نرم افزارهای متن باز در دنیای سیستم های اطلاعات مکانی- بخش دوم

نرم افزار gvSIG

نرم افزار gvSIG در سال 2009 و به زبان جاوا نوشته شده و تحت سیستم عاملهای ویندوز، لینوکس و MacOS قابل اجراست. از نرم افزار GIS Desktop به منظور اخذ داده، ذخیره سازی، دست کاری، تجزیه و تحلیل و گسترش هر نوع سیستم جغرافیایی، استفاده می شود. همچنین این نرم افزار مرجعی به منظور رفع مشکلات مدیریتی پیچیده به حساب می آید. از مهمترین ویژگی های آن داشتن واسط کاربر ساده و توانایی کار با بیشتر قالب های معمولی داده از قبیل داده های برداری و رستری می باشد.

شرح مختصر خصوصیات این نرم افزار:

آدرس اینترنتی :http://www.gvsig.org

 1. امکان نمایش داد ههای برداری و رستری
 2. دارا بودن ابزارهای پرس و جو ، ایجاد لایه، امکان انجام پردازش های مکانی ، شبکه ها و غیره
 3. توانایی ترکیب و یک پارچه سازی داد ههای حاصل از پایگاه داده های PostGIS , MySQL, ArcSDE,Oracle JDBC, CSV و داده های به دست آمده از سرویس های دور نظیر WMS, WFS WCS, ArcIMS, Ecwp, تحت استانداردهای OGC
 4. به گونه ای طراحی شده که به آسانی قابل توسعه بوده و می توان برنامه های کاربردی دیگری به منظور افزایش کارآیی سیستم به آن اضافه نمود.
 5. نسخه های مختلف آن به زبانهای مختلف دنیا از قبیل اسپانیایی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، ترکی، چینی، روسی و …موجود است.

01 شکل 1- نمایی از نرم افزار gvSIG

نرم افزار QlandkarteGT

از مهمترین شاخص های این نرم افزار می توان به امکان دریافت/بارگذاری اطلاعات از انواع GPS های Garmin اشاره کرد که معمولاً به عنوان اولین گام در پردازش اطلاعات مطرح می باشد.

این نرم افزار ساده جهت انجام پردازشهای اولیه بر روی داده ها و انجام بررسی های اولیه می تواند مورد استفاده قرار گیرد و همچنین کار با آن بسیار راحت است. از جهت مقایسه با نرم افزارهای موجود می توان آن را با نرم افزار MapSource از محصولات Garmin مقایسه نمود. توسعه دهنده این نرم افزار آن را با هدف ساخت نرم افزاری شبیه به MapSource برای محیط لینوکس آغاز کرده است و هم اکنون از جمله پروژ ههای موفق به حساب می آید.

شرح مختصری از خصوصیات این نرم افزار:

– آدرس اینترنتی http://www.qlandkarte.org

 1. دریافت/بارگذاری اطلاعات از انواع Garmin های GPS
 2. امکان دریافت نقشه از جستجوگرهای اینترنت )همانند OpenStreetMap)
 3. امکان نمایش سه بعدی نقشه، این ویژگی وضعیت عارضه های منطقه را به صورت سه بعدی نمایش میدهد که پارامتر مهمی در پردازش اطلاعات می باشد.
 4. امکان بازکردن و ذخیره اطلاعات با قالب GPX
 5. پشتیبانی انواع قالبها از جمله kml ,shp و …
 6. امکان ویرایش اطلاعات WayPoint ها و Track ها

02 شکل 2- نمای دو بعدی از اطلاعات در نرم افزار QlandkarteGT

03 شکل 3- نمای سه بعدی از مسیر در نرم افزار QlandkarteGT

 

نویسنده: مهندس سمیه نظامی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *