خدمات مکان مبنا (LBS) – بخش سوم (کاربردها و عملکرد)

کاربردهای خدمات مکان-مبنا (LBS)

خدمات مکان-مبنا دارای طیف وسیعی از کاربردها در زمینه های مختلف هستند. شکل 3 یک طبقه بندی از کاربرد های آن را نشان می دهد.

04شکل 3. کاربردهای LBS

عمده ترین کاربردهای LBS عبارتند از :‌

 • هدایت به سمت مقصد به کمک نقشه ها و جهات
 • هشداردهنده های آب و هوا و ترافیک موقعیت مبنا
 • قبض های تخفیف الکترونیکی و آگهی های Wireless
 • موقعیت و رزرو رستوران، ‌تئاتر و سینما
 • کاربردهای تعیین موقعیت مغازه ها ( برای پیشنهاد ارزان ترین قیمت )‌
 • یابنده ماشین و افراد
 • پیغام رسانی شخصی
 • خدمات اطلاعاتی (‌اخبار، ذخایر و …) و …

عملکرد خدمات مکان-مبنا

در این قسمت نحوه عملکرد LBS را با یک مثال توضیح می دهم. فرض کنیم هدف یافتن یک رستوران است. شکل 4 فرآیند انجام کار را نمایش می دهد. کاربر معمولا در ابتدا درخواست خود را با انتخاب از بین منو ها و زیر منوها در ابزار موبایل خود بیان می کند. مراحل بعدی به شرح زیرند:

 1. بعد از تعیین درخواست، موقعیت کاربر از طریق سرویس تعیین موقعیت به دست می آید. این عمل می تواند به وسیله GPS به کار رفته توسط ابزار موبایل کاربر یا با یکی از روش های تعیین موقعیت تحت شبکه انجام پذیرد. پس از آن اطلاعات شامل درخواست کاربر و موقعیت از طریق شبکه مخابراتی آن به Gateway فرستاده می شود.
 2. Gateway وظیفه تبادل پیغام ها را بین شبکه مخابراتی و اینترنت بر عهده دارد. بنابراین با توجه به اینکه Gateway از آدرس های وب چندین خدمات دهنده برنامه کاربردی (Application server) اطلاع داشته، پیغام مورد نظر را به خدمات دهنده مطابق با آن می فرستد.
 3. خدمات دهنده کاربردی پس از خواندن درخواست، سرویس متناسب با آن که در این مورد سرویس جستجوی مکانی است را فعال می کند.
 4. اکنون، سرویس پیغام را تجزیه و تحلیل کرده و تعیین می کند که برای جوابگویی به این درخواست به چه اطلاعات دیگری علاوه بر اطلاعات موجود در خود پیغام مانند موقعیت کاربر نیاز است. در این مورد سرویس نیاز به اطلاعات رستوران ها در منطقه ای که کاربر در آن واقع است دارد. این اطلاعات را به طور مثال می تواند از Yellow Pages کسب کند. سرویس همچنین به اطلاعات راه ها در این منطقه برای تعیین مسیر تا رستوران نیازمنداست. در نتیجه از فراهم کننده داده مورد نظر جهت کسب این اطلاعات درخواست می کند.
 5. سرویس با داشتن تمام اطلاعات یک آنالیز مکانی برای تعیین موقعیت رستوران مناسب و سپس تعیین مسیر بین کاربر و رستوران انجام می دهد.
 6. نتیجه پردازش ممکن است توسط سرویس دیگری جهت ارائه مناسب نتایج متناسب با ابزار موبایل و نمایش بهینه آن به کاربر استفاده شود.
 7. در نهایت، نتیجه کار توسط خدمات دهنده برنامه کاربردی ازطریق اینترنت به Gateway و سپس از طریق شبکه مخابراتی به کاربر می رسد.

نتیجه ارائه شده به کاربر ممکن است حالت متنی یا شکل گرافیکی داشته باشد.

05شکل 4. نحوه عملکرد LBS
ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری خدمات مکان مبنا پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *