تکنیک تعیین موقعیت آنی (RTK) در GPS -بخش اول

تعریف RTK:

RTK را می توان تکنیک تعیین موقعیت دقیق ماهواره ای با استفاده از یک یا چند ایستگاه معلوم(Base) تعریف نمود. این ایستگاهها که به عنوان ایستگاههای زمینی مشاهدات ماهوارهای به کار گرفته می شوند و تجهیزات مربوطه به صورت دائمی بر روی آنها نصب می باشد قادرند در بازه زمانی کوتاهی از طریق ارتباطات رادیویی، سرویس پیام کوتاه و یا اتصالات بیسیم و اینترنتی تصحیحات محاسبه شده براساس مشاهدات خود را برای گیرنده های ماهواره ای متحرک و مستقر بر نقاط مجهول (Rover) ارسال نمایند. بدین ترتیب موقعیت ایستگاه مجهول با دقت بالایی بدست خواهد آمد.

تکنیک تعیین موقعیت RTK شامل دو حالت ایستگاهی و شبکه ای می باشد. در RTK ایستگاهی، تجهیزات بر روی یک نقطه نصب شده است و در طول بازهای (فاصله گیرنده تا ایستگاه اصلی) حداکثر 20 کیلومتر کاربر قادر خواهد بود در مدت زمان کوتاهی به دقت سانتی متری دست یابد.

در این روش فاصله نقطه مجهول از ایستگاه دایمی با دقت تعیین موقعیت آن نسبت عکس خواهد داشت. در حقیقت مهمترین محدودیت روش ایستگاهی، فاصله rover از base است . به عبارت دیگر با دور شدن از ایستگاه اصلی دقت و صحت تعیین موقعیت به تدریج کاهش یافته و در نهایت با گذشتن از مرز 20 کیلومتر غیر دقیق خواهد بود.

04

امروزه استفاده از چندین ایستگاه مرجع جهت تعیین موقعیت ماهواره ای دقیق به یکی از راه حلهای مرسوم جهت کاهش محدودیتهای روش ایستگاهی تبدیل شده است.

در این روش با به کارگیری سیگنال فاز در کنار سیگنال کد امکان افزایش صحت تعیین موقعیت در حد سانتیمتر فراهم می گردد. از این رو در کلانشهرها نیز با توجه به وسعت و شرایط اقلیمی و تغییرات توپوگرافی منطقه، ایجاد شبکه ای از ایستگاههای دایمی با توزیع و پراکنش مناسب، راهکاری جهت غلبه بر محدودیتهای استفاده از RTK ایستگاهی و پوشش کل محدوده به حساب می آید که در صورت وجود قطعی و یا خرابی در یکی از ایستگاهها، تصحیحات از طریق مشاهدات همزمان سایر ایستگاهها محاسبه می شود. این روش تعیین موقعیت به RTK شبکه ای موسوم است.

مزایای RTK:

از مزایای استفاده از RTK شبکه ای، می توان به مواردی از قبیل :

 •      پوشش کامل منطقه
 •      دسترسی به دقت سانتی متری در حداقل زمان ممکن
 •      به حداقل رساندن وابستگی دقت تصحیحات به فاصله گیرنده از ایستگاه اصلی
 •      دستیابی به دقت یکنواخت در نقاط داخل شبکه
 •      نیاز به ایستگاههای اصلی کمتر و درنتیجه کاهش هزینه
 •      کاهش تعداد short line و بهبود صحت بسته شدن شبکه های نقشه برداری
 •      توانایی اتصال به نقاط کنترل بسیار دور ،که در شرایط عادی غیر ممکن به نظر می رسد
 •      توانایی برداشت آسان مرزهای طبیعی نامنظم به عنوان یک عملیات کنترلی بسیار دقیق
 •       سریع و آسان جهت به کارگیری توسط نقشه برداران

اشاره کرد. در این روش یکی از ایستگاهها به عنوان ایستگاه مرکزی انتخاب شده و از طریق زیرساختهای مخابراتی با سایر ایستگاهها در ارتباط می باشد.

05

 

منبع: سایت شهرداری تهران

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جی.پی.اس (GPS) پیشنهاد می کند:

1 نظر

 1. hesam

  از معایب این روش ، هزینه بالای (کنترل-نگهداری-پایش) ایستگاه های دایمی (Base station)
  می باشد که در روش Single Reference این مشکل وجود ندارد.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *