کمیتهای قابل مشاهده در سیستم جی.پی.اس (GPS)

در تعیین موقعیت جی.پی.اس (GPS) چهار نوع اندازه گیری زیر قابل انجام است:

 1. شبه فاصله ها از اندازه گیری کد.
 2. اختلاف شبه فاصله ها از داپلرشیفت.
 3. مشاهدات فازحامل یااختلاف فازحامل.
 4. اختلاف درزمان طی طریق موج حاصل ازاندازه گیری تداخل سنجی.

ترکیبات خطی مشاهدات فاز یاکد

برخی از ترکیبات خطی برای مشاهدات فاز یا کد مزایایی را در حصول مختصات دارند.ترکیبات معمول به شرح زیر است:

 • مابین مشاهدات در ایستگاههای مختلف.
 • مابین مشاهدات به ماهواره های مختلف.
 • مابین مشاهدات در اپکهای مختلف.
 • مابین مشاهدات از یک نوع.
 • مابین مشاهدات از انواع مختلف.

یکی از مزایای ترکیبات حاصله اینست که وقتی تفاضل های مختلف شکل می گیرند خطا های موجود در مشاهدات اصلی حذف شده یا کاهش پیدا می کنند.در برخی حالات ابهام فازهای مشاهدات حاصله راحت تر ازابهام فازهای مشاهدات اصلی حل میشوند. از طرفی سطح نویز به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. ترکیبات خطی مشترک بین ایستگاه ها وماهواره ها وجود دارند.

تفاضل مرتبه اول در مشاهدات فاز حامل وکد

تفاضل های مرتبه اول میتوانند بین 2 گیرنده ,2ماهواره,یا 2 اپک مشاهداتی باشند. عملگرهای تفاضلی بصورت زیر معرفی می شوند:

1-تفاضل مرتبه اول بین گیرنده ها

2-تفاضل مرتبه اول بین ماهواره ها

3-تفاضل مرتبه اول بین اپک ها

تفاضل مرتبه اول:

تفاضل مرتبه اول بین اپک ها مطابق است با روش شناخته شده قبلی (داپلر). در ژئودزی ماهواره ای به روش GPS تفاضل های مرتبه اول بین 2 گیرنده ,معمولا مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت خطای ساعت ماهواره حذف وخطای تاثیر اتمسفر ,در دامنه اندازه گیری ,در حد باقیمانده تفاضل بین 2 ایستگاه است. در ایستگاه های نزدیک به هم خطای اتمسفریک تقریبا حذف می شود. این مسئله برای خطای مدار ماهواره نیز صادق است.

اگر تفاضل های مرتبه اول بین 2 ماهواره تشکیل شود ,خطای ساعت گیرنده حذف میشود. برای تفاضل مرتبه اول بین 2 اپک مختلف ,ابهام در فاز حذف میشود,زیرا قسمت صحیح ابهام در فاز در طول مدت مشاهدات ثابت باقی می ماند.

تفاضل مرتبه دوم:

تفاضل های مرتبه دوم معمولا بین ماهواره ها وگیرنده ها تشکیل میشود. این امر با در نظر گرفتن دو تفاضل مرتبه اول بین گیرنده ها و تفاضل معادله حاصله برای ماهواره های SVpوSVqحامل میشود.

تفاضل مرتبه دوم بین گیرنده ها واپک های مختلف عاری از ترم ابهام فاز بوده واغلب برای ترمیم جهش فاز(CYCLE SLIP) به کار می رود.

معادلات تفاضلی مرتبه سوم:

تاکنون معادلات برای یک مبدأ زمانی (epoch) در نظر گرفته شده بود.برای تشکیل معادله تفاضلی مرتبه سوم لازم است که معادلات تفاضلی مرتبه دوم بین دو اپوک رااز هم کم می کنیم .بدین منظور معادله تفاضلی مرتبه دوم برای اپوکهای T1,T2 را تشکیل می دهیم .

برای دو نقطه ودو ماهواره ابهام فاز به زمان وابسته نمی باشد لذابا کم معادلات تفاضلی مرتبه دوم از همدیگر رابطه تفاضلی مرتبه سوم بدست می آید . ابهام فاز اولیه از این معادلات حذف می شود. با استفاده از این معادلات جهش های فاز قابل حل است.همچنین مختصات تقریبی حاصل از این روش در معادلات تفاضلی دو گانه به کار می رود.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جی.پی.اس (GPS) پیشنهاد می کند:

2 نظر

 1. ali

  از مطالبتان استفاده کردم بسیار عالی به درد بخور بود کمال تشکر وقدردانی را دارم اگر مقاله ای در مورد چی پی اس دارید برام ایمیل کنید ممنون می شوم هزینه های ان را پرداخت می کنم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *