آموزش جعبه ابزار Analysis Tools – بخش پنجم (ابزار بافر Buffer)

10 – Buffer

از ابزار بافر جهت ایجاد حریم در دور تا دور عارضه مورد نظر استفاده می شود.به این صورت که پس از معرفی عارضه کافیست اندازه فاصله حریم را از مرکز یا مرز محدوده آن تعیین کنیم.در خروجی این ابزار لایه ی Polygon ساخته می شود که با توجه به اندازه ای که ما برای آن تعیین کرده ایم حریم عارضه را نشان می دهد.

29

در یک پروژه زیست محیطی که بر روی دریاچه ارومیه در حال انجام است ، یکی از وظایف ما به عنوان مجری پروژه این خواهد بود که که تا فاصله 3 کیلومتری از این دریاچه را به عنوان حریم محدوده مطالعاتی مشخص کنیم تا اجازه تاسیس هیچگونه صنایع آلوده کننده ای در آن داده نشود. لایه Lake_Oromie را از مسیر :

Buffer/ARC GIS/ Analyst tools در محیط Arc Map باز کنید. اگر پس از وارد کردن لایه بالا ، برای Data Frame واحدی تعریف نشد روی دیتا فرم Layers راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

30

31

پنجره ای تحت عنوان Data Frame Properties گشوده می شود.این پنچره به صورت اتوماتیک محتویات Tab General را نشان می دهد،در قسمت Unit آن؛ واحد Meters را برای Map و Display تعریف کنید و OK کنید. ابزار Buffer را باز کنید؛ در قسمت Input ؛ آدرس لایه Lake_Oromie را وارد کنید.در مرحله بعدی نام و مسیر ذخیره آن را تعیین کنید.در پنجره Distance عدد 3000 را وارد کرده و در قسمت Unit واحد Meters را انتخاب کنید.در قسمت Dissolve تنظیمات جدول اطلاعاتی را تنظیم می کنیم که به صورت پیش فرض روی گزینه NONE قرار دارد و به این معناست که هیچ فیلدی از بین نرود. گزینه All در صورتی استفاده می شود که نیازی به اطلاعات جدول لایه نداریم و در صورت انتخاب گزینه LIST پنجره زیرین آن فعال شده و فقط فیلد هایی که علامت گذاری شوند در لایه خروجی اعمال خواهند شد.

نکته : دو گزینه Side Type و End Type فقط زمانی که لایه Polyline وارد شده باشد فعال می شوند .گزینه Side Type مربوط به جهت حریم است و مشخص کننده در سه حالت چپ ، راست و سرتا سری ( دور تا دور ) است.

32

گزینه End Type نیز مربوط به انتهای خط است که تعیین می شود انتهای خط مسطح باشد یا دور تا دور آن هم لحاظ شود.

33

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Analysis Tools پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *