روش تعیین موقعیت دقیق در GPS – بخش سوم

اطلاعات Real-time مدار و ساعت ماهواره GPS

جدول شماره 1 منابع اطلاعات دقیق مدار و ساعت ماهواره و سازمانهایی که آنها را ارائه می دهند را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می شود در حال حاضر فقط JPL و NRCan اطلاعات دقیق مدار و ساعت ماهواره را بصورت آنی تولید می کنند و بترتیب IGDC و GPS.C نامیده می شوند.

اطلاعات دقیق مدار و ساعت ماهواره JPL بر اساس داده های بدست آمده از یک شبکه شامل 70 ایستگاه مرجع موجود در سراسر دنیا بوده و دقت آن در 20 cm برای مدار و ns 0.5 برای ساعت ماهواره است. میزان تأخیر این اطلاعات در حدود 4 ثانیه و فواصل بروزرسانی 1 ثانیه است. اطلاعات دقیق تولید شده توسط NRCan بر اساس یک شبکه شامل 20 ایستگاه مرجع موجود در سراسر دنیا می باشد و دقت آن درحدود 10 cm برای مدار و 1 ns برای ساعت ماهواره است . بدلیل اینکه این سیستم در حال گسترش و توسعه می باشد میزان تأخیر آن در حدود چند ساعت و فواصل بروز رسانی آن 2 ثانیه می باشد. در حال حاضر اطلاعات JPL برای کاربردهای تجاری در دسترس بوده و از طریق اینترنت با سرعت 1Hz قابل دستیابی است .

جدول شماره 1 . تصحیحات مدار و ساعت دقیق آنی

( واحدها : cm برای مدار و ns برای ساعت )

Interval Update Latency Accuracy Source
Orbit Clock Orbit Clock
15 min 5 min Weekly 13 days 0.1> 5> IGS Final
15 min 5 min Daily 17 hours 0.1 5> IGS Rapid
15 min 15 min 12

hours

3 hours 0.2 5> IGS

UltraEST

15 min 15 min 12

hours

None 5 10 IGS

UltraPRD

29 sec 1 sec 1 sec ~ 4 sec 0.5 20 IGDG

(Global)

20 sec 2 sec 2 sec ~ 8 hours 1 20 C.GPS

(Global)

نرم افزارها و سرویس ها

برای تجزیه و تحلیل مشاهدات حاصل از PPP و تلفیق آن با اطلاعات مداری و ساعت دقیق از نرم افزارها و سرویس های زیر می توان سود جست:

1. Auto-Gipsy : این سرویس که توسط JPL (Jet Propulsion Laboratory) از NASA فراهم شده است به صورت آنلاین و رایگان به کاربر عرضه می شود. تنها کاری که کاربر لازم است انجام دهد قراردادن فایل مشاهدات خود در فرمت RINEX بر روی یک سرور FTP و فردستادن URL آن به JPL است . JPL پس از چند دقیقه نتیجه پردازش را بر روی یکی از سرورهای خود قرار داده که توسط کاربر قابل دسترسی است. این سرویس فقط قادر به پردازش مشاهدات با اطلاعات IGS Final می باشد که این بدین معناست که کاربر نتیجه را فقط 12 روز پس از انجام مشاهدات دریافت می کند. لازم به ذکر است که مختصات محاسبه شده توسط این سیستم در سیستم مرجع ITRF94 می باشد. نمونه ای از دقت این سیستم در ادامه آورده شده است.

از نکات قابل توجه در این سیستم عدم لحاظ ارتفاع آنتن در محاسبه مختصات می باشد در نتیجه مختصات داده شده، در حقیقت مختصات مرکز آنتن می باشد.

از معایب این سسیستم دسترسی همه به نتایج و عدم وجود امنیت، همچنین عدم کنترل کاربر بر فرآیند پردازش است. به طور مثال در زمانیکه کاربر به مختصات محاسبه شده نیاز داشته باشد، سیستم به علت ترافیک بالا قادر به پاسخگویی به کاربر نباشد.

2. Berneese : این نرم افزار توسعه ایجاد شده توسط دانشگاه برن، نرم افزاری علمی جهت پردازش های GPS می باشد. فایل مشاهدات ورودی به این نرم افزار باید در فرمت RINEX بوده و قواعد نامگذاری در آن رعایت شده باشد. به همراه فایل مشاهدات می توان اطلاعات مداری دقیق (با فرمت SP3 )، فایل ساعت دقیق ماهواره (با پسوند clk) و فایل پارامترهای درورانی زمین (با فرمت erp) را وارد نمود. نتیجه مختصات در سیستم ITRF2000 می باشد. این نرم افزار همچنین توانایی تبدیل مختصات بین دیتوم های های مختلف و افزودن تاثیر حرکت تکتونیک به مختصات را دارد.

قابل توجه است افمریزهای به دست آمده ازIGS با فرمت SP3 یک روز کامل را از ساعت 0h تا 24h می پوشاند.در نتیجه چون پردازش این نرم افزار بر اساس جلسات کاری (Session) است، یک جلسه کاری نمی تواند از نیمه شب عبور کند یا به عبارتی ساعت 12 شب باید انتهای یک جلسه کاری قرار گیرد.

3. (Canadian Spatial Reference System) CSRS-PPP : این سرویس آنلاین فراهم شده توسط NRCan (Natural Resources Canada) قادر است مشاهدات گیرنده های تک و دو فرکانسه در دو حالت استاتیک و کینماتیک را پردازش نماید. کاربر تنها نیاز است علاوه بر فایل مشاهدات، روش انجام مشاهدات (استاتیک یا کینماتیک) و سیستم مرجع را برای مختصات خروجی (ITRF2000 یا NAD83 ) را مشخص نماید.

دو نکته در استفاده از این سیستم قابل توجه است. اول توجه به حداقل بازه زمانی مشاهدات است که جهت حل ابهام فاز لازم است در صورتی که سیستم نتواند در مسئله ابهام فاز به همگرایی برسد، پردازش فقط بر اساس شبه فاصله انجام خواهد شد. دوم اینکه بازه مشاهداتی نباید از 6 روز فراتر رفته یا اینکه حجم فایل مشاهدات از 100 مگابایت بیشتر باشد.

علاوه بر این ، سرویس های آنلاین دیگری نیز در انگلیس، سوئد، استرالیا و … فراهم شده است.

روش های مشاهداتی

در استفاده از اطلاعات مداری و ساعت دقیق ماهواره روش اجرای کار می تواند به هر دو صورت استاتیک و کینماتیک با هر دو نوع گیرنده تک فرکاسه و دو فرکانسه باشد. پردازش و تلفیق این اطلاعات دقیق نیز با مشاهدات می تواند به صورت آنی یا یا با تاخیر انجام شود.

در پردازش اطلاعات به صورت آنی (Real-time) از Predicted))IGS Ultra-rapid استفاده می شود که از زمان انتشار بر روی سایت حاوی اطلاعات مداری و ساعت پیش بینی شده برای 21 ساعت آینده می باشد. البته قابل ذکر است که این نوع اطلاعات پس از 6 ساعت توسط IGS به هنگام می شود که می توان اطلاعات پیش بینی شده دقیق تر را برای ادامه کار از سایت مذکور دانلود کرد.

در پردازش اطلاعات با تاخیر (Post Processing) می توان از IGS Ultra-rapid(Measured) پس از 3 ساعت از انجام مشاهدات، IGS Rapid پس از 17 ساعت و IGS Final بعد از 13 روز استفاده کرد که دقت حاصل بسته به اینکه از کدامیک از محصولات استفاده شود متفاوت است.

نکته قابل ذکر در استفاده از روش کینماتیک مسئله ابهام فاز است. در این حالت باید زمانی حدود 15-10 دقیقه صبر کرد تا حل ابهام فاز به تقارب و همگرایی برسد و بتوان دقت خوبی را نتیجه گرفت. در طی این مدت دقت مورد انتظار در حد متر است.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جی.پی.اس (GPS) پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *