خدمات مکان مبنا (Location Based Services) – بخش دوم (کارکردهای اساسی)

کارکردهای اساسی LBS

یک فعالیت به عنوان مجموعه ای از اقدامات منظم انجام شده توسط یک انسان در جهت دستیابی به هدفی معین شناخته می شود. این هدف می تواند حل یک مساله یا انجام عملی خاص باشد. برای یک فرد متحرک این اهداف می توانند مواردی از قبیل تعیین موقعیت خود، یافتن افراد دیگر، جهت یابی یا تعیین مسیر برای رسیدن به مقصد باشند.

فعالیت های در هنگام حرکت دارای طبیعت مکان مرجع هستند. پنج عمل اصلی و اساسی بر روی داده های مکانی با توجه به نیازهای کاربر وجود دارد. اساسی ترین سوال این است که بدانیم کاربر نسبت به فرد یا مکانی مشخص در چه موقعیتی قرار دارد (Locating ). کاربر ممکن است همچنین مایل باشد فرد، شی یا رویداد خاصی را جستجو کند (Searching ) یا اینکه مسیری را تا نقطه مقصد بیابد (Navigating). دو عمل دیگر شامل یافتن ویژگی ها و خصوصیات یک مکان خاص (Identifying ) و رویدادهای در نزدیکی یا یک مکان خاص (Checking) است. قابل ذکر است که عمل Checking نه تنها از اطلاعات مکانی بلکه از زمان نیز به عنوان یک ویژگی رویدادها استفاده می کند.

جدول 1 این پنج عمل اصلی به همراه سوالاتی که هرکدام قادر به جوابگویی هستند در کنار عملیات های مورد جهت انجام این اعمال نشان می دهد.

03جدول 1. پنج عمل اصلی بر روی داده های مکانی

اطلاعات مورد نیاز برای Searching, Identifying, Checking

دو عمل پایه ای Locating و Navigating اصولا فقط بر داده های مکانی متکی هستند. ولی سه عمل دیگر به مجموعه ای از اطلاعات متفاوت احتیاج دارند. علاوه بر اطلاعات مکانی این اطلاعات نیز مورد نیاز می باشد:

 • اطلاعات جامع و فراگیری که به صورت ثابت هستند. نمونه ای از این اطلاعات کتاب اول (Yellow pages) است. این گونه از اطلاعات معمولا در طول زمان تغییر نمی کنند و همچنین با استفاده از رسانه های دیگر مانند روزنامه، نقشه، اینترنت و غیره قابل دسترسی هستند.
 • اطلاعات موضوعی و محلی (Topical Information) که در هنگام حرکت کاربر ممکن است تغییر کنند. در این گونه موارد اطلاعات قبلی معتبر نیستند یا حداقل نتایج دقیقی را به دست نمی دهند. مثال هایی از این اطلاعات، اطلاعات ترافیکی، پیش بینی های هواشناسی، اطلاعات در مورد بلیط های موجود یک تئاتر یا باز و بسته بودن یک رستوران هستند.
 • اطلاعات ایمنی که دارای اهمیت ویژه ای هستند. به طور مثال اطلاعات وضعیت جاده ها، تغییرات آب و هوا و خطر ریزش کوه که مسائل ایمنی و جانی را دربردارند. همچنین در مواقع اضطراری کاربرانی مانند رانندگان وسایل نقلیه به اطلاعات دیگری مثل کمک های اولیه یا تعمیرات کوچک ماشین نیاز دارند.
 • اطلاعات شخصی کاربران. در اکثر موارد کاربر تنها به عنوان مصرف کننده اطلاعات و به صورت منفعل در نظر گرفته می شود. در حالی که استفاده از نظرات کاربر و دریافت علایق او معمولا نتایج کاربرپسندتری را به دنبال دارد. این اطلاعات مواردی مانند مکان های مورد علاقه کاربر برای بازدید، علاقه کاربر به رویداد های خاص به طور مثال برگزاری کنسرت و استفاده از معیار مورد نظر کاربر در پیداکردن مسیر بهینه (کوتاهترین زمان، کمترین فاصله و …) را شامل می شود.

سرویس های Push وPull : در حالت کلی بین دو دسته از سرویس های LBS  (Location Based Services) بر حسب اینکه اطلاعات در پاسخ به تعامل کاربر با سیستم به کار می رود یا خیر میتوان تمایز قائل شد.

سرویس های Pull اطلاعات را مستقیما در پاسخ به درخواست کاربر به وی ارسال می کنند. این عمل مشابه دیدن یک صفحه وب در اینترنت با وارد کردن آدرس آن در کاوشگر اینترنت است. این نوع سرویس ها خود به دو دسته تقسیم می شوند : سرویس های تابعی (Functional Services) مانند سفارش یک تاکسی یا آمبولاتس تنها با فشار یک دکمه یا سرویس های اطلاعاتی (Information Services) مانند یافتن نزدیکترین هتل.

سرویس های Push اطلاعاتی را برای کاربر را فراهم می آورند که توسط او درخواست نشده یا بطور غیرمستقیم درخواست شده اند. این سرویس ها معمولا به وسیله یک رویداد فعال می شوند که این رویداد رسیدن به زمانی معین یا ورود کاربر به محدوده ای مشخص است. یک مثال برای سرویس های به طور غیر مسقیم درخواست شده، سرویس اخبار است که اطلاعاتی در مورد رخدادهای مورد علاقه کاربر به محض وقوع به او داده می شود. نمونه ای از سرویس های درخواست نشده، پیام های تبلیغاتی در هنگامی که کاربر به منطقه خاصی وارد می شود یا هشدارهای تغییرات آب و هوا به کاربر می باشد. این سرویس ها نسبت به نوع قبل پیچیده تر هستند و سیستم باید علاوه بر اطلاعات مکانی کاربر، پروفایلی از ترجیحات و علائق کاربر را نیز در اختیار داشته باشد. مسئله حقوق شخصی در این نوع از سرویس ها خود را بیشتر نشان می دهد.

دو ویژگی نیز در بسیاری از LBS مورد نیاز است:‌

 1. بعضی LBS ها نیاز دارند که مشارکتی(Collaborative) باشند یعنی گروههایی از کاربران با آن در تعامل باشند نه کاربران مجزا.
 2. بعضی LBS ها نیازمند ترکیبی از دیگر داده های زمینه ای (Contextual) غیر مکانی به همراه داده های استخراج شده از تکنولوژی های تعیین موقعیت هستند. برای مثال بسیاری از کاربردهای مربوط به ایمنی و سلامتی می توانند از مزایای ترکیب بایوسنسورها مانند مونیتورهای قلب، با LBS بهره ببرند.

کاربردهایی که بر مبنای ترکیب سنسورهای جهت و موقعیت هستند، از اهمیت خاصی برخوردارند (سرویس های بر مبنای موقعیت و جهت (LOBS)). LOBS کاربران را قادر به دسترسی به اطلاعات درباره محیط اطراف خود می سازد که این کار را به سادگی و با اشاره به پدیده های مورد نظر انجام می دهد.

واضح است که LBS ماهیتاً‌ توزیع شده است و بنابراین نیازمند معماری با سطوح بالایی ‌از Modularity و Interoperability می باشد. LBS بر چندین ابزار محاسباتی مستقل تکیه دارد که شامل پایگاه داده ها، ‌سنسورها و کامپیوترهای همراه می باشد. ابزارهای محاسباتی مجزا باید قادر به ترکیب و پردازش اطلاعات از منابع مختلف باشند و با سایر سنسور های شبکه و ابزار های محاسباتی تعامل داشته باشند.
محدودیت های اندازه و قدرت مورد استفاده بدین معنی است که ابزارهای محاسباتی همراه گنجایش محاسباتی کمتری نسبت به سیستم های استاتیک دارند. درنتیجه سیستمهای Client-Server و استراتژی های Server-Side به وسیله بسیاری از LBS ها بکار گرفته می شوند. با این وجود، طبیعت غیر متمرکز LBS به این معنی است که اجزای توزیع شده و معماری های شبکه Peer-to-Peer عموماً برای محاسبات مکان محور و LBS مناسب تر است.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری خدمات مکان مبنا پیشنهاد می کند:

3 نظر

 1. سحر

  سلام. با تشکر از مطالب خوب و مفیدتان
  مطالبی که در مورد LBS گذاشته بودید را مطالعه کردم چگونه می توانم این مطالب را به صورت PDF داشته باشم؟

  پاسخ
 2. مینا

  سلام ، اگه امکانش هست منبع معتبر مطالب مربوط به خدمات مکان مبنارو ذکر کنید،ممنون میشم.
  با سپاس

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *