معرفی ابزارهای نمایش اطلاعات در سامانه های اطلاعات مکانی همراه – بخش دوم

3- روش شناسی مطالعه

همانطور که در بخش 2-2 دیده شد، مطالعات پیشین تنها به ذکر جداولی توصیفی از خواص برخی از ابزارهای نمایش اطلاعات مکانی در محیط های همراه بسنده کرده اند. بنابراین تنها به قابلیت هایی که توسط هر یک از توسعه دهندگان سرویس های کاربردی با توجه به نیازهای پروژه پیاده سازی شده اند، پرداخته شده است. به طور خلاصه می توان نبود تجربه ای عملی برای بررسی مزایا و محاسن ابزارهای نمایش اطلاعات مکانی را در مقایسه با یکدیگر، به عنوان بزرگترین کاستی مطالعات پیشین برشمرد. اما در این مطالعه سعی شده است که پس از پیاده سازی سرویس های مبتنی بر نمایش بصری اطلاعات مکانی با استفاده از روش های یاد شده، نتایج حاصل از تعامل با هر یک از آن روش ها ارائه گردد.

در راستای نیل به این مهم، از زبان برنامه نویسی جاوا برای توسعه سرویس های نمایش اطلاعات مکانی در بستر همراه استفاده شد. محیط توسعه انتخاب شده در این مطالعه، نسخه 34 بیتی ویندوز 7 بوده و از نسخه 13 نرم افزار IntellijIDEA به عنوان محیط توسعه برنامه های کاربردی بهره گرفته شد. لازم به ذکر است که از دستگاه تبلت سامسونگ با مدل Galaxy Tab 2 نیز که دارای نسخه 4 از سیستم عمل آندروید بود به عنوان پایانه آزمایش سرویس های توسعه یافته استفاده شد. در شکل 1 نمونه ای از کد های نگاشته شده برای ارائه سرویس نمایش اطلاعات مکانی در محیط توسعه IntellijIDEA نشان داده شده است.

4- ابزارهای نمایش اطلاعات مکانی

در این بخش به معرفی ابزار نمایش اطلاعات مکانی در بستر دستگاه های همراه با سیستم عامل آندروید خواهیم پرداخت. بدین ترتیب در زیر بخش هاای 4-1 تا 4-5 به ترتیب هر یک از ابزار مطرح شده در جدول 1 به همراه جزئیات حائز اهمیت آن ها به تفصیل مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

4-1- معرفی ابزار Google Map API for Android

یکی از پر کاربرد ترین ابازار های نمایش اطلاعات مکانی که امروزه در اغلب برنامه های کاربردی نمایش نقشه استفاده می شود، Google Map API می باشد. در این ابزار فراهم کننده نقشه می تواند Google Maps ، Google Aerial images و Google Street View باشد. در نسخه های جدید این رابط کاربری که نسخه 2 می باشد، امکان روی هم گذاری لایه های اطلاعاتی نقطه، خط و پلیگون به وجود آمده است و این در حالی است که در نسخه اول این ابزار چنین امکانی وجود نداشت.

02

شکل 1 نمونه ای از کد های نگاشته شده به زبان جاوا و در محیط توسعه – IntellijIDEA به منظور نمایش اطلاعات مکانی در بستر همراه

در این ابزار تنها از سیستم مختصات WGS 84 و سیستم تصویر Spherical Mercator پشتیبانی می شود. رایگان بودن برای اکثر برنامه های کاربردی یکی از دیگر محاسن آن بوده اما در عین حال برای برخی از برنامه های کاربردی نظیر مدیریت ناوگان نیاز به مجوز بهره برداری تقریبا گران قیمتی می باشد. یکی از عمده ترین محدودیت های این ابزار، ذخیره اطلاعات در حافظه داخلی دستگاه به منظور استفاده از سرویس در حالت آفلاین می باشد که برای دستیابی به چنین اطلاعاتی نیاز به ایجاد امکان دسترسی سیستمی و شکستن قفل دستگاه های همراه آندرویدی می باشد که در آن صورت دستگاه بطور کامل از تعهدات بیمه و ضمانت نامه شرکت تولید کننده خارج میگردد. لازم به ذکر است که در نسخه جدید این رابط امکان نمایش اشیاء 2.5 و 3 بعدی نیز به وجود آمده اما کماکان امکان مسیریابی در حالت آفلاین وجود ندارد.

این ابزار نمایش از هیچ یک از فرمت های مورد استفاده برای نمایش اطلاعات رستری و برداری همانند KML ، Shape file ، Spatialite ، Geotiff و سایر همانندها پشتیبانی نمیکند. علاوه بر محدودیتهای یاد شده، برای استفاده از نسخه 2 آن نیازمند دریافت کلید منحصر به فردی از شرکت گوگل میباشیم که برای برخی از مناطق جغرافیایی به علت تحریم های شرکت گوگل این امکان وجود ندارد. اما علیرغم وجود معایب فراوان، به علت وجود منابع رفع اشکال فراوان در بستر اینترنت، سادگی استفاده و بروز رسانی های زود هنگام، امروزه از این ابزار برنامه نویسی به وفور برای نمایش اطلاعات مکانی استفاده می شود. در ادامه شکل 2 نمایش دهنده نمونه ای از سرویس نمایش نقشه در پایانه آندرویدی مورد استفاده می باشد.

2-4- معرفی ابزار ArcGIS Runtime SDK for Android

به طور کلی ابزار ArcGIS Runtime SDK قابلیتهای بیشتر و همچنین قدرتمندتری را در مقایسه با Google Map API در اختیار قرار می دهد. فراهم کننده نقشه در این رابط می تواند یکی از موارد Portal of ArcGIS ، ArcGIS online و یا ArcGIS server باشدر در مقایسه با Google Map API این ابزار دارای بروز رسانی های طولانی مدت تری می باشد به طوری که برای Google Map API ، 4 بروز رسانی از دسامبر 2012 ولی برای ArcGIS Runtime SDK ، 5 بروز رسانی از دسامبر 2011 صورت گرفته است.

03

شکل 2- نمایش نقشه با استفاده از ابزار نمایش Google Map API for Android در دستگاه های همراه

بر اساس گزارشات فراوانی سرویس مسیریابی و Geocoding در حال حاضر برای این ابزار غیرفعال می باشد. اما به عنوان یکی از مهمترین محاسن آن می توان به پشتیبانی از اکثر فرمت های اطلاعات برداری و رستری همانند KML ، Shape file ، Geotiff و سایر همانندها و همچنین تمامی سیستم تصویرهای مورد استفاده در نمایش اطلاعات مکانی اشاره نمود.

اما وجود اطلاعات بسیار محدود به منظور رفع اشکال در بستر اینترنت، محدودیت های شرکت ESRI به منظور دریافت SDK های برنامه نویسی با استفاده از این ابزار، از عمده ترین محدودیتهای آن است. بنابراین با وجود قابلیتهای فراوان به علت مشکلات یاد شده برای کاربرد های متداول نمایش اطلاعات مکانی، در حال یاضر سایر ابزار های نمایش اطلاعات مکانی بیشتر مورد استقبال توسعه دهندگان سرویس های کاربردی قرار گرفته اند. در نهایت شکل 3 نیز تصویری از صفحه نمایش دستگاه در خلال اجراء سرویس توسعه یافته برای نمایش نحوه استفاده از این ابزار نمایش است.

04

شکل 3- تصویری از صفحه نمایش دستگاه همراه در خلال استفاده از ابزار نمایش ArcGIS Runtime SDK for Android

 

نویسندگان: سروش اجاق ، حبیب اله سهامی ، محمدرضا ملک (مقاله ” معرفی ابزارهای نمایش اطلاعات به منظور برآورد نیازهای نسل جدید خدمات سامانه های اطلاعات مکانی همراه”)

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *