.

29

filter با توجه به معیارها، داده ها را حفظ یا حذف می کند و روی نمایش داده روی نقشه اثری ندارد. Highlight/suppress اعمال قیود توصیفی یا موقعیتی را روی داده فراهم می آورند(عدم نمایش / برجسته سازی). اگر لایه ی داده ی زمانمند را به عنوان فایل .lyr ذخیره کنیم همه ی action های اعمال شده روی لایه فقط خواندنی است.

برای اعمال یک suppression action روی یک لایه در تب Actions جعبه ی گفتگوی Layer Properties روی New Action کلیک کرده و اسمی برای آن انتخاب می کنیم. نوع فعالیت Highlight / Suppression را انتخاب کرده و OK می کنیم. در جعبه ی گفتگوی پارامترهای action نوع Suppression را انتخاب می کنیم. دکمه ی کنار نوع پرسمان را کلیک می کنیم. Query Builder را کلیک می کنیم (اگر پرسمان always یا موقعیتی انتخاب شود این دکمه غیر فعال می شود.). فیلدهای مربوطه را با دبل کلیک مشخص کرده یا به صورت اتوماتیک با استفاده از Query Builder پرسمان را انجام می دهیم. کنترل یا کنترل های موردنظر را برای تنظیم شرایط پرسمان کلیک می کنیم. از لیست Unique Value فیلد انتخاب می کنیم. در واقع دنبال این مقدار در فیلد مربوطه هستیم. Apply را کلیک کرده Close می کنیم. جعبه ی گفتگوی پارامترهای action باز باقی مانده و عبارت پرسمان نمایش داده می شود. سپس OK میکنیم.

30

31

32

Highlight action

33

34

Suppression action

با استفاده از علامت چک در کنار action ها در action list panel می توان action را فعال یا غیر فعال کرد. پردازش action زمانبر است. برای افزایش سرعت پردازش از یک action فیلتر قبل از آن استفاده می کنند.

برای اعمال یک filter action روی یک لایه در تب Actions جعبه ی گفتگوی Layer Properties روی New Action کلیک می کنیم. سپس فیلتر را به عنوان نوع action انتخاب کرده و نامی به آن اختصاص می دهیم و OK می کنیم. سپس یکی از انواع Include یا Exclude ( برای حفظ یا دور ریختن داده های برآورنده ی معیارها) را انتخاب می کنیم. یکی از انواع پرسمان های Location Query, Attribute Query ,Always یا Attribute Query and Location Query را انتخاب می کنیم. سپس لایه ی مربوطه و رابطه ی بین لایه و لایه ی زمانی (مانند تقاطع) را انتخاب کرده و OK می کنیم.

35

36

37

(include) filter action

38

39

40

(exclude) filter action

41

actions

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری اکستنشن Tracking Analyst پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *