موقعیت یابی مبتنی بر سیستم عامل اندروید Android برای دستگاه های همراه

چکیده

با توجه به رشد روز افزون کاربری تجهیزات همراه مانند تبلتها و تلفنهای همراه در عرصه فن آوریهای انفورماتیک و به کارگیری سیستم عامل اندروید جهت کار با این گونه دستگاه ها و کاربرد آنها در موقعیتیابی و نقشه برداری، آشنایی با این سیستم عامل و نرم افزارهای مکانیابی مبتنی بر آن ضروری به نظر میرسد.

نرم افزارهای مکانیابی و مسیرکاوی که از سیستم عامل اندروید استفاده م یکنند، با به کارگیری از امکاناتی مانند maps.google.com و Google Earth کار مکانیابی و مسیریابی را تسهیل مینمایند.

مقدمه

سیستم عامل اندروید به عنوان یکی از کاملترین سیستم عامل های تجهیزات همراه، در ارائه سرویسهای مسیرکاوی و موقعیت یابی کاربردی روز افزون پیدا کرده است. این سیستم عامل برای اولین بار در سال 2007 توسط گروهی به نام Open Handset Alliance معرفی شد. این گروه مرکب از شرکتهای سازنده سخت افزار، نرم افزار و خدمات ارتباطی بودند که گوگل آنها را ساماندهی کرده بود. گوگل به خاطر دارا بودن بزرگترین سایتهای نقشه و مکان یابی در کل جهان maps.google.com و همچنین نرم افزار Google Earth که شامل عکسهای ماهواره ای تمام نقاط زمین است توانایی فوق العاده ای در امر موقعیت یابی و مسیرکاوی کسب نموده است.

تاریخچه اندروید

سیستم عامل اندروید بر اساس هسته نسخه 2.6 سیستم عامل لینوکس طراحی شده است. طراح اندروید آقای اندی روبین، کارش را در سال 1989 در شرکت اپل آغاز کرد و سپس در شرکتی که بعدها توسط مایکروسافت خریداری شد، فعالیت خود را ادامه داد. وی شرکتی را شخصاً تأسیس کرد و اندروید را در آن پدید آورد و این شرکت بعدها توسط شرکت گوگل خریداری گردید. آقای روبین به علت علاقه فراوان به علم روباتیک، نام اندروید را برای سیستم عامل خود انتخاب کرد که به معنای روبات انسان نما است.

01

مشخصات سیستم عامل اندروید

اندروید یک سیستم عامل متن باز است و برنامه نویسان می توانند با استفاده از Android SDK برنامه های مختلفی برای این سیستم عامل بنویسند. برنامه های نوشته شده برای اندروید با پسوند apk ذخیره می شوند.

موتور مرورگر موجود در اندروید بر اساس ساختار متن باز توسعه یافته است. مرورگر اندروید کدهای HTML5 را پشتیبانی می کند. آندروید بر روی انواع مختلفی از پردازنده ها مانندARM, MIPS, Power Architecture, x86 قابل نصب است.

اندروید از طیف وسیعی از سخت افزارهای مختلف همچون GPS ، شتاب سنج، جهت سنج و دوربین های متنوع و… پشتیبانی می کند.

برای ذخیره داده ها و مدیریت بانکهای اطلاعاتی کم حجم در اندروید از نرم افزار SQLite استفاده می شود.

ماشین مجازی جاوا در اندروید به صورت پیش فرض تعبیه شده است. تمامی برنامه های اندروید بایستی به زبان جاوا نوشته شوند. البته نسخه ای ویژه از ماشین مجازی جاوا برای گوشیهای همراه تهیه و بهینه شده است.

02

نرم افزارهای موقعیت یاب و GPS

-1 نرم افزار Google Maps v4.1.1 : این نرم افزار که توسط شرکت گوگل طراحی و ساخته شده است، نقشه تمامی کشور ها، شهرها، خیابا نها و کوچه های جهان را دارد و به کمک تلفنهای همراه GPS دار و نقشه های ماهواره ای گوگل مپ ، در یافتن مسیر مورد نظر و نمایش موقعیت فعلی به کاربر کمک می کند. این نرم افزار همچنین امکانات بسیار مفیدی از قبیل: نمایش موقعیت کاربر، نمای سه بعدی خیابان، طول و عرض جغرافیایی و جستجو با صدا را در اختیار کاربران قرار میدهد.

-2 نرم افزار Maverick Pro : این نرم افزار یک نرم افزار موقعیت یاب و GPS است که با نقشه های آفلاین 12 هم کار می کند. از امکانات این موقعیت یاب، نشان دادن مکان دقیق کاربر بر روی نقشه، سرعت سنج، قطب نما، تعیین مسافت طی شده، امکان ذخیره کردن مسیر، طی مسیر Tracking و… است.

-3 نرم افزار Navitel Navigator : یکی از برنامه های GPS برای گوشیهای اندروید، برنامه Navitel Navigator است. برنامه ای که با پشتیبانی از قابلیت مسیر یابی با راهنمای صوتی فارسی، منو و صفحه کلید فارسی، کاربری خود را برای فارسی زبانان تسهیل کرده است. جدیدترین نسخه این برنامه Navitel Navigator v5.0.3.70 است .

03

نتیجه گیری

با توجه به گرایش تکنولوژی به سمت افزایش توانایی های تلفن همراه و کوچک شدن هرچه بیشتر سیستمها و دستگاه ها و دسترسی دائمی به بسترهای ارتباطی و اطلاعاتی، چنین بر می آید که نسل جدیدی از نرم افزارها و سیستم های عامل، امر مسیرکاوی و موقعیت یابی و در نتیجه نقشه برداری را دچار تحول و تغییر خواهند کرد. کلیه این تغییرات به واسطه سهولت دسترسی به اطلاعات زمین مرجع و جغرافیایی صورت می پذیرد. در عصر حاضر به دلیل سیر تحولات سریع تکنولوژی، آشنایی با فنآور یهای نوین برای سازمانهای دولتی و بخش خصوصی به منظور ارتقاء سطح ارائه خدمات و سرویس های عمومی و تخصصی، امری ضروری است.

گردآوری و ترجمه: مهندس مراد عباس زاده توسلی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *