آموزش پردازش تصاویر ماهواره ای با نرم افزار ENVI – بخش اول

امروزه دیگر ارزش تصاویر ماهواره ای برای کسی پوشیده نیست، با استفاده از این تصاویر میتوان سرعت پروژه های مختلف را بالا برد، تحلیل های زمان بر با داده هایی که حضوری و یا با استفاده از نقشه های قدیمی از مناطق وسیع و طی زمان طولانی تهیه شده اند جای خود را به تحلیل های بهتر از نقطه نظر کمی و کیفی و همچنین زمان داده است.

استفاده از تصاویر ماهواره ای همچنین صرفه اقتصادی فراوانی در جزء و کلان دارد و حتی گاهی هزینه پروژه را به کمتر از نصف در مقایسه با روشهای کلاسیک می رساند. اما این تصاویر ماهواره ای با فوائد فراوان پس از اخذ و تصویر برداری به طور مستقسم قابل تفسیر و استفاده نیستند، و باید بر روی آنها تصحیحاتی اعمال شود.

نرم افزارهای و برنامه های متعددی جهت تصحیحات، کلاسه بندی، طبقه بندی و دیگر عملیاتی که روی تصاویر ماهواره ای انجام میشود تا تصاویر آماده استفاده و تفسیر شوند، طراحی و ساخته شده اند.

از جمله این نرم افزارها میتوان به Idrisi، ENVI ، PCI Geomatica ، ILWIS و … اشاره کرد.

از بین این نرم افزارهای ) جهت آموزش در این دوره ( نرم افزار ENVI به جهت قابلیت های زیر انتخاب گردید:

  • سرعت پردازش بالا به دلیل استفاده از زبان برنامه نویسی IDL
  • هم File base و هم Band base بودن آن
  • محیطی کاربر پسند دارد.
  • قابلیت ارتقاء انواع الگوریتم ها و اضافه کردن ماژول ها با استفاده از زبان برنامه نویسی IDL را دارد

هدف

اهداف اصلی آشنایی با نرم افزار ENVI در این پروژه : آشنایی با تصاویر ماهواره ای و کار با ترکیبات باندی مختلف در یک تصویر ماهواره ای ، ایجاد موزاییک تصویر از منطقه ، آشنایی با نحوه تصحیح هندسی و رادیو متریکی ، طبقه بندی تصاویر ، تلفیق تصاویر ، گرفتن خروجی های مختلف از تصاویر ، آشنایی با انواع فیلترها و نحوه عمل آنها ، کار با هیستوگرام ها ، نحوه استخراج DTM (مدل رقومی زمین) ،نمایش سه بعدی تصاویر با استفاده از DEM، محاسبات باندی و تهیه Image از تصویر می باشد.

چکیده مطالب

در این پروژه با فرمت های قابل قبول برای نرم افزار ENVI آشنا خواهیم شد ، آشنایی با باند های ارائه شده چند ماهواره ، آشنایی با منوهای ابزاری ، ساختن موزاییک تصویر و نحوه تصحیح مناطق حاشیه دو تصویر ، نحوه تصحیح هندسی و رادیو متریکی ، نحوه ایجاد طبقه بندی تصاویر جهت اخذ اطلاعات ، آشنایی با انواع فیلترها ، تبدیل تصاویر RGB به HSI و کارایی آنها ، آشنایی با هیستوگرام ها و نوع تاثیر هر یک از آنها روی تصویر ، نمایش سه بعدی منطقه ، تهیه نقشه و تهیه شاخص های تصویری را خواهیم آموخت.

شروع کار با نرم افزار ENVI

پس از نصب نرم افزار ENVI سه آیکون به صورت زیر در صفحه دسکتاپ قرار میگیرد.

01

برای شروع کار روی آیکون مقابل کلیک میکنیم:

02

برای باز نمودن تصاویر راه های مختلفی وجود دارد.در صورتی که ما یک فرمت استاندارد داشته باشیم،که توسط نرم افزار قابلیت گشودن را داشته باشد به گزینه زیر می رویم:

File → open image file

03

در صورتی که فرمت ما خام باشد و مخصوص یک سنجنده باشد، میتوان با وارد شدن به گزینه زیر و تعیین نوع سنجنده، اطلاعات مورد نیاز را وارد نرم افزار نمود.

File → open external file

04

در صورتی که فایل با فرمت های عمومی داشته باشیم می توان در منوی زیر این فایل را باز نمود:

File → Open external file → Generic format

05

همچنین در صورتی که فایل برداری فایل برداری در اختیار داشته باشیم می توانیم از گزینه زیر این فایل را فراخوانی کنیم:

File → open vector file

نحوه ذخیره سازی تصاویر به صورت زیر می باشد:

  • BIP (Band interleave point) : بصورت پیکسل به پیکسل عملیات برداشت و ثبت اطلاعات را انجام می دهد
  • BIL (line band interleave ): بصورت خطی و یا باند به باند عملیات برداشت و ثبت اطلاعات را انجام می دهد.یعنی خط اول از باند اول را ذخیره می کند ، بعد خط اول از باند دوم و تا آخر به همین نحو ادامه می دهد
  • BSQ : این نوع فرمت هم بصورت باند به باند عملیات ذخیره سازی را انجام می دهد ولی به این صورت می باشد که تمام خط های یک تصویر را ذخیره سازی نموده و سپس به باند دوم می رود.

نویسنده: محمد محزون- عبدالحسین حاجی زاده، مسعود آقایی، امید محمدی

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *