آموزش ساختن annotation در نرم افزار ENVI

در پنجره ای که تصویر مورد نظر را باز کردیم به مسیر زیر می رویم:

Overlay → annotation

74 thumb آموزش ساختن annotation در نرم افزار ENVI

از منوی object گزینه poly line را انتخاب می کنیم.

75 thumb آموزش ساختن annotation در نرم افزار ENVI

در قسمت اول نشان می دهد که فایل برداری را در کدامیک از پنجره ها می توانیم رسم کنیم و این قسمت بسته به نیاز و دقت ، قابل تغییر است.

در قسمت دوم مشخصات فایل برداری اعم از رنگ پس زمینه و یا ضخامت نمایش داده شده است.

در قسمت سوم یادداشت داخل فایل را نشان می دهد و مشخصاتی مانند پر شدگی ، دوران و ضخامت قابل تنظیم است.

76 thumb آموزش ساختن annotation در نرم افزار ENVI

حال در پنجره مورد نظر فایل برداری را رسم و سپس آن را از منوی file → save annotation ذخیره می نماییم

حال دوباره به منوی edit entry باز می گردیم و select cutline annotation file را انتخاب می کنیم و می توانیم با این روش قسمت های خراب یا غیر ضروری تصویر را حذف کنیم.

77 thumb آموزش ساختن annotation در نرم افزار ENVI

در قسمت چهارم نحوه مدیریت رنگ موزاییک کردن را بیان می کند که می تواند در حالت gray scale و یا RGB باشد. در حالت gray scale در پایین گزینه باند می آید که می گوید کدام باند را به صورت سیاه و سفید نمایش بدهد و اگر RGBرا انتخاب کنیم باید باند های قرمز ، سبز و آبی را معرفی نمایید.

در قسمت چهارم گزینه linear stretch برای مواقعی استفاده می شود که دو تصویر با هم تفاوت کمی از لحاظ کنتراست دارند و می توان با تغییر دادن این قسمت تا حد زیادی این دو تصویر را شبیه هم کرد و اگر این روش پاسخگو نبود یعنی تفاوت بین کنتراست تصاویر زیاد بود باید قبل از موزاییک کردن عمل histogram matching انجام شود و بعد وارد این مرحله شویم و راه سوم استفاده از گزینه پنجم این قسمت است.

در قسمت پنجم color balancing می توان تفاوت رنگی فاحش بین تصاویر را بهبود بخشید. برای این کار تصاویری که رنگ خوبی دارند را بصورت fixed در نظر می گیریم و تصاویری که تفاوت رنگی زیادی با این تصویر دارند را بصورت adjust در نظر می گیریم تا رنگ تصاویر adjust بهبود یابد.

حال از گزینه file گزینه apply را می زنیم و پنجره ذیل باز می گردد:

78 thumb آموزش ساختن annotation در نرم افزار ENVI

قسمت اول نمایانگر اندازه پیکسل خروجی می باشد که قابل تغییر است و نوع resampling که در سه حالت nearest neighbor و cubic و bilinearقابل تنظیم است و حالت فایل خروجی که می تواند بصورت فایل موقت و دایمی باشد و مسیر ذخیره فایل و همچنین مقدار ارزش پیکسل پس زمینه است.

قسمت دوم که color balancing می باشد نشان دهنده نوع color balancing است که می تواند بصورت کلی stats from complete file و یا بصورت منطقه ای stats from overlapping regionsانجام بگیرد .

79 thumb آموزش ساختن annotation در نرم افزار ENVI

نویسنده: محمد محزون- عبدالحسین حاجی زاده، مسعود آقایی، امید محمدی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش پاسخ پزشکی مرکز مشاوره اروميه