نقشه های گوگل (Google Maps) در برنامه های اندروید – بخش اول

هدف از این مقاله آموزشی، چگونگی پیاده سازی نقشه های گوگل در برنامه های اندروید است. اگر قبلا با ورژن 1 کار کرده باشید، اجرای ورژن 2 نیز بسیار آسان است. گوگل از 3 دسامبر 2012 به بعد رسما دیگر ورژن 1 را پشتیبانی نمی کند. برای اطلاعات بیشتر در این باره به Google Maps Docs مراجعه کنید.

قبل از شروع یک پروژه جدید، باید برخی از پیش نیازهای برنامه نویسی را پشت سر بگذاریم. این مراحل شامل واردکردن (import) کتابخانه مورد نیاز، تولیدSHA1 fingerprint و انجام تنظیمات در کنسول گوگل است.

1- دانلود Google Play Services

ورژن دوم Google Maps ، بخشی از Google Play Services SDK است. بنابراین قبل از شروع، باید Google Play Services را از طریق SDK manger دانلود کنیم.

مسیر Eclipse Windows Android SDK Manager را دنبال کنید و ببینید که آیا قبلا در بخش Extras ،گزینه  Google Play Services دانلود شده است یا خیر. اگر نه، آن را انتخاب کنید تا دانلود شده و نصب شود.

01

2- وارد کردن Google Play Services به Eclipse

پس از دانلود Google Play Services باید آن را به محیط Eclipse وارد کنیم تا بعدا به عنوان یک کتابخانه در پروژه های خود بتوانیم از آن استفاده کنیم.

1- به مسیر File Import Android Existing Android Code Into Workspace بروید.
2- برروی دکمه Browse کلیک کرده و Google Play Services را در فولدر SDK اندروید خود انتخاب کنید. این کتابخانه در این مسیر قرار دارد:

android-sdk-windows\extras\google\google_play_services\libproject\google-play-services_lib

3- نکته مهم در زمان وارد کردن این کتابخانه، این که گزینه Copy projects into workspace را تیک بزنید.

02

3- گرفتن کلید API نقشه های گوگل

1- همانند ورژن 1 نقشه های گوگل، به یک SHA-1 fingerprint نیاز داریم که می توان آن را از طریق ابزار keytool تولید کرد. و دستور زیر را برای تولید SHA-1 fingerprint در صفحه cmd ویندوز اجرا کنید.

keytool -list -v -keystore "%USERPROFILE%\.android\debug.keystore" -alias androiddebugkey -storepass android -keypass android

در خروجی شما می توانید SHA-1 fingerprint را مشاهده کنید.

03

2- اکنون Google API Console را باز کنید.

3-گزینه Services را از سمت چپ انتخاب کرده و Google Maps Android API v2 را در حالت On قرار دهید.

04

4- گزینه API Access را در سمت چپ انتخاب کرده و Create new Android key… را در سمت راست کلیک کنید.

05

5- پنجره ای ظاهر می شود که SHA1 و نام بسته را درخواست می کند.SHA1 و نام بسته پروژه اندرویدی خود را که به وسیله نقطه-ویرگول (;) جدا شده – مطابق شکل زیر- وارد کنیدو بر روی create کلیک کنید.

06

کلید API که به من داده شده مانند شکل زیر است:

 

توجه داشته باشید کلید API را در مراحل بعدی پروژه نیاز خواهید داشت.

07

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *