نرم افزارهای متن باز در دنیای سیستم های اطلاعات مکانی- بخش چهارم

نرم افزار GRASS

این نرم افزار را میتوان کامل ترین نرم افزار انجام پرداز شهای GIS در دنیای متن باز برشمرد به گون های که نرم افزارهای گوناگونی از کتابخانه های آن برای انجام فعالیتهای خود استفاده می کنند. به عبارتی این نرم افزار مجموعه کاملی از تمامی خصوصیتهای یک نرم افزار کامل مدیریت اطلاعات مکانی محسوب می گردد.

پشتیبانی از انواع قالبهای داده ای (برداری و رستری)، انجام انواع تحلیلها از جمله ویژگی های اولیه آن می باشد. شاید بتوان این نرم افزار را هم ردیف ArcMap در نظر گرفت.

یکی از ویژگی های این نرم افزار دارا بودن رابط دستوری(Command Interface ) است که به کاربران این امکان را میدهد تا با صدور فرمانهای مورد نظر به کار با داده های خود بپردازند. این نرم افزار می تواند به عنوان یک نرم افزار Desktop و همچنین به عنوان یک راه حل کامل جهت سامانه اطلاعات جغرافیایی مطرح گردد .

شرح مختصری از خصوصیات این نرم افزار:

آدرس اینترنتی http://GRASS.osgeo.org

 1. انجام پرداز شهای دو/سه بعدی
 2. پشتیبانی از قالبهای برداری و رستری
 3. امکان اتصال به منابع داده ای گوناگون : پایگاه داده ها، MapServer ها
 4. پردازش تصویر
 5. جهت مشاهده جزئیات بیشتر میتوان به آدرس http://GRASS.osgeo.org/screenshots/index.php مراجعه کرد.

شاید بتوان گفت سرمایه گذاری بر روی این نرم افزار جهت توسعه، به عنوان یک راه حل کامل برای سیستم اطلاعات مکانی توصیه ای مناسب و معقول باشد.

07 شکل 7: نمایش اطلاعات در GRASS

 

نتیجه گیری

از دیدگاه کاربران سیستم های اطلاعات مکانی، عرصه متن باز امکان تجزیه و تحلیل با استفاده بهینه از منابع موجود را در اختیار قرار میدهد. به طور کلی باید گفت که کار در محیط متن باز راه حلهای نو و جدیدی را در اختیار مدیران، کارشناسان و تصمیم گیران سطح کلان جامعه قرار می دهد.

08

جدول فوق شامل خلاصه قابلیتهای نرم افزارهای مطرح شده در این تحقیق می باشد که در جهت کمک به انتخاب صحیح نرم افزار (منطبق با کاربرد مورد نیاز) ارائه گردیده است.

 

نویسنده: مهندس سمیه نظامی

1 نظر

 1. عبدلی

  با سلام. من برنامه نویس جی آی اس هستم و د رحال حاضر با یک مشکل برخوردم و آن اینکه هنگام محاسبه طول خطوط، طول واقعی بدست نمیاد. سیستم مختصاتی که استفاده میکنم UTM WGS84 Zone 40 هست که در ۱۰۰ متر یه چیزی حدود ۴۰ سانتی متر خطا وجود دارد.(هم هنگام ترسیم خط و هم هنگام محاسبه طول آن خط)
  اگر کتاب، مقاله و یا کمکی در این مورد وجود دارد خواهشمندم به من اطلاع دهید.
  با تشکر

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *