سیستم لیدار (LIDAR) – بخش سوم

موقعیت لیزر لیدار

داشتن موقعیت دقیق لیزر لیدار در طول زمان برداشت بسیار مهم و اساسی است. این امر با استفاده از تکنولوژی تعیین موقعیت تفاضل نسبی (DGPS) انجام می‌گیرد. DGPS بر اساس استفاده از دو گیرنده GPS که همزمان به ثبت اطلاعات موقعیت مشغول هستند، می‌باشد. یک گیرنده در ایستگاه زمینی قرار دارد که موقعیت مسطحاتی و ارتفاعی آن به صورت دقیق با نقشه برداری زمینی تعیین می‌شود. گیرنده GPS دوم بر روی سنجنده نصب شده که موقعیت آنتن لیدار را در طول زمان برداشت جمع آوری می‌کند. بعد از اینکه داده های لیدار جمع آوری شد، داده های دو گیرنده GPS با داشتن موقعیت معلوم آنتن ایستگاه اصلی، مورد پس پردازش قرار می‌گیرد تا موقعیت دقیق آنتن لیدار در کل زمان پرواز تعیین شود. دقت موقعیت سنجنده به طور کلی بهتر از 5 تا 10 سانتی متر می‌باشد. خروجی در واحد طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح بیضوی در سیستم مختصات WGS84 می‌باشد.

توجیه آنتن لیدار

داشتن اطلاعات توجیه آنتن لیدار در طول زمان برداشت بسیار مهم و اساسی است. این امر با استفاده از تکنولوژی IMU انجام می‌گیرد.

بعد از اینکه داده های لیدار جمع آوری شد، داده های حاصل از IMU با داده های حاصل از GPS مورد پس پردازش قرار می‌گیرد. فایل خروجی شامل اطلاعات موقعیت (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از بیضوی رفرانس) و توجیه سنجنده( roll,Pitch,yaw) می‌باشد.

1 نظر

  1. م.ز

    با اهدای سلام
    رشته تخصصی من هوش مصنوعی است و مایه خرسندی است اگر محتوای آموزشی را بگونه ای تنظم نمایید که افراد علاقه مند از حوزه های مختلف نیز بتوانند از آن بهره مند شوند. لذا در صورتی که برای کار با داده های لیدار محتوای کاربردی و آموزشی ارائه نمایید سپاس گذار خواهم بود. البته با توجه به تنوع و گستردگی بحث های پژوهشی بسیار مطلوب خواهد بود که بتوان محتوای آموزشی سفارشی تولید نمایید.
    با تشکر

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *