نرم افزارهای متن باز در دنیای سیستم های اطلاعات مکانی- بخش اول

1- مقدمه

با افزایش روزافزون استفاده مدیران، مسئولان و تصمیم گیران از داد ههای مکانی در جهت تصمیم گیری های مناسب و کارآمد، توسعه نرم افزارهای مکانی نیز رو به افزایش است. از آنجا که استفاده از این نرم افزارها کمک فراوانی در پردازش، تجزیه و تحلیل داده های مکانی و در نهایت تصمیم گیری های بهینه در مسائل مدیریتی می کند لذا شرکت های بزرگ نرم افزاری را برآن داشت که نرم افزارهای کامل و جامعی در این زمینه ارائه دهند. اما دلیل هایی همچون هزینه بالای خریداری این نر مافزارها، عدم امکان دسترسی به کد برنام هها و امکان دس تکاری آنها و برخی دلیل های دیگر، بسیاری از متخصصان و برنامه نویسان را به توسعه نرم افزارهای متن باز در حوزه سیستم های اطلاعات مکانی تشویق نمود تا دنیای جدیدی فراروی استفاده کنندگان از این نرم افزارها باز شود.

توسعه نرم افزارهای سیستم اطلاعات مکانی متن باز با توجه به تاریخچه نرم افزارها، سابقه طولانی دارد به طوری که اولین سیستم در سال 1978 بوجود آمد . امروزه سیستم های متن باز بی شماری وجود دارد که تمامی جنبه های کار با داده های مکانی را پوشش می دهند و استفاده از آنها بسیاری از نیازهای کاربران آنها در سراسر جهان را برآورده می سازد.

2- OSGeo

فعالیت در زمینه متن باز مستلزم شناخت و همکاری با جامعه هایی می باشد که در زمین ههای مختلف فعالیت دارند. وجود این جامعه ها در دنیای متن باز تضمین کننده استفاده و توسعه جمعی نرم افزارهای متن باز میباشد. جامعه مکانی متن باز با نام اختصاری OSGeo و نشانی اینترنتی http://www.osgeo.org با هدف حمایت و توسعه نرم افزارهای متن باز در حوزه مدیریت اطلاعات مکانی ایجاد شده است. این سایت آخرین اطلاعات مربوط به حوزه مدیریت اطلاعات مکانی در زمینه متن باز را در اختیار کاربران قرار میدهد. همچنین معرفی انواع نرم افزارهای موجود در زمینه های مختلف ( Web و Desktop ) از دیگر خروجی های این سایت میباشد. این جمعیت مسئولیت گسترش نرم افزارها و همچنین حفظ کیفیت آنها را نیز بر عهده دارد.

3- نرم افزارهای متن باز سیستم اطلاعات مکانی

نرم افزارهای سیستم اطلاعات مکانی شامل محدوده وسیعی از برنامه های کاربردی می باشند که مجموعه ای از داده های زمین مرجع و نقشه های رقومی را دربر می گیرند. دسته بندی های متفاوتی برای نرم افزارهای GIS وجود دارد که یکی از آنها عبارت است از:

  • Desktop GIS : به منظور ایجاد، ویرایش، مدیریت، تجزیه و تحلیل و نمایش داده های جغرافیایی استفاده می شود.
  • (Spatial Data base Management Systems) Spatial DBMS: به منظور ذخیره سازی داده استفاده میشود اما گاهی امکان تجزیه و تحلیل و دست کاری داده را نیز فراهم می کند.
  • WebMap Servers : به منظور قرار دادن نقشه ها در اینترنت کاربرد دارد.
  • Server GIS : همان توابع Desktop GIS را فراهم می کند ولی امکان دسترسی به آنها را از طریق شبکه ها می دهد.
  • WebGIS Clients : برای نمایش داده و دسترسی به توابع پرسش و پاسخ و تجزیه و تحلیل از جستجوگر GIS در سطح اینترنت و یا اینترانت استفاده می شود.
  • Libraries : کتابخانه ها قابلیتهای اضافی را فراهم می کنند که در واقع این قابلیتها اساس نرم افزارهای GIS نمی باشند.
  • Mobile GIS : برای جمع آوری داده در میدان استفاده می شود.

فعالیت در زمینه نرم افزارهای متن باز در ارتباط با سیستمهای اطلاعات مکانی بسیار وسیع بوده و معرفی تمامی نرم افزارهای موجود امکان پذیر نمی باشد لذا در این بخش سعی شده است چند نرم افزار متن باز (نرم افزارهای Desktop ) به عنوان نمونه جهت آشنایی بیشتر با قابلیت ها و توانایی های آنها، معرفی گردد.

 

نویسنده: مهندس سمیه نظامی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *