فرمت داده های GPS

برای ارتباط بین گیرنده‌های مختلف GPS، باید استانداردهایی برای تولید و ارسال داده‌ها تعیین گردد. چند نمونه از قالب‌های استاندارد در ادامه آمده است.

1- قالب RINEX ( Receiver Independent EXchange format)

برای کاهش فضای ذخیره قالبهای مختلفی که اغلب باینری هستند، توسط تولیدکنندگان گیرنده GPS گسترش یافته‌اند. این، مشکلاتی را در ترکیب داده‌های گیرنده‌های مختلف GPS به‌وجود می‌آورد. برای غلبه بر این مشکل، قالب استاندارد RINEX گسترش یافته است. این قالب در قالب استاندارد ASCII می‌باشد. در نسخه RINEX جاری، شش فایل RINEX مختلف تعریف شده است:

1)فایل داده مشاهداتی 2

)فایل پیام ناوبری 3

)فایل هواشناسی

4) فایل پیام ناوبری GLONASS

5)فایل داده‌های ماهواره‌های زمین‌آهنگ ( Geostationary)

6)فایل داده‌های ساعت گیرنده و ماهواره.

فایل مشاهداتی دارای دو بخش سرفصل و مشاهدات می‌باشد. در سرفصل اطلاعاتی مانند اسم ایستگاه، اطلاعات آنتن، مختصات تقریبی ایستگاه، تعداد و نوع مشاهدات، فاصله زمانی اپوک‌ها و زمان ثبت اولین مشاهدات وجود دارد. انتهای سرفصل “END OF HEADER” قرار خواهد گرفت. بخش مشاهدات، دراپوک‌های مختلف تقسیم شده است که در اول هر اپوک زمان مشاهدات و تعداد ماهواره‌های ردیابی شده قرار دارد.

فایل پیام ناوبری در سرآغاز خود اطلاعاتی مشابه فایل مشاهداتی دارد. در بخش داده، در سطر اول شماره PRN ( PseudoRandom Noise) ماهواره‌ها،‌ بازه‌های زمانی و پارامترهای ساعت ماهواره (بایاس ( Bias) ، دریفت ( Drift) و نرخ دریفت ( Drift Rate) ) قرار دارد. در سطرهای بعد، اطلاعات مداری ماهواره، سلامتی ماهواره، هفته GPS و دیگر اطلاعات قرار دارد.

2- قالب SP3

برای تعیین موقعیت دقیق، می‌توان از افمریدز ( Ephemerides) دقیق استفاده نمود. قالب SP3 به منظور ایجاد استانداردی برای داده‌های افمریدز دقیق پدید آمده است. این فایل، یک فایل ASCII ( American Standard Code for Information Interchange) است که اطلاعاتی درباره‌ داده‌های مدار دقیق و تصحیحات ساعت ماهواره را در بردارد.

3- قالبSC-104 RTCM

در عملیات تعیین موقعیت نسبی آنی (Real Time DGPS) برآورد تصحیحات شبه فاصله در گیرنده مرجع و ارسال آن به گیرنده متحرک ( Rover) ضروری می‌باشد. برای بهبود کارآیی و ایجاد استانداردی در تولید و ارسال اطلاعات RTCM SC-104 طراحی شده است.

RTCM SC-104 شامل 64 نوع پیام می‌شود. این پیام‌ها اطلاعاتی نظیر تصحیحات شبه فاصله ماهواره‌های قابل دید گیرنده مرجع و نرخ تصحیحات شبه فاصله می‌باشند.

4- قالب NMEA 0183 ( National Marine Electronics Association)

قالب NMEA 0183 یک استاندارد برای وسایل الکترونیکی است. این استاندارد، پروتکل ارسال داده، زمان و چارچوب جملات را با نرخ انتقال 4800 بیت بر ثانیه تعریف می‌کند. امروزه، NMEA 0183 پروتکل استانداردی برای کاربردهای ناوبری GPS شده است. جملات این پروتکل استاندارد، با علامت “$” شروع می‌شوند و GP بعد از آن، نشان‌دهنده این است که اطلاعات مربوط به GPS می‌باشند. این جملات اطلاعاتی نظیر طول و عرض جغرافیایی، زمان GPS، سرعت حرکت، ماهواره‌های قابل دید، نسبت سیگنال به نویز، ارتفاع، آزیموت و DOP را دربردارند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *